Як визначити абьюзера або абьюзивные відносини і покінчити з ними
23.06.2019 1 324 0 newsdaily.org.ua

Як визначити абьюзера або абьюзивные відносини і покінчити з ними

В закладки

Як визначити абьюзера або абьюзивные відносини і покінчити з ними

Визначити абьюзивные відносини, а тим більше завершити їх може виявитися складним завданням. Важливо вчасно помітити перші небезпечні ознаки, щоб уберегти себе і своє життя. Далі ви дізнаєтеся, як піти від абьюзера і розпізнати його на початковому етапі відносин.

Вміст матеріалу

Як визначити абьюзивные відносини: види

© lolostock/iStock

Багато людей, коли чують слово «насильство», думають про фізичне насильство. Важливо зазначити, що фізична сила — це один із засобів влади і контролю, і воно далеко не єдине. Нижче наведені шість різних типів з якими можна зіткнутися у відносинах.

• Фізичне насильство

Включає в себе удари руками, удари руками, ногами, задушення або фізична обмеження партнера проти його волі. Це може також означати вторгнення в чиєсь фізичний простір, а також будь-яка інша дія, що примушує когось відчувати себе фізично небезпечно.

• Сексуальне насильство

У той час як сексуальне насильство може бути формою фізичного насильства, ми відносимо його до окремої категорії, оскільки воно може включати як фізичні, так і нематеріальні компоненти. До цього типу відносяться зґвалтування або інші примусові статеві акти, утримання або використання сексу в якості зброї.

Партнер, який вчинив насильство, може також використовувати секс як засіб для оцінки свого партнера і надання йому значення — іншими словами, застосовувати критику або висловлювання про те, що хтось недостатньо хороший секс, чи що секс — це єдине, для чого він хороший.

Оскільки секс може бути настільки перевантажений емоційними та культурними наслідками, існує безліч способів, якими почуття навколо нього можуть бути унікально використані для влади і контролю. Тільки в 1993 році зґвалтування у шлюбі було незаконним у всіх 50 штатах, тому деякі люди все ще можуть припускати, що секс — це те, на що має право партнер, і не визнавати це як більш широку модель влади і контролю.

• Вербальне/емоційне насильство

Одна дівчина розповідає про свій невдалий досвід: «Мій колишній чоловік вживав такі слова, як зброю; як осколки скла, ріжучі і повільно виснажують моє життя, поки у мене майже нічого не залишилося. Я не думала, що мене ображають, тому що мене не били. Я почала вірити його жахливої брехні — наскільки я марна, дурна і потворна».

Наслідки словесного/емоційного насильства важче виявити і важче довести. Емоційні шрами часто довше заживають.

• Ментальне/психологічне насильство

Психічне або психологічне насильство трапляється, коли один з партнерів допомогою ряду дій або слів стирає відчуття психічного благополуччя і здоров'я іншого. Часто це змушує жертву сумніватися у своїй розсудливості. Ми чули історії про те, як зловмисники навмисно переміщали ключі від машини (і в одному випадку — всю машину!) чи гаманець і доводили, що все було навпаки.

Результатом цього, особливо протягом тривалого періоду часу — і часто в умовах ізоляції, є те, що жертва все більше залежить від кривдника, тому що не довіряє власним судження. Вони також не наважуються розповісти кому-небудь про жорстоке поводження, якому вони піддаються, побоюючись, що їм не повірять.

• Фінансове/економічне насильство

Оскільки насильство стосується влади і контролю, кривдник буде використовувати будь-які засоби, необхідні для підтримання цього контролю, і часто це включає в себе фінанси. Незалежно від того, чи контролює він все бюджетування в домашньому господарстві і не дозволяє мати доступ до своїх власних банківських рахунках або витрачає гроші, або відкриває кредитні карти і збільшує борги на ім'я жертви, часто це є причиною, чому хтось не може залишити насильницькі стосунки.

У багатьох жертв проблеми з банківським рахунком через минулого поведінки кривдника. Погана кредитна історія може вплинути на вашу здатність отримати квартиру, роботу і будь-яку кількість інших речей, необхідних для самозабезпечення.

• Культурне насильство

Культурне насильство має місце, коли особи, які вчиняють насильство, використовують аспекти особливої культурної самобутності жертви для заподіяння страждань або в якості засобу контролю. Не дозволяти кому-небудь дотримуватися дієти або звичаї своєї віри, використовувати расові образи, забороняти розмовляти рідною мовою — все це приклади культурного насильства.

Читайте також Як визначити криза середнього віку у чоловіка і пережити його

Як визначити абьюзивные відносини: ознаки

© Mukhina1/iStock

• Під час звичайних розмов партнер змушує вас відчувати, що ви нічого не розумієте або що ви помиляєтеся.

