Три етапи підліткового віку, які проходить кожна дитина
30.06.2019 783 0 newsdaily.org.ua

Три етапи підліткового віку, які проходить кожна дитина

В закладки

Три етапи підліткового віку, які проходить кожна дитина

© LSOphoto/iStock

Відправною точкою дорослішання кожної дитини прийнято вважати момент початку його статевого дозрівання. Зазвичай він настає дуже несподівано для батьків і супроводжується радикальними фізіологічними, емоційними, психологічними і соціальними змінами.

Доктор Леслі Каплан з Педіатричного оздоровчого центру в Калабасасе, штат Каліфорнія (США), радить батькам брати до уваги той факт, що дорослішання їх нащадків відбувається в три етапи (ранній, середній і пізній), кожен з яких характеризується певними особливостями, про які важливо знати.

Ранній етап дорослішання

© olesiabilkei/iStock

«Ранній підлітковий вік — це час бурхливих фізіологічних змін, що характеризується початком статевого дозрівання», — каже педіатр. У хлопчиків цей період починається в 10-13 років, а у дівчаток навіть раніше. У цей час у підлітків з'являються вторинні статеві ознаки: волосся на тілі, ріст молочних залоз у дівчаток і збільшення геніталій у хлопчиків, а також піт з більш вираженим запахом і сплески зростання. Це другий найшвидший — після такого періоду — етап зростання людини. Діти також починають приділяти більше уваги своєму зовнішньому вигляду і часто порівнюють себе з іншими. Вони стають більш упередженими, а також часто намагаються відокремитися від батьків і всієї родини.

«Їм вже не так цікаво проводити час разом з батьками, і вони часто приймають у штики їх поради. Вони більш зацікавлені в друзях, і часто для них важливіше кількість товаришів, а не їх «якість», — стверджує Каплан.

Середній етап дорослішання

© Free-Photos/Pixabay

У віці 14-16 років відбувається середній етап дорослішання підлітків, що характеризується ключовими змінами в скелеті і конституції тіла. Зокрема, у хлопчиків відсоток м'язової маси збільшується, а у дівчаток, навпаки, зменшується.

«У цей час діти проводять більшість часу з ровесниками, і конфлікти з батьками вже не рідкість. Також, розвиток соціальних зв'язків приводить до інтересу до сексуальних стосунків, що може вилитися в перші сексуальні контакти і експерименти», — каже педіатр.

Цей період особливо важкий для батьків, оскільки діти, все ще залишаючись дітьми, вважають, що вони самостійні і невразливими.

«У такому віці підліткам властиве почуття всемогутності і безсмертя, з-за чого вони частіше потрапляють у ризиковані ситуації. Заохочення з боку однолітків для них часто важливіше здорового глузду», — стверджує лікар.

Пізній етап дорослішання

© monkeybusinessimages/IStock

Пізній етап дорослішання починається з 17 років і триває до 25, а то і більше у хлопців. Фізично діти стають дорослими, однак їх мозок продовжує дозрівати. Вони все ще вчаться планувати, співчувати, поступатися і так далі.

«Повне когнітивне дозрівання продовжується і в дорослому житті. Префронтальна кора повністю розвивається лише у віці близько 25 років», — каже Каплан.

У цьому віці діти стають ще більш самостійними, але вже більш охоче прислухаються до порад батьків. «Групи однолітків вже не так важливі для встановлення своєї ідентичності», — каже педіатр. Це стає справжньою втіхою для тих батьків, які втратили контакт зі своїми дітьми в попередні етапи їх дорослішання.

Читайте також Дослідження виявило, що підлітки турбуються про контрацепцію зовсім не для запобігання вагітності або ЗПСШ

Що потрібно знати про розвиток малят: топ-7 фактів для батьків
© Kuzmichstudio/iStock Fatherly у курсі того, що потрібно знати про розвиток малюків і ці факти допоможуть батькам впоратися з усіма труднощами. Адже виховання маленької
Корисні рецепти позбавлення від лупи у дітей
© IStock Лупа може стати проблемою для дитини, яка досягла підліткового віку. Більшості малюків нема чого турбуватися про лупи. Коли у дітей починається період статевого
Як розпізнати ознаки психічних розладів у дітей
© master1305/IStock Дорослішання ніколи не буває легким і передбачуваним процесом. У кожної дитини є свій час для зростання, вираження й утвердження себе. Бувають
6 лайфхаков, які полегшать ваше життя з дитиною
©LSOphoto/IStock Поява первістка в сім'ї, – радісна та відповідальна подія, до якого потрібно бути готовими. Ми зібрали для вас ефективні поради, які полегшать життя з
Найцікавіші питання, які варто задати своєму батькові
©Sladic/IStock Відносини з батьками змінюються по мірі дорослішання. Проходить час і ми усвідомлюємо, що мами і тата — це не тільки люди, які нас народили і виростили, а
Все, що батькам потрібно знати про прихильності дитини
© Evolution Labs/Flickr Напевно, всі батьки не раз помічали, наскільки діти від них залежать. Вони не рідко починають плакати, як тільки втрачають батьків з вигляду або