Безпечний інтернет: як захистити себе і свою дитину
01.03.2019 180 0 newsdaily.org.ua

Безпечний інтернет: як захистити себе і свою дитину

В закладки

Безпечний інтернет: як захистити себе і свою дитину

© socialmediasl444/Flickr

Безпека в інтернеті є дуже важливим моментом, який необхідно враховувати під час його використання. Тим не менш, до цих пір існує величезна кількість міфів і недостовірної інформації, яка плутає користувачів мережі. Ми хочемо розповісти про те, як захистити себе і своєї дитини в інтернеті, які браузери та способи дійсно допоможуть забезпечити безпечний інтернет.

Вміст матеріалу

Як захистити свої особисті дані в інтернеті

© socialmediasl444/Flickr

Незалежно від того, скільки часу ви проводите в Інтернеті, буде розумно задуматися про те, щоб забезпечити захист своїх даних.

 • Використовуйте надійний пароль для всіх своїх пристроїв

Якщо ви залишили смартфон в кафе або таксі, чи зможе людина, який знайшов його, отримати доступ до того, що знаходиться на ньому? Уявіть, що він зможе зробити з цими даними. Захистіть свій пристрій з допомогою надійного пароля і відбитка пальця або Touch ID. Зробіть те ж саме для ноутбуків і навіть звичайних комп'ютерів.

 • Придумайте або згенеруйте різний пароль для кожного облікового запису

Використовуйте менеджер мобільних паролів, наприклад 1Password або LastPass, щоб на всіх пристроях і облікових записах пароль був унікальним. Якщо ви використовуєте одні і ті ж паролі для входу в облікові записи, ви стаєте більш приступний. Адже якщо один з них зламають, то хакери зможуть отримати доступ і до інших облікових записів.

 • Обмежте публікується контент в соцмережах

Звертайте увагу не тільки на фотографії і публікації, якими ви ділитеся, але і на налаштування конфіденційності, щоб обмежити кількість людей, які можуть бачити те, що ви ділитеся. Також переконайтеся, що ваші діти розуміють, чим можна ділитися в соцмережах, а що не можна.

 • Остерігайтеся безкоштовного Wi-Fi

При наявності відповідних інструментів будь-який інший користувач тієї ж мережі Wi-Fi може побачити вашу активність і використовувати ваші дані. Тому настійно рекомендуємо не вводити дані (банківські рахунки, номер картки і т. д.), використовуючи загальнодоступні мережі Wi-Fi. Якщо вам все ж потрібно зробити це, використовуйте VPN, щоб ускладнити завдання інших користувачів тієї ж мережі – щоб їм було важче отримати доступ до ваших даних.

 • Вимкніть повідомлення на екрані блокування телефону

Смс або повідомлення із соцмереж – на екрані блокування вашого телефону з'являється багато особистої інформації, яку можуть побачити інші. Перейдіть в налаштування телефону, щоб вимкнути сповіщення того чи іншого додатка.

Ніхто не може запобігти крадіжці особистих даних, але з допомогою цих порад ви зможете знизити ризики.

Міфи і забобони про інтернет-безпеку

© socialmediasl444/Flickr

Звичайно, необхідно розуміти різницю між реальними фактами і міфами про безпеку, які давно пора спростувати. Ось деякі з них:

 • Міф: ризик піддатися нападу невеликий

Інтернет величезний. «Комусь знадобляться мої дані?». Можливо, ви думаєте саме так. Але в реальному житті хакери рідко націлюються на певну жертву. Атаки відбуваються у великих масштабах з допомогою автоматизованих інструментів.

 • Міф: брандмауер забезпечує надійний захист

Брандмауер – це технологія, яка використовується для забезпечення безпеки внутрішньої мережі. Існує два типи брандмауерів: апаратні та програмні. В домашній мережі маршрутизатор є апаратним пристроєм, а ПК з Windows містить вбудований програмний брандмауер. Насправді, існує безліч прикладів злому маршрутизаторів.

Фахівці радять постійно міняти оновлення або встановити комерційний маршрутизатор, який є більш надійним, оскільки обладнання підприємства має більш часті оновлення прошивки і не має функції WPS або UPnP, що є ще однією потенційною загрозою безпеки.

 • Міф: антивірусу досить

Крім інтегрованого Захисника Windows, потрібно встановити додаткову антивірусну програму і запускати перевірку хоча б раз на тиждень.

Щорічна щеплення від грипу не захищає вас від вірусів, в тому числі від застуди. Так само і встановлення одного антивіруса не буде достатньо. Більшість антивірусних програм дійсно ефективні. Але все-таки пробити їх захист можливо, тому на 100% вони не захистять.

 • Міф: хакерами є лише експерти

Фільми і серіали створили образ генія, який зламує комп'ютери завдяки своєму неймовірному розуму. Але на ділі дуже багато хакери мають тільки елементарні навички роботи на комп'ютері. Вони використовують не свій код, а вже існуючий. Ось чому випадки злому системи настільки поширені.

 • Міф: паролі забезпечують максимальну безпеку

Паролі залишаються наріжним каменем інтернет-безпеки. Вони часто зламуються. З-за цього навіть виник сайт, на якому можна перевірити, чи були зламані ті чи інші облікові дані і відображаються вони в онлайн-базах даних. Експерти радять придумувати надійні паролі і міняти їх на регулярній основі.

 • Міф: VPN надає вам повну анонімність

Метод, який часто використовують для забезпечення безпеки та конфіденційності в Інтернеті, – це використання VPN. Хоча VPN може допомогти в певних ситуаціях, наприклад, обійти обмеження геолокації для перегляду відео, він також може бути зламаний: або через витік IP, або через витік DNS. Крім того, дані VPN можуть піддаватися масової розшифровці урядових серверів.

 • Міф: HTTPS завжди безпечний

HTTPS (Hyper Text Transfer Protocol Secure) означає, що дані на цьому сайті передаються в зашифрованому вигляді. Веб-сайти, що підтримують HTTPS, – це, як правило, банківські чи інші сайти, пов'язані з фінансами, інтернет-магазини та інші, яким буде корисна підвищена безпека. Хоча HTTPS зазвичай краще незашифрованого аналога, він не є повністю безпечним.

 • Міф: небезпечні тільки сайти для дорослих

Статистика показує, що понад 83% сайтів, на яких розміщено шкідливе ПО, вважаються з боку надійними. Атака хакерів, швидше за все, буде здійснена в онлайн-магазині, а не на сайті азартних ігор або сайті для дорослих. Навіть релігійний сайт стає метою різних шкідливих програм та комп'ютерних вірусів. Так що майте це на увазі.

Як захистити свій wi-fi роутер

© socialmediasl444/Flickr

Більшість людей налаштовують роутер, змінюють ім'я і пароль, що заходять в мережу і все. Вони навіть не замислюються про те, що сусід або зловмисник може зламати їх роутер і отримати доступ до важливих даних. Що ж робити в такому випадку?

 • Оновіть мікропрограму

Вам потрібно переконатися, що на вашому маршрутизаторі встановлена найновіша версія мікропрограми. Вам доведеться перевіряти наявність нової прошивки досить регулярно, можливо, кілька разів на рік. Це трудомісткий процес, про який легко забути, але він важливий, якщо ви хочете захистити маршрутизатор від зовнішніх загроз.

 • Змініть логін і пароль

Якщо ви все ще використовуєте «admin» для логіну або навіть для пароля, змініть їх. Придумайте складний пароль, щоб його було важко зламати. Деякі маршрутизатори поставляються з паролями за замовчуванням, але ви повинні змінити їх на більш складні.

 • Використовуйте WPA2 для захисту бездротової мережі

В залежності від вашого роутера можуть бути варіанти для різних видів шифрування. Найбільш поширеними типами шифрування маршрутизатора є WEP, WPA і WPA2.

Не використовуйте WEP, коли встановлюєте пароль для мережі Wi-Fi. Паролі, «захищені» з допомогою WEP-шифрування, набагато легше атакувати, ніж ті, які зашифровані з допомогою WPA2. І, звичайно, ні в якому разі не варто відкривати мережу Wi-Fi і прибирати пароль.

 • Вимкніть Wi-Fi, коли вас немає вдома

Якщо ви використовуєте Wi-Fi лише в певний час, ви можете відключати роутер, коли кудись йдете (на роботу, навчання і т. д.). Важко зламати мережу, якою, власне, й немає.

 • Вимкніть WPS

Wi-Fi Protected Setup (WPS) була створена з метою спростити і прискорити роботу користувачів при підключенні нових пристроїв до мережі. Замість того щоб вводити довгий, досить складний пароль Wi-Fi на пристрої, ви можете просто ввести PIN-код. Але його можна легко зламати шляхом багаторазового використання різних комбінацій імен користувачів і паролів.

Більшість маршрутизаторів дозволяють користувачам відключати WPS. Навіть якщо опція PIN-коду здається відключеній, доцільно перевірити і вимкнути WPS. Так, вам потрібно буде ввести свій пароль. Так, це буде дратувати. Це додаткова хвилина вашого життя. Але ви забезпечите таким чином повноцінний захист від можливих атак.

 • Завжди використовуйте брандмауер

Брандмауер контролює вхідний та вихідний мережевий трафік і дозволяє або блокує певний трафік. Це важлива функція безпеки, яку потрібно враховувати при виборі маршрутизатора. Для забезпечення безпеки мережі і пристроїв у мережі розумно не відключати брандмауер.

 • Використовуйте віртуальну приватну мережу (або мережі VPN

Віртуальна приватна мережа (VPN) шифрує з'єднання між пристроями, створюючи конфіденційність і анонімність в Інтернеті. VPN може маскувати ваш IP-адресу, тому ваші онлайн-дії практично не відстежуються. Служби VPN встановлюють захищені і зашифровані з'єднання для забезпечення більшої конфіденційності даних, які ви відправляєте навіть у точках доступу Wi-Fi.

Як безпечно провести онлайн-шопінг та убезпечити кредитну картку від злому

© socialmediasl444/Flickr

Хочете влаштувати онлайн-шопінг? Якою б привабливою не здавалася вам купівля, потрібно звернути увагу на сам сайт. Чи впевнені ви, що він абсолютно безпечний? Якщо ви не знаєте, що потрібно розглядати в першу чергу радимо використати наступні методи забезпечення безпеки під час онлайн-шопінгу:

Дослідіть інтернет-магазини, щоб переконатися, що вони законні. Дізнайтеся про правила доставки та оплати, а також про політику повернення.

 • Використовуйте надійні паролі для облікових записів: вони повинні бути різними для кожного сайту. Завжди вибирайте складні паролі для облікових записів в Інтернеті, використовуючи поєднання великих, малих літер, цифр і спеціальних символів. Використання фрази або пропозиції також буде гарне ідеєю.
 • Не користуйтеся відкритим Wi-Fi під час здійснення покупок.
 • Проводите оплату за допомогою кредитної карти. Такі онлайн-сервіси, як PayPal, також надійні: шахраї не зможуть отримати ваші банківські реквізити.
 • Довіряйте інтуїції. Якщо щось викликає у вас сумнів, не робіть операцію на цьому сайті.
 • Переконайтеся, що ваше програмне забезпечення та антивірусний захист оновлено. Оновлення часто містять зміни, які допомагають краще захистити вас і ваші пристрої.
 • Пам'ятайте, вам потрібно тільки заповнити обов'язкові поля при оформленні замовлення. Не вводьте свої особисті дані на сайті, якщо вони не важливі для тієї чи іншої покупки.

Вводите дані карти тільки на захищених веб-сайтах. Як їх визначити?

 • Адреса веб-сайту повинен починатися з https: //. Буква S означає безпечний
 • Зелена адресний рядок. В деяких браузерах і на веб-сайтах адресна рядок стає зеленою
 • Символ замку – в адресному рядку поруч з адресою сайту повинен бути символ замку
 • Дійсний сертифікат – якщо ви клацнете по символу замку або ліворуч адресного рядка, що ви повинні побачити інформацію про сертифікат сайту. Ця інформація скаже вам, хто зареєстрував сайт.

Навіть якщо ви здійснюєте оплату за допомогою кредитної картки, ви не отримаєте повний захист і безпеку. Варто задуматися про використання сервісу, такого як PayPal, так як вам не потрібно зазначати фактичні дані вашої картки.

Як захистити дитину в інтернеті

© socialmediasl444/Flickr

Сучасні діти з малих років починають цікавитися використанням інтернету. На жаль, не всі розуміють, які небезпеки чекають дітей в інтернеті. Але не хвилюйтеся, ми підкажемо, як захистити свою дитину і його (і ваші) особисті дані:

 • Будьте стороннім спостерігачем

Ви можете показати, як користуватися інтернетом, а потім час від часу спостерігати за тим, що робить дитина в мережі. Ви можете задавати дитині якісь питання, щоб мати можливість поглянути на екран і зрозуміти, що саме цікаво дитині.

 • Навчіть дітей зберігати в секреті особисту інформацію

Завжди наполягайте на тому, щоб діти ніколи не розкривали свої справжні імена (прізвище чи ім'я) або де вони живуть, ходять в школу, гуляють або грають. Це ж правило поширюється на будь-яку іншу особисту та конфіденційну інформацію.

 • Не дозволяйте їм робити покупки онлайн без вас

Ви будете здивовані, як швидко діти зможуть запам'ятати (або записати і приховати) номери кредитних карт, включаючи важливі 3-значні коди безпеки. Якщо ви дозволяєте їм щось купити онлайн, вводите фінансові дані самостійно.

 • Знайте рейтинги онлайн-ігор

Дозволяйте дітям грати у відповідні віком гри на гральних веб-сайтах, де вказані рейтинги для кожної гри.

 • Розмістіть комп'ютери в загальній зоні будинку

Не купуйте комп'ютер в дитячу. Нехай комп'ютер стоїть у вітальні. Ви будете здивовані, наскільки присутність батьків, може вплинути на дитину. Ви завжди зможете просто глянути через плече і побачити, що робить дитина.

 • Встановіть правила і час користування мережею

Встановіть правила про те, що ваша дитина може і не може робити в інтернеті. Встановіть також обмеження за часом.

 • Обговоріть небезпеки інтернету

Сядьте і поговоріть про небезпеки інтернету. Поговоріть відкрито і чесно про те, що там може статися, і про те, чого дітям треба уникати. Попереджений – значить озброєний.

 • Не дозволяйте дітям спілкуватися в онлайн-чатах з незнайомцями

В чатах деякі люди шукають жертв для насильства. Переконайтеся, що ваша дитина знає, що яким би приємним ні здавався онлайн-друг, він все одно незнайомець і може не бути тим, ким здається.

 • Не дозволяйте дитині завантажувати фотографії без вашого дозволу

Крім того, якщо ваша дитина отримує фотографії від «співрозмовника» в Інтернеті, і вони взагалі сумнівні, негайно зв'яжіться з поліцією або вашим інтернет-провайдером.

 • Стежте за змінами в поведінці вашої дитини

Діти, які піддаються кібер-знущань або контактують з онлайн-злочинцями, можуть змінити свою поведінку. Вони можуть вести себе потай і реагувати незвично або закривати вікна браузера, коли ви входите в кімнату.

 • Перевіряйте історію браузера чату дитини

Не бійтеся уважно вивчити браузер вашої дитини і історію чату. Дізнайтеся, що вони дивляться і з ким спілкуються в інтернеті. Також буде корисно підписатися на свою дитину в соцмережах, щоб бути в курсі, з ким він дружить і з ким спілкується.

Можливо, діти будуть бурчати з-за вашого підвищеної уваги і застережень. Тим не менш, вони будуть вдячні вам за те, що ви забезпечили їх безпеку, коли подорослішають і народять своїх дітей.

Як контролювати дитину в інтернеті

© socialmediasl444/Flickr

Батьківський контроль доступний основних платформах, таких як Windows, MacOS, iOS і Android, за допомогою програмного забезпечення або сторонньої підтримки. Включення батьківського контролю дозволить вам управляти пристроєм і контролювати його використання. Ці інструменти в основному дозволяють батькам блокувати і забороняти певні веб-сайти і обмежувати спільне використання профілю.

Windows

У Windows 8, 8.1 та 10 ви можете перейти в налаштування та акаунти. Далі ви побачите «Сім'я і інші користувачі». З'явиться меню з проханням додати дитини або дорослого. Адреса електронної пошти необхідно для контролю профілю дитини. Ви зможете відфільтрувати веб-сайти і управляти профілями дітей. Крім того, ви можете встановлювати обмеження за часом використання інтернету, блокувати ігри і отримувати звіти про діяльність із профілю.

MacOS

Зайдіть в Apple Menu> Системні налаштування> Батьківський контроль. Там додайте користувача, для якого буде застосовуватися батьківський контроль. Обов'язково перевірте налаштування «Облікові записи» в «Системних параметрах», щоб дізнатися, який рівень доступу має та чи інша запис (адміністратор і т. д.).

IOS

iOS також пропонує батьківський контроль для своїх пристроїв. Його можна знайти: Налаштування> Загальні> Обмеження. Щоб активувати батьківський контроль, потрібно PIN-код або пароль. Додаткові сервіси, доступні для посиленого батьківського контролю: Netsanity і Kidslox. Вони допомагають обмежити онлайн-час і пропонують інші корисні функції.

Android

Android має обмежені можливості батьківського контролю для дітей. Дозволяється створення окремого профілю користувача для дітей, щоб обмежувати дзвінки, повідомлення та доступ до додатків. Доступ до нього можна отримати через Налаштування> Користувачі.

Завдяки стороннім додаткам, таким як Norton Family, Net Nanny і MM Guardian, можна забезпечити більш суворий батьківський контроль. ScreenTime – це один з додатків, доступних на основних платформах, таких як Android, iOS і FireOS, яке пропонує обмеження екрану і перегляд веб-активності дитини. Деякі з цих додатків платні.

Безпечні браузери і vpn-сервіси

© mojzagrebinfo/Pixabay

Ще одним способом забезпечити безпеку дитини є використання пошукових систем і браузерів, які створені спеціально для дітей.

Які інструменти ви б не використовували для захисту своїх дітей, будьте чесні з ними. Повідомте їм, що ви можете бачити, куди вони заходили, і з ким вони спілкуються в соціальних мережах.

Деякі приклади безпечних пошукових систем для дітей включають в себе:

 1. Safe Search Kids
 2. Kiddle
 3. KidRex
 4. KidzSearch

Крім того, є браузери, які дозволяють батькам контролювати використання інтернету, блокувати певні веб-сайти і обмежувати час, проведений на веб-сайті. Ці браузери доступні на таких платформах, як Windows, Mac, iOS і Android:

 1. Safe Internet Browser for Kids
 2. Maxthon Kid-Safe Browser
 3. KidSplorer Веб-Браузер
 4. Zoodles

Також дуже важливо не забувати, що найчастіше діти використовують інтернет на своїх смартфонах. Тому необхідно подбати про безпеку і на цих пристроїв. Є кілька додатків, які допоможуть вам у цьому:

Kaspersky Safe Kids

Це додаток забезпечує перевірку активності ваших дітей на смартфоні, блокування доступу до контенту для дорослих і підозрілим результатами пошуку, встановлення обмежень використання інтернету. Це додаток також пропонує поради психологів про те, як навчити дітей небезпек, присутніх в інтернеті, і про те, як прийняти належні заходи безпеки.

KidzSearch Filtering

Іноді щось просте або шкідливе, наприклад, орфографічна помилка, може призвести до того, що результат пошуку виявиться невідповідним. Замість того щоб дозволяти дитині використовувати Google.com для пошуку KidzSearch автоматично фільтрує Google, щоб видалити небажаний контент і небезпечні веб-сайти. З цим додатком ваші діти можуть користуватися інтернетом безпечно. Це та ж сама фільтрація, яка використовується в Safe Search Kids, тільки в даному випадку це додаток для мобільних пристроїв.

DinnerTime Plus

Ви зможете встановити обмеження за часом, вимагаючи від вашої дитини робити заплановані перерви для обіду, навчання та сну. Ви також можете встановити розклад: скільки часу вони можуть проводити в інтернеті і отримувати моніторинг використання веб-сайтів дитиною в режимі реального часу.

Браузер Chrome також можна налаштувати для використання інтернету дітьми. Ви можете створити контрольований профіль, заборонити доступ до певних сайтів, а інші додати в «білий список». Як його створити:

Натисніть на значок «Налаштування» в браузері. Натисніть на «Налаштування». У новоствореній вкладці виберіть блок «Користувачі» і додайте новий аккаунт, кликнувши на відповідний пункт. Обов'язково додайте галочку до напису «Контрольований профіль...». Активація цієї функції і є ключовий параметр, для запуску батьківського контролю.

Якщо ви дбаєте про свою безпеку і шукаєте надійні VPN, зверніть увагу на наступні:

Як ми вже говорили, використання VPN є хорошим способом анонімного і безпечного перегляду в будь-якому місці.

Не забувайте, що найкращий спосіб захистити себе і свої дані – це використовувати декілька засобів захисту. Ні один не дає 100%-ї гарантії, тому буде ефективно використовувати переваги кожного з них.

Як захистити себе в інтернеті: 9 порад для тих, хто боїться за особисті дані
© PRImageFactory/iStock Величезна частина нашого життя проходить саме в мережі, тому варто задуматися над тим, як захистити свої особисті дані. Сьогодні ймовірність
Топ-10 порад щодо технічної безпеки, які повинен знати кожен
© Murat Göçmen/iStock Життя сучасної людини тісно пов'язана з інтернетом, тому питання безпеки в мережі актуальне як ніколи. Видання Lifehacker розповіло, що технічна
5 речей, які нам легко замінив інтернет
© DisobeyArt/iStock Інтернет непомітно проник в усі сфери нашого життя і витіснив безліч речей, які ще недавно здавалися незамінними. Ставитися до цього можна по-різному.
Як контролювати дитину, коли він користується смартфоном
©Ridofranz/IStock Кожен рік батьки відправляють своїх дітей в школу, спорядивши їх смартфонами, які несуть у собі чимало загроз. За даними опитування, 47% учнів 3-го
Google випустила додаток, яке дозволить заходити на заблоковані сайти
© baloon111/iStock Блокування різних інтернет-ресурсів в різних країнах світу вже давно ні в кого не викликають подиву. Звичайно, обмеження доступу до сайтів, які
Як почати продавати дитячий одяг через інтернет: специфіка і поради
© stockstudio/iStock Вирішили продавати одяг через інтернет? Виявляється, недостатньо створити інтернет-магазин і купити товар. Потрібно ґрунтовно підготуватися.