Це не завжди пряма фраза: «Ух ти, що за дурість», але створюється враження, що ви ніколи не говорите нічого розумного і завжди помиляєшся, незалежно від обставин.

В даному випадку мова йде про емоційне насильство. «Основним фактором емоційного насильства є приниження партнера», — пояснює Марина Ганзаролли, юрист, кандидат наук у галузі правової соціології в Університеті Сан-Паулу, Бразилія. Можливо, партнер не піднімає на вас руку, але змушує вас почувати себе порожнім місцем.

• Коли ви не згодні з партнером, ви чуєте такі речі, як «ти божевільна» або «це все в твоїй голові»

Це свого роду емоційне насильство, при якому ваш партнер змушує вас замислитися про власне сприйняття реальності.

• Партнер думає, що має право контролювати ваше життя і ваш вибір

Він може хотіти, щоб ви змінили свій стиль одягу і перестали фарбуватися. Або партнерові не подобається, що у вас є інші друзі чоловічої або жіночої статі.

Ревнощі, власництво та контролююча поведінка — все це класичні ознаки, які можуть привести вас до насильницьких стосунків. Це також може поширюватися на фінансові зловживання: контроль ваших рахунків або відбирання грошей.

• Ви робите якісь речі проти своєї волі, побоюючись, що партнер може агресивно відреагувати, якщо ви відмовитесь. Або він не поважають ваші бажання, коли ви говорите «ні» навіть під час сексу

Вам не хочеться займатися сексом, але партнер наполягає. Або ви в кінцевому підсумку здаєтеся, тому що хочете догодити йому. «Сексуальні посягання трапляються і в стосунках. Він змушує вас відчувати себе винуватими або зобов'язаними задовольнити його. І може статися фактичне зґвалтування, наприклад, примусовий анальний секс під час статевого акту», — говорить Ганзаролли.

• Він «ніколи не б'є вас», але у вас часто бувають синці, якщо партнер використовує фізичну силу, щоб «заспокоїти вас»

Фізичне насильство — це не просто ляпас або поштовх. Це також включає в себе залишення слідів від пальців на ваших руках або міцні обійми, наприклад, якщо ви не хочете бути поруч з ним.

• Він говорить вам, що ніхто не буде любити, приймати або хотіти вас

Це типові твердження в області психологічного насильства, пояснює Ганзаролли. Такі фрази, як: «Якщо ти не робиш це, значить ти не любиш мене» і «Якщо ти не зробиш цього, то я піду» також вписуються в цю категорію.

• Він погано реагує на ваші досягнення і на гарні речі, які трапляються у вашому житті

Не випадково, що в той самий день, коли ви повинні були піти разом, щоб відсвяткувати щось хороше, що сталося з вами, у вас є неприємний спір з приводу якоїсь крихітної штучки, і він намагається переконати вас, що ви недостатньо гарні в чому-небудь і змушує вас засумніватися у власній цінності.

• Йому не подобається, коли ви розмовляєте з іншими людьми або вони намагаються змусити вас повірити, що єдина думка, яку ви повинні слухати — це їх власне

І ця ізоляція тільки сприяє вашому відходу з родини або відмови спілкування з друзями, які можуть допомогти вам вийти з образливих стосунків.

• Він змушує вас відчувати, що ви винні в його агресії або загрози

Це одне з найбільших помилкових образливих заяв. Пам'ятайте, що ви ніколи не винні у своїх діях. Ніколи. Ви не просите про це». Ви не зводили його з розуму». Він несе відповідальність за свої дії, а не ви. Ніколи не звинувачуйте себе.

• Його дії змушують вас відчувати себе дивно або сумніватися в тому, що відбувається

Не сумнівайтеся у своїх власних почуттях і знайдіть можливість поговорити з кимось, кому ви довіряєте, як друг, якого ви знаєте, і хто вислухає, не засудивши вас. Ми не завжди розуміємо, що відбувається, і розмова може допомогти вам краще зрозуміти ситуацію.

• Він не завдає вам шкоди, але висловлює свою агресивність, ляскаючи дверима і стукаючи по столу

Це насправді форма загрози, щоб продемонструвати свою силу і припустити, що ви можете бути наступними.

• Він кричить на вас

Пам'ятайте: насильство буває не лише фізичним. І дуже часто воно загострюється. Те, що починається з простого крику, може дуже швидко стати ляпасом в майбутньому.

• Він б'є вас

Це може здатися очевидним, але завжди корисно пам'ятати: ні, це не добре, це неправильно, ви не заслуговуєте цього, і — знову ж таки, це не ваша вина.

• Він постійно агресивний або жорстокий, але кожен раз обіцяє, що це більше не повториться

Ганзаролли пояснює, що в циклі насильства, незабаром після того, як відбувається вибух (боротьба, агресія або насильство), наступає період, відомий як «медовий місяць». Це коли партнер показує, що він кається і хоче змінитися. Пам'ятайте про те, що якщо насильство сталося один раз, воно обов'язково повториться вдруге – це тільки питання часу.

Як визначити абьюзивные відносини: способи завершення

© takasuu/iStock

Ніколи не легко закінчити відносини. Але ще складніше зробити це, якщо ваш партнер викликає фізичну чи емоційну біль. Якщо ви відчуваєте страх і безнадію, знайте, що ви не самотні. Ось кілька порад та ресурсів для створення плану безпеки, який допоможе вам почати все спочатку.

• Зв'яжіться з адвокатом жертв домашнього насильства

Знайдіть адвоката, що спеціалізується на подібних справах і запитайте про своїх варіантах спасіння і про те, як вам знайти безпечне місце. Ви можете зробити це анонімно.

• Поговоріть з довіреним другом або родичем

Знайдіть людину, якій ви можете довіряти, і встановіть кодове слово або сигнал, щоб вони знали, коли їм потрібно звернутися за допомогою. Ви також можете сховати одяг для себе і своїх дітей в будинку свого друга, а також все, що вам може знадобитися для швидкої втечі.

• Зберіть важливі документи

Зберігайте важливі документи, такі як свідоцтва про народження, картки медичного страхування, чекову книжку, важливі номери телефонів і адреси, а також ваші водійські права в одному місці для швидкого доступу. Сховайте гроші на випадок, якщо у вас не буде доступу до спільних рахунками, або відкрийте новий обліковий запис тільки на ваше ім'я.

• Поговоріть зі своїми дітьми

Переконайтеся, що ваші діти знають, як і коли зателефонувати в поліцію або швидку, якщо це необхідно. Виберіть безпечне місце, куди вони можуть піти, якщо їм знадобиться швидко втекти. В залежності від віку вашої дитини, ви можете або не можете обговорювати свої плани по догляду.

• Найдити безпечне місце

В ідеалі, ваше безпечне місце повинно бути там, де ваш кривдник не зможе знайти для вас. Адвокат може поговорити з вами про притулках або інших місцях, які надають притулок.

• Отримайте заборона на наближення

Це зробить незаконним для вашого кривдника вхід у ваш будинок або на роботу. Ви також можете передати копію в школу, де вчаться ваші діти, щоб вони знали, хто не має дозволу забирати ваших дітей.

• Збирайте докази

Чим більше доказів, тим простіше буде завести справу проти вашого кривдника, якщо ви вирішите звернутися в суд. Зберігайте будь-які загрозливі повідомлення або електронні листи, а також робіть знімки будь-яких ваших тілесних ушкоджень.

Ви заслуговуєте на те, щоб відчувати себе в безпеці, бути коханими і захищеними і знати, що ви не самотні. У разі подібних ситуацій не бійтеся звертатися за допомогою до близьких або спеціальні установи.

За матеріалами: buzzfeed.com, militaryonesource.mil, reachma.org.

Як визначити цілі шлюби, які допоможуть зміцнити стосунки
© Leah Kelley/Pexels Важливо знати, як визначити цілі шлюбу, щоб зберегти стосунки, працювати над ними і розвивати їх. Lifehack розповідають, як створити успішну сім'ю,
ТОП-3 ради, які зроблять ваші відносини ідеальними
© Tan Danh/Pexels Відносини – це постійна праця і коли відбувається невеликий збій, треба вміти впоратися з проблемою. Існують поради, які можуть все виправити. Далі ви
5 ознак, що ваші відносини переживають період кризи
© Pixabay/Pexels Проблеми в парі можуть виникнути несподівано або накопичуватися місяцями. Тому з часом відносини можуть погіршитися і головне вчасно помітити зміни. Далі
Нездорові відносини: як розпізнати і покінчити з ними раз і назавжди
Важливо вчасно розпізнати нездорові відносини, щоб завершити їх як можна швидше. Часто люди приймають негативне поведінка, як тимчасове, хоча воно може набувати
5 вправ, які допоможуть налагодити близькість з партнером
© nd3000/IStock Всі відносини переживають злети і падіння. В такі моменти почуття можуть трохи згаснути і головне помітити, коли це починає відбуватися. В наш час
П'ять ознак, що ваші стосунки потрапили в біду
©Vasyl Dolmatov/iStock Здорові відносини між партнерами підвищують самооцінку, розвивають, дарують впевненість і щастя, а також надають позитивний вплив на всі життєві