Дочки-матері: що робити, якщо не ладяться відносини з дитиною
19.04.2019 2 056 0 newsdaily.org.ua

Дочки-матері: що робити, якщо не ладяться відносини з дитиною

В закладки

Дочки-матері: що робити, якщо не ладяться відносини з дитиною

Стосунки матері і дочки завжди складалися непросто. Всім хочеться жити в гармонії, бути близькими і люблячими, але часто трапляється не так, як ми хочемо. Конфлікти виникають частіше, ніж ви можете уявити. Але і це нормально. Важливо знати, що робити, якщо не ладяться відносини з дитиною.

Вміст матеріалу

Як розпізнати причину сварок з дочкою?

© fizkes/IStock

Самий простий спосіб обчислити причину сварок з дочкою — проаналізувати свою поведінку і особистість. На практиці ви повинні бути мудрішими і розумніше, але часто матері не помічають своїх недоліків, вважаючи їх корисними якостями. Погодьтеся, що важко будувати відносини з матерями, які не йдуть на контакт, наприклад. Нерозуміння і нав'язування своєї думки є одними з найчастіших причин сварок.

Отже, психолог Сьюзен Коен і журналіст Едвард Коен назвали колись десять найпоширеніших типів мам. Ці ж типажі жінок застосовні і до дочок. Можна виділити наступні:

  1. Самозакохана мама. Така жінка мріє бачити у дочки гарненьку ляльку, яка думала тільки про свою маму. Як розумієте, не завжди дочки згодні стати милими додатками до мам.
  2. Контролює мама. У такої мами на кожен випадок є своє правило. Якщо дочка щось не робить, той контролює мама не забуває про це розповісти і дорікнути. Не всім подобаються вічні причіпки, тому і виникають конфлікти. І щоразу вона повідомляє дочці, що та його не виконала.
  3. Залежна від чужої думки мама. Така жінка хвилюється про те, що подумають інші, — навіть коли дочка давно виросла і поїхала з міста. Конфлікти можуть виникнути через одяг, сказаного слова, а також поведінки.
  4. Спокушає мама завжди одягнена за модою, занадто химерно, надто відкрито. Фліртує з будь-яким чоловіком, який їй зустрінеться, в тому числі і з друзями дочки. Подібне точно не приносить душевного спокою доньки і вона реагує бурхливо.
  5. Задушлива мама допомагає дітям навіть коли вони цього не потребують. Часто сварка виникає не відразу, а коли терпіння вичерпується повністю. Образ точно не уникнути з якої-небудь сторони.
  6. Не розрізняє кордонів мама приймає успіхи і невдачі своєї дочки дуже близько, занадто близько до серця. Краще таку маму не засмучувати і бути золотком. На жаль, ідеалів не існує, тому конфліктів не уникнути.
  7. Мама-критик дорікає в усьому, що дочка робить або не робить, а також у тому, про що вона мріє. Їй буквально все не подобається, а це, в свою чергу, не подобатися дочки.
  8. Закриває очі мама завжди думає, що все йде не так погано, навіть коли гірше вже нікуди. Така мама не може зрозуміти, чому діти раптом перестали взагалі з нею говорити.
  9. Мама-всезнайко знає все, ну або думає, що знає все. Вона повчає доньку і завжди впевнена, що щось не так робить.
  10. Звинувачує мама завжди незадоволена, але чекає, що дочка покладе життя на те, щоб задовольнити її бажання і мрії. Реальність частіше не виправдовує очікування.

Якщо в цьому списку ви знайшли себе, то саме час переглянути свою особистість і зайнятися налагодженням відносин. Щоб мінімально змінити відносини в кращу сторону, достатньо хоча б трошки не бути такою самозакоханою, контролює і т. д. мамою.

Як варіант, ви можете розпізнати причину сварок з дочкою, вивчивши всі можливі їх типи. Про це ми поговоримо нижче. Крім того,

Як вийти на розмову з дочкою?

© fizkes/IStock

Мама і донька – самі близькі та рідні люди. Тому для нормальних відносин між ними просто необхідно спілкуватися.

Так, як вийти на розмову з дочкою? Дуже легко насправді. Потрібно просто щиро захотіти поліпшити відносини. Не варто сподіватися, що все відразу вийде, але важливо до цього йти і поступово поліпшувати свої стосунки

Зважившись на розмову з дочкою, мама повинна дотримуватися «правила безпеки». Можна говорити про свої почуття, переживання, образи, але тільки не про те, що дочка погана і робить щось не так. Розповідати треба про себе, краще попередньо знявши напруження переживань, потренувавшись на подрузі або чоловіка. Розмова не повинен бути занадто довгим, 15-30 хвилин цілком вистачить, щоб закласти грунт.

Якщо зав'язується конфлікт, то зберігайте спокій. Ви як старша жінка, навчена досвідом, повинна стерпіти образу, зуміти визнати власні помилки, а також прийняти те, що вона не має права виставити дочки зустрічні претензії.

Стануть відносини після душевної розмови краще? Безсумнівно, звільнивши своє серце від болю і гіркоти, доросла дочка сама виправдає мати у всіх «гріхах». І тоді між ними зародитися довіра, взаєморозуміння, турбота, теплота, а також любов.

Причини сварок з дочкою

© fizkes/IStock

Причин сварок з дочкою може бути безліч, і не завжди вони піддаються логіці. На щастя, психологи всього світу вже давно виділили головні причини конфліктів матері і дочки, які піддаються виправленню, якщо їх виявити заздалегідь. Ось основні з них.

1. Сприйняття як маленької дочки

Подібна поведінка може виникнути, коли ваша дочка вже виросла і відчула себе самостійною. На жаль, багато матері продовжують бачити в дочках не дорослу особистість, а маленьку дитину. Часто мама несвідомо показує, що та дочка ще маленька, нічого не вміє. Мати думає, що саме вона добре розбирається в житті, тому потрібно у всьому її слухати. Можна сказати, що це найбільш поширена причина конфліктів.

2. Небажання визнавати погляди дорослої дочки

Часто мами не думають, що їхні погляди на речі і життя, можуть відрізнятися від їхніх дочок. Наприклад, дочка зустріла хлопця, якого кохає, і відчуває себе щасливою. Але мама вважає, що він їй не підходить і починає нав'язувати свою думку.

Також часто батьки намагаються здійснити свої мрії через дітей. Саме тому дитину відводять в гуртки та секції, які подобаються батькам, а не йому. Це продовжується і в дорослому віці, що призводить потім до конфліктів.

3. Змагання матері з дочкою

Буває і таке, що мати мимоволі включається в процес змагання з дочкою. Наприклад, дочка дзвонить матері, хоче отримати від неї підтримку у складній ситуації. А мати починає розповідати про те, що їй самій важко, а дочка зовсім про неї не думає. У дочки, у свою чергу, з'являється почуття провини за те, що вона подзвонила мамі, у якої і так багато всього навалилося.

4. Минулі образи

Давні образи і претензії також можуть стати причинами сварок матері і дочки. Наприклад, мати завжди слухалася своїх батьків і відмовлялася від своїх бажань. Зараз вона чекає такої ж поведінки від своєї дочки, але цього не трапляється. Ось тут і виникають сварки.

Може бути і таке, що мати буде думати, що дочка їй має, адже вона пожертвувала всім заради неї. З'являються претензії на порожньому місці, і часто дочки жертвують своїм щастям, щоб догодити таким матерям.

Як налагодити відносини з дочкою, якщо ви неправі?

© fizkes/IStock

Вище ми описали різні типи нездорових поводжень мам, які впливають на сприятливі відносини з дітьми. Як уже говорилося, якщо ви визнаєте помилку — це вже півсправи. Головне зуміти розпізнати проблему і намагатися її вирішити.

Матері необхідно приймати свою дитину не як свою маленьку копію, а як повноцінну особистість. Ця особистість має свої інтереси, бажання і може планувати своє життя сама. Навіть якщо дочці всього п'ять років, не можна недооцінювати важливість її рішень щодо себе. Дозвольте їй самій вибрати шлях і прийміть його.

Якщо у ваших відносинах каменем спотикання стала ситуація, що дочка не виправдала ваших сподівань, то ви повинні прийняти діяльність дочки, перестати проектувати на неї своє бачення ідеального життя. Нехай вона сама робить своє життя, а вам дозволить лише бути поруч, і в разі чого — допомагати.

Бувають випадки, коли вам дійсно варто повчити уму і дочка розуму, але не можна забувати, що вона також може вирішувати за себе. Пам'ятайте, що якщо будете лізти в особисті відносини, давати непрошені поради щодо відносин і критикувати нинішнього обранця дочки, то нічого доброго з цього не вийде. Так, в деяких випадках, ви можете порадити щось. Але це не повинно здаватися чимось непроханим і особисто вашою думкою на ситуацію. В ідеалі ж, в питаннях особистого життя матