Як навчитися життя оффлайнової соціальної життям
31.03.2019 559 0 newsdaily.org.ua

Як навчитися життя оффлайнової соціальної життям

В закладки

Як навчитися життя оффлайнової соціальної життям

© tommaso79/iStock

Скільки б переваг не давали соцмережі та інтернет в цілому, варто визнати, що сучасні люди від них стають залежними. Дуже важко зберігати помірність інтернет-активності. Люди починають витрачати весь вільний час на інтернет, відволікатися на нього навіть на роботі, з-за чого страждають інші сфери їх життя. Що ж робити в такому випадку? Як позбутися від інтернет-залежності і почати насолоджуватися реальним життям? Я б хотіла розповісти вам детальніше про способи вирішення проблеми і поділитися своїми лайфхаками, а також додатками, які допомагають обмежувати час, який ми проводимо в мережі.

Вміст матеріалу

Як на людину впливає велика кількість інтернету

© SvetaOrlova/IStock

Останнім часом люди перестали знайомитися на вулицях і в реальному житті. А WhatsApp і Facebook стали популярними місцями для спілкування і пошуку друзів. Незважаючи на зручність віртуального спілкування, варто визнати, що більшість друзів у соцмережах фейкові. Це не ті люди, яким можеш довірити щось потаємні. Багатьох (якщо не всі) з них ти не зустрінеш і ніколи не побачиш у звичайному житті.

Інтернет усуває географічні бар'єри між людьми. У цьому є величезний плюс – ви можете спілкуватися з людьми з інших країн, знаходити старих друзів, підтримувати зв'язок з рідними навіть на відстані.

Про всі переваги ви і самі знаєте: за допомогою інтернету і соцмереж люди можуть одержувати знання, надихатися і займатися творчістю, знаходити роботу, нове хобі, вчитися і не тільки.

Зворотна сторона медалі – з-за великої кількості інтернет-ресурсів підвищується кількість недостовірної інформації. Тут можна знайти чимало міфів, відвертої брехні та негативною (перебільшеною) інформації, яку вміло використовують для залучення уваги читачів. У такому потоці можна загубитися, перестати розуміти, що правда, а що – ні. Так і на нервовій системі це не може не позначитися: чим більше негативу ми бачимо і читаємо, тим більше ми відчуваємо стрес і навіть впадаємо в депресію.

Звичайно, багато залежить від нас самих – «у нас в руках пульт». Ми самі вибираємо, що читати, а на що не варто навіть звертати уваги. Але люди легко піддаються залежності. Чим більше ми читаємо якоїсь інформації, тим більше ми хочемо дізнатися нових подробиць. Та й кликбейты «роблять свою справу». Чим вище наша активність у соцмережах, тим більше ми хочемо постити фото і відео, щоб отримувати лайки, ставати популярним, спілкуватися з друзями в коментарях. Цей світ засмоктує.

Можна навіть провести експеримент: вимкнути інтернет (вай-фай роутер або включити послугу «пауза» на сайті провайдера) на пару днів. Спочатку у вас може початися щось схоже на ломку: ви будете судорожно перевіряти телефон або навіть зірветеся і підключіть мобільний інтернет. Буде здаватися, що все важливе проходить повз вас. Звучить смішно? Насправді це сумно. Тому, що ми забуваємо про те, що найважливіше знаходиться прямо перед нашими очима, воно відбувається за межами інтернету. Воно тут, у вашій реальному житті: друзі, кохані, рідні, робота, захоплення. Уявіть ситуацію, що інтернет зникне назавжди. Що у вас буде в житті? Дійсно вона наповнена сенсом і щасливими спогадами?

Як би не хотілося нам, але життя надто коротке і швидкоплинне, щоб витрачати її повністю на інтернет. Адже ми можемо втратити щось дійсно важливе і так і не знайти себе. А не заради цього ми живемо? Ми можемо все життя прожити і так і не зрозуміти, хто ми, що ми хочемо робити, де працювати, який бачимо свою сім'ю. А як ми зможемо це зрозуміти, якщо наша голова забита тим, яку сукню одягла Меган Маркл, або чому королева подивилася на неї косо? Це, звичайно, перебільшено, але все ж...

У чому перевага slow living

© g-stockstudio/IStock

Що таке slow living? Це – життя без хаосу, в спокійному розміреному темпі, коли ти насолоджуєшся тим, що робиш. Наприклад, коли ти готуєш їжу і потім її повільно їж, пробуючи на смак кожен інгредієнт (замість того, щоб запихати в рот фаст-фуд).

Slow living дозволяє натиснути життя на стоп і озирнутися по сторонах. Коли в останній раз ви насолоджувалися прогулянкою по парку? Прислухалися до того, як щебечуть птахи, як приємно гладить волосся вітер, як чудово пахнуть квіти? Просто покладіть в кишеню телефон і сядьте на лавку. Закрийте очі і прислухайтеся до того, що відбувається навколо.

Сучасні люди дуже люблять поспішати: вони вважають, що таким чином зможуть встигнути зробити все і відразу. Але, як не парадоксально, багатозадачність, навпаки, сповільнює виконання справ. Slow living дозволяє перевести дух, розслабитися, відпочити фізично і морально. Завдяки цьому ви «подзарядитесь» правильною енергією і будете знову в силах згорнути будь-які гори. Адже Не дарма кажуть: «поспішиш – людей насмішиш». Хаос і шалений темп життя не тільки не продуктивний, але і позбавляє нас простих радощів.

Щодня ми отримує величезний потік інформації, у тому числі й негативною. Світ починає здаватися надто жорстоким і злим, ми відчуваємо постійний стрес і перетворюємося у песимістів. Slow living – це те, що дозволить вам побачити хороше в кожному дні, почати цінувати те, що у вас є і що ви можете зробити, якщо цього немає. Насправді, наш світ не такий похмурий, яким його описують ЗМІ. Є дуже багато приводів для щастя, які ми інколи не помічаємо.

Кожен день ми витрачаємо занадто багато часу на порожні справи, які не приносять ні користі, ні задоволення. Якщо ви будете усвідомлено є, розділяти трапезу з близькими, читати книгу вранці замість перевірки соцмереж, ви станете набагато щасливішою.

Не корите себе за неробство. Мудреці вважають, що воно є корисним, тому що у нас є можливість зазирнути всередину себе, зрозуміти, чого ми хочемо, а що нас не влаштовує. Через скаженого ритму життя ми часом не знаходимо часу на такі важливі роздуми. А як без них зрозуміти, куди рухатися далі?

Почніть з малого. Приміром, в наступну неділю вимкніть гаджети і займіться тим, що вам так подобається. Напишіть картину, зробіть щось своїми руками, запросіть подругу на чашку кави або рушайте в парк на пікнік. Нікуди не поспішайте. Зробіть хоча б один день на тиждень в режимі Slow living – і ви переконаєтеся, що життя без соцмереж та інтернету існує, що вона набагато яскравіше і цікавіше.

Програми для обмеження і визначення кількості часу, витраченого на інтернет

© picjumbo.com/Pexels

Якщо вам потрібні помічники для того, щоб обмежити час у соцмережах та інтернеті, ви можете завантажити одну з наступних програм на свій телефон:

Користувачі можуть вибирати, як довго повинна бути встановлена блокування Інтернету (на строк до восьми годин). Оскільки існує додаток Freedom як для iOS, так і для Mac, ви зможете створювати списки блокування для всіх ваших пристроїв. Freedom пропонує безкоштовний пробний період, але для доступу до всіх функцій потрібно щомісячна передплата – 7 доларів на місяць або на 29 доларів в рік.

Це додаток допоможе вам дізнатися, скільки часу ви витрачаєте на соцмережі. Ви також зможете встановлювати обмеження на щоденне використання соціальних мереж. Підписка на місяць становить 10 доларів і сплачується автоматично через App Store.

Програма блокує доступ до вибраних користувачем веб-сайтів. Воно підходить в основному студентам, так як користувачі можуть планувати блокування веб-сайтів в певний час щотижня. Вартість: безкоштовно.

Додаток дозволяє користувачам блокувати веб-сайти на певний період часу. Просто встановіть період часу для блокування, додайте сайти в чорний список і натисніть «Пуск». Поки цей таймер не закінчиться, ви не зможете отримати доступ до цих сайтів, навіть якщо перезавантажте комп'ютер або видаліть. Вартість: безкоштовно.

Іноді потрібно застосовувати крайні заходи для того, щоб позбутися від залежності. Off Grid повністю блокує ваш телефон на певний час. Якщо у вас з'явиться бажання використовувати телефон після активації відповідної функції, вам доведеться заплатити за це гроші. Додаток буде знімати з вашої кредитної картки 1 долар за кожен «зрив».

Як приділяти більше часу роботі, а не соцмережам

© IStock

Ми – суспільство, яке залежить від смартфонів. Тому протягом восьмигодинного робочого дня важко не піддатися спокусі і не зайти в соцмережі. Постійне відволікання від роботи на соцмережі може негативно позначитися на ній, знизити вашу продуктивність, уважність і збільшити ризики зробити помилки.

З іншого боку, якщо вам хочеться зайти в соцмережі – це може говорити про те, що вам потрібна перерва. Деякі працівники цілий день сидять перед комп'ютером і практично не встає з місця. Не дивно, що вони втомлюються і хочуть хоч якось відволіктися і відпочити.

Інші причини, по яким працівники використовують соціальні мережі:

 • 27% хочуть спілкуватися з сім'єю і друзями під час роботи
 • 24% прагнуть створювати або підтримувати професійні зв'язки у соціальних мережах
 • 20% людей хочуть отримати інформацію, яка допомагає їм вирішити робочі завдання
 • 17% заходять в соцсетя для побудови або зміцнення особистих відносин з колегами
 • 17% людей прагнуть дізнатися щось про своїх колег
 • 12% людей задають пов'язані з роботою питання людям поза їх організації
 • 12% працівників задають такі питання людям всередині своєї організації

Як бачимо, люди заходять у соцмережі під час роботи з різних причин. І це необов'язково залежність від соцмереж та інтернету. Але все одно перестати відволікатися на соцмережі під час роботи?

 • Обмежте кількість використовуваних вами соціальних мереж і використовувати лише ті, які найбільш актуальні для вашої роботи і особистого життя. Видаліть всі непотрібні програми зі свого телефону.
 • Заплануйте використання соціальних мереж. Якщо немає вагомих причин, не залишайте Facebook або інші сайти соціальних мереж відкритими у вкладці браузера.
 • Встановіть таймер і регулярно робіть перерви. Працюйте по 90 хвилин, а потім зробіть перерву (до 20 хвилин). При цьому бажано не використовувати смартфон – випийте кави, пройдіться по офісу, вийдіть на вулицю і подихайте свіжим повітрям. Вашому мозку потрібна розрядка і відновлення. І ви навряд чи досягнете, якщо захламите його непотрібною інформацією з мережі.
 • Встановіть відповідну програму. Вище я вказала деякі корисні програми для блокування додатків і використання інтернету. Вони дійсно можуть виявитися корисними. Що ще простіше – встановити на телефон будильник з дратівливим сигналом. Приміром, у вас є перерва, і ви вирішили посидіти в соцмережах. Обмежте час – нехай продзвенить будильник через 20 хвилин (або навіть менше). Ще краще – якщо смартфон або будильник буде знаходитися в межах досяжності: щоб вам довелося встати і вимкнути цей дратівливий звук. Звичайно, цей варіант підходить для тих, хто працює вдома.
 • Складіть план роботи. Сядьте і детально розпишіть всі завдання, які вам потрібно виконати. Дуже часто ми починаємо заходити в соцмережі, т. к. «не знаємо, чим себе зайняти», адже у нас немає чіткого плану роботи. Будьте більш організовані: прямо з ранку складіть список справ і слідуйте їй.
 • Увімкніть інструментальну музику. Особисто мені дуже допомагає зосередитися на роботі і підвищити уважно музика. Можливо, цей варіант не для вас, але спробувати варто.
 • Приберіть зі столу телефон. Вимкніть його або увімкніть режим «не турбувати». Якщо телефон буде знаходитися під рукою, ви рідше будете ним користуватися (адже для цього потрібно буде встати зі стільця і піти взяти телефон!).
 • Вийдіть з облікового запису, видаляйте файли cookies і не зберігайте паролі для автоматичного входу. Це ускладнить вам доступ до соцмереж. Вам доведеться повторно вводити дані, а це потребує додаткового часу.
 • Видаліть відволікаючі закладки. Всього один клік на закладку – і ви занурюєтеся в віртуальний світ. Щоб уникнути цього, приберіть настирливі закладки або відправте їх в окрему папку, щоб довелося зробити більше кліків (а за цей час ви можете передумати переходити на сайт).
 • Видаліть програми з телефону. Якщо вони вас сильно відволікають і заважають зосередитися, зробіть це. Звичайно, ви зможете зайти в соцмережі з комп'ютера, але використання браузера не таке зручне. Так що ви скоротите частоту використання соцмереж.

Як приділяти більше часу сім'ї

© NanoStockk/iStock

Багато скаржаться на брак часу, але при цьому витрачають понад 3 години в день на соцмережі. Більше того, часто ми жертвуємо важливими речами – спілкуванням з рідними та друзями. Ніяке віртуальне спілкування не зрівняється з реальним живим спілкуванням. Живе спілкування дарує більше емоцій, теплоти і спогадів. Не слід нехтувати цим. До того ж є так багато способів проводити час з рідними з користю для себе:

 • Влаштовуйте вечір кіно

Ви, напевно, хоча б раз в тиждень дивіться серіали чи фільми в поодинці. Але чому б не подивитися їх разом з рідними? Наші смаки можуть відрізнятися, але є хоча б один жанр, який буде цікавий і вам, і вашим близьким. Знайдіть компроміс. Вечір кіно можна доповнити вечерею, настільними іграми, обговоренням фільму після його перегляду. Це весело, душевно і зміцнює відносини з близькими.

 • Плануйте спільний відпочинок

Давно не бачилися з сестрою або батьками? Чому б не відправитися в подорож всією сім'єю? Вам необов'язково їхати на якийсь курорт на тривалий час (адже не завжди у нас збігаються дати відпустки). Вирушайте в похід, орендуйте будиночок в лісі, ходите в парки розваг або у звичайні парки на вихідні.

 • Тренуйтеся разом

Безпрограшний варіант. Запишіться на йогу, завітайте на пробіжку, просто прогуляйтеся по пляжу, выгуляйте собаку і запросіть на прогулянку рідних. Свіже повітря і перебування на сонці корисні для здоров'я. А якщо ви робите це з сім'єю, ви маєте можливість поспілкуватися.

 • Готуйте разом вечерю, зберіться за обіднім столом

Попросіть рідних допомогти вам приготувати вечерю. Якщо мова йде про дітей, дайте їм якесь просте доручення. Їм буде приємно, що ви їм довірили, але в той же час ви їх несильно втомити. За готуванням можна не тільки дізнатися щось нове (навчитися готувати якусь страву), але і побалакати, а також обговорити, як пройшов ваш день.

Також доброю традицією буде спільний обід. Якщо ви не можете збиратися кожен вечір, робіть це хоча б пару разів на тиждень. Домовтеся про те, щоб не використовувати під час вечері гаджети. Просто сядьте за стіл, насолоджуйтеся їжею і компанією один одного.

 • Створіть корисні звички перед сном

Хоча б за годину до сну потрібно відключити гаджети і розслабитися. Це важливо не тільки для ваших очей (які втомилися від постійного використання телефону), але і для сну, зняття стресу. За цілий день з вами стільки всього сталося: дозвольте собі розслабитися. Прийміть ванну, заварити чай, запросіть на кухню дітей та/або партнера. Просто виділіть трохи часу на звичайну розмову.

Це так просто, але в той же час так цінно: коли тебе вислуховують, коли твоїм життям цікавляться і коли з тобою діляться важливими речами. Ви зможете зняти напругу і щось для себе винести з усього, що сталося за день. Адже якщо ви просто уткнетесь в телефон, відпочити ви не зможете. Це лише здається, що наш мозок «вимикається». Йому потрібен зовсім інший відпочинок і розслаблення.

Як приділяти більше часу саморозвитку і фізичної активності

© Ridofranz/iStock

Щоб позбутися від інтернет-залежності, потрібно наповнити своє життя чимось крім соцмереж.

Жоден (навіть найкрасивіше фото) в Instagram не подарує вам насолоду, яку ви відчуваєте, коли знаходитесь на тому місці, де було зроблено фото, і бачили цю красу своїми очима. Я обожнюю подорожувати і часом зупиняю себе від бажання якомога швидше зафіксувати якийсь пейзаж або гарна будівля. Чому? Я хочу насолодитися цим моментом. Відчути прилив радості і натхнення. Якщо я їх відчула, я роблю фото. Вона буде служити мені нагадуванням тих емоцій, звуків і запахів, які були в цьому місці. А це набагато яскравіше, ніж просто гарне фото з купою фільтрів.

Розвивайтеся:

 • Читайте книги, ходите в кіно або театр
 • Вчіться (ми все життя вчимося чомусь новому!)
 • Спілкуйтеся з друзями, колегами на роботі і рідними
 • Подорожуйте
 • Робіть те, що боїтеся робити (це зробить вас сильніше)
 • Робіть те, що любите
 • Готуйте їжу самі
 • Займайтеся спортом і стежить за своїм здоров'ям

Чим більше ви приділяєте уваги собі, тим менше вам хочеться проводити часу в соцмережах. Це правда. Тому що ви починаєте бачити різницю між справжніми живими емоціями, які виникли в реальному житті, і «смайликами радості», які відправляєте в соцмережах. Різниця колосальна.

Частково проблема сучасних людей у тому, що вони заходять у соцмережі, щоб чимось себе зайняти. Але якщо у вашому житті буде маса подій, нових знайомств, яскравих спогадів, любов і дружба, соцмережі стануть лише приємним бонусом і доповненням вашого життя, а не її основною частиною. Найпростіше сказати, що позбутися від інтернет-залежності не вийде, і що навіть намагатися не варто. Але ви постарайтеся. Як я говорила, можна почати з малого і піти в оффлайн хоча б у неділю. Чим більше ви будете виходити в люди, кликати друзів гуляти, спілкуватися з сім'єю, відпочивати душею і тілом, тим менше буде ваше бажання зайти в соцмережу. Спробуйте: впевнена, що у вас все вийде.

Як побороти інтернет-залежність і почати жити реальним життям
© DisobeyArt/iStock Якщо ви вважаєте, що залежність від соціальних мереж – це норма поведінки сучасної людини, то помиляєтеся. Більшість психологів сходяться на думці, що
5 речей, які нам легко замінив інтернет
© DisobeyArt/iStock Інтернет непомітно проник в усі сфери нашого життя і витіснив безліч речей, які ще недавно здавалися незамінними. Ставитися до цього можна по-різному.
Підсумки року від Instagram: найпопулярніші эмоджи, хештеги і тренди
© geralt/Pixabay Instagram, як і інші великі інтернет-платформи, традиційно наприкінці грудня підводить підсумки року. В офіційному блозі соціальної мережі опублікована
Як почати продавати дитячий одяг через інтернет: специфіка і поради
© stockstudio/iStock Вирішили продавати одяг через інтернет? Виявляється, недостатньо створити інтернет-магазин і купити товар. Потрібно ґрунтовно підготуватися.
Як обмежити дітям доступ в Інтернет: 5 важливих і потрібних інструментів
© BrianAJackson/IStock Інтернет відкриває перед дітьми практично безмежні можливості, але не варто забувати про залежність від мережі. На жаль, сьогодні ця проблема
5 додатків, які допоможуть побороти інтернет-залежність
© AntonioGuillem/IStock Інтернет-залежність – це досить серйозна проблема, яка вимагає рішучих дій. Якщо ваш смартфон відбирає у вас занадто багато часу, але ви не можете