Емоційний інтелект: як дізнатися, чи здатні ви чути себе та інших
20.06.2019 263 0 newsdaily.org.ua

Емоційний інтелект: як дізнатися, чи здатні ви чути себе та інших

В закладки

Емоційний інтелект: як дізнатися, чи здатні ви чути себе та інших

Емоційний інтелект – це вміння людини усвідомлювати і керувати власними емоціями. Останні, у свою чергу, відчувають він і ті, хто біля нього. Ті, хто мають високий рівень емоційного інтелекту, показують кращі результати в житті і на роботі. Так, їм легше приймати рішення і брати на себе відповідальність.

Вміст матеріалу

Що таке емоційний інтелект?

Емоційний інтелект в загальному розумінні — це визнання за собою чи іншими людьми як хороших, так і поганих почуттів, а також здатність відокремлювати особисті відчуття від простих фактів. ЕІ — це навичка відчувати настрій, темперамент, інтонації і наміри інших людей, незалежно від того, ви давно знаєте або тільки познайомилися.

Суттєва частка емоційного інтелекту — здатність розрізняти і відверто характеризувати особисті почуття, вміння підкорятися суєті і відкидати «недобрі почуття» (лють, ревнивість, роздратованість, заздрість, гнів) і широке поширення емоційно забарвленого стилю з Я-повідомленнями.

Людина, що вміє висловлювати власні емоції, осмислити їх причину і незворушно розглянути наступні дії, не переходячи на особистості, зустрічається дуже рідко. І час, проведений з ним, для багатьох, як виявилося, є дуже якісним спілкуванням.

Як визначити свій рівень емоційного інтелекту?

Як правило, фахівці поділяють емоційний інтелект на навички 4 ознаки:

  1. Уміння ясно і виразно спілкуватися з іншими, пояснити очікування, активно слухати, впливати і надихати, працювати в команді чи очолювати її і залагоджувати негаразди.
  2. Загальна емпатія та комфортне самопочуття у великій групі людей: незалежно від того, ви екстраверт чи інтроверт, ви відчуваєте сигнали настрої інших і рідко стикаються з нерозумінням.
  3. Знання своїх сильних і слабких сторін і спокійне співіснування з ними. Крім того, наблюдаетсяхорошее знання особистих емоцій та їх впливу на ваше життя.
  4. Здатність керувати емоціями, обмежувати їх поганий вплив на себе, вміння виконувати зобов'язання, підтримувати міцні відносини і змінюватися у відповідності з оточенням.

В основному, тут немає нічого складного немає. Питання в тому, наскільки розвинений емоційний інтелект у вас. Наскільки ви добре розумієте. Задайте собі наступні питання:

  1. «Які емоції ви відчуваєте в конкретній ситуації?» Якщо ви трохи хвилюєтеся, то в певному сенсі це і є «правильний». Хвилюватися значить мати якусь частку емоційного інтелекту.
  2. Вас має насторожити відповідь в стилі «Я відчуваю себе чудово, як завжди!» або «Я ніколи нічого не боюся». Такого не може бути, значить, ви не в контакті зі своїм емоційним станом.
  3. Можна ще запитати себе наступне: «Як ви справляєтеся зі своїм хвилюванням?», «Що ви робите в конфліктних ситуаціях?». Тут потрібно звернути увагу, яке місце у відповіді буде приділено емоціям.

Як зрозуміти, чи здатні ви чути себе?

У разі якщо вам раніше не приходила ідея про те, з якої причини ви робите ті дії, які робите, в такому випадку задумайтеся. Є 3 варіанти:

1. Ви моделюєте власне життя на базі інформації, отриманої в дитинстві

Цілком можливо, що ви намагаєтеся повторити поведінка одного з батьків або відтворюйте той устрій, який був у вашій родині. Або по-іншому: ви щосили намагаєтеся не повторити того, щоб пережили в дитячому віці.

2. Ви — жертва шаблонів і стереотипів, які диктують суспільство

Може, ви стежите за модою, популярними трендами і брендами, займаєтеся тим, що зараз вважається актуальним. В особистому житті ви теж не орієнтуєтеся на власні бажання, а на суспільні норми.

3. Ви наслідуєте авторитетам

Наприклад, ви можете відвідувати ті ж розділи, що і ваша подруга. Або вибирати чоловіка, який би сподобався вашим друзям або сім'ї.

Якщо вам стане від цього простіше, то багато люди теж живуть не своїм життям. Мільйони людей навіть і не замислюються, як краще зрозуміти себе. Це дуже навіть логічно.

Якщо якийсь з цих варіантів вам не підходить, то пора навчитися слухати себе.

Як навчитися чути себе?

Кроки, які ви можете зробити, щоб навчитися слухати себе включають:

1. Подумайте про своїх цінностях

Якщо ви не знаєте своїх базових цінностей або приймаєте чужі цінності за свої, то будете відчувати тривогу і незадоволеність життям. Подивіться назад на своє життя і згадайте, що коли-небудь приносило вам безумовну радість і наснагу. Що вас радувало і надихало? Можете записати, щоб потім не забути.

2. Усвідомте свої переконання

Переконання — це ваші найглибші уявлення про світ, про оточуючих людей, про самого себе. Дуже навіть можливо, що вони сформувалися ще в дитячому віці і успадковані від сім'ї. Приміром, такі як «Світ небезпечний», «Нікому не можна вірити», «Гроші — зло».

3. Налагодьте контакт зі своїм внутрішнім критиком

Прислухайтеся до голосу, який звучить у вас в голові. Він звучить як батько, кажучи вам, що робити. Його тон змушує вас відчувати себе безпомічним і приниженим. Це не ваше справжнє «Я», це ваш внутрішній критик. Критик говорить голосом матері або батька, наставника або вчителя — того, хто був строгий і суворий з вами, коли ви росли. Найчастіше він використовує слова «повинен», «зобов'язаний», «необхідно». І ще він любить порівнювати вас з іншими людьми.

4. Кожен день практикуйтеся

Інший тільки ефективний спосіб здолати кашу слів в своїй голові і почути себе, — практика усвідомлення, яку краще всього виконувати кожен день. Коли ви вмієте перебувати в теперішньому моменті, всі тривоги і думки залишаються за дужками. Сядьте і пару хвилин помедитуйте спокійно.

5. Підключіть фантазію

Якщо ви прислухаєтеся тільки до свого раціонального розуму, ви чуєте себе лише частково. Дайте волю своїй уяві — «а що буде, якщо я...» — і подивіться, які образи і картини намалює ваше уяву.

Як зрозуміти, чи здатні ви чути інших?

Будь-який, швидше за все, звертав увагу, що коли в розмові співрозмовник «літає в хмарах» і ніяк не чує іншої особи, це малоприємно і виглядає грубо. Спершу виникає здивування, потім розчарування і засмучення. Навпаки, якщо людина старанно і активно вислуховує, це знаходить відгук у душі і дає можливість відчути себе значущим і важливим.

В деяких випадках в бесіді 2-ух людей, особливо тих, що перебувають у близьких взаєминах, значно важливіше відчувати не те, що ви повідомляєте, а те, як ви даєте розмовою дізнатися набагато більше, ніж спочатку збиралися повідомити один одному. Лише навчившись бути активним слухачем, буде можливий такого роду рівень взаємодії.

Вельми значущим умінням здатність слухати вважається в бізнесі, так як ділові розмова – це необхідна частка партнерських взаємин. Приділяючи недостатньо інтересу слухання, можна нажити собі великих труднощів і в тому числі і позбутися грошей.

На жаль, практично всі без винятку тренінги і семінари, присвячені майстерності спілкуватися, орієнтовані на те, щоб навчити людину говорити, чітко висловлювати власну думку і в тому числі мати здатність переконати іншого у власній точці зору. Вмінню слухати вчать значно рідше, однак цього цілком можливо навчитися без допомоги інших.

Вивчивши вміння активного слухання, людина здатна отримати значно більше значимої інформації у бесіді, а головне – на довгий час затримати її у власній думці. Подібна здатність дасть можливість зосередити ідеї в спілкуванні, сконцентрувати інтерес на співрозмовника і тут і в даний час. А це, в свою чергу, буде значущим кроком у саморозвитку.

Як навчиться чути інших?

Щоб навчитися слухати інших, варто прислухатися до наступних порад:

1. Будьте уважними фізично

Станьте обличчям до співрозмовника. Підтримуйте з ним зоровий контакт. Переконайтеся в тому, що поза і жести говорять про те, що ви його уважно слухаєте. Сидіть або стійте на такій відстані від співрозмовника, яке забезпечує зручне спілкування обом. Пам'ятайте, що той, хто хоче спілкуватися з уважним, живим співрозмовником, а не зі стіною.

2. Сконцентруйтеся на тому, що говорить співрозмовник

Так як зосередженим увага може бути коротким, слухання потребує свідомої концентрації уваги. Намагайтеся звести до мінімуму всілякі перешкоди, наприклад, ТБ або смартфон. Не допускайте «блукання» думок і «каші» в голові». Допомогти сконцентруватися на тому, про що говорить співрозмовник, найімовірніше, може ваше фізичне увагу і активність слів.

3. Намагайтеся зрозуміти почуття співрозмовника

Пам'ятайте, що люди передають свої думки і почуття «зашифрованими» — відповідно до соціально прийнятих норм. Слухайте не тільки інформацію, але і передані почуття. Приміром, людина, яка говорить: «Я закінчив працювати», передає іншу думку, ніж людина, яка говорить: «Нарешті я закінчив цю роботу».

4. Пробуйте висловити розуміння

Використовуйте прийоми рефлексивного слухання. Так ви зможете зрозуміти, що насправді відчуває співрозмовник і що він намагається сказати. Эмпатическая бесіда означає не тільки схвалення мовця, але дозволяє точніше зрозуміти повідомлення.

5. Відповідайте на прохання діями

Пам'ятайте, що часто мета співрозмовника — отримати що-небудь реально відчутне, наприклад, інформацію, або змінити думку, або змусити зробити що-небудь. У цьому випадку адекватна дія — краща відповідь співрозмовнику.

Якщо ви не будете вдосконалювати цю межу, ваше здоров'я і бізнес будуть страждати
©jacoblund/iStock IQ (коефіцієнт інтелекту) відіграє дуже важливу роль у житті людини. Однак не менше значення має і EQ (емоційний інтелект). EQ – це здатність людини
Як виростити дитину емоційно підкованим і одночасно щасливою людиною
© MarianVejcik/iStock Емоційний інтелект – це здатність людини розуміти і керувати емоціями, які відчуває він сам і ті, хто поруч. Тим, хто має високий рівень EQ,
В аеропортах Європи мандрівників тепер буде перевіряти штучний інтелект
© PhonlamaiPhoto/iStock Сучасні технології розвиваються швидше, ніж нам здається, особливо це стосується штучного інтелекту. В деяких аеропортах Європи була встановлена
Як навчитися поважати емоції своєї дитини, не розуміючи їх
Діти дивні: однією своєю посмішкою вони здатні викликати розчулення дорослих, а їх досягнення змушують батьків відчувати гордість. Вони виражають свою любов обіймами і
3 риси характеру, якими володіють люди з високим рівнем IQ
© max-kegfire/iStock Щоб встановити взаємозв'язок між рисами характеру та рівнем IQ, вченим довелося провести масштабне дослідження. Виявилося, що інтелект людини
Кращий друг людини: вчені з'ясували, що собака не розумніші за інших тварин
©FotoimperiyA/iStock Згідно з новим дослідженням, собаки не такі розумні, як ви думаєте. Вчені виявили, що інтелект собак нічим не відрізняється від інтелекту кішок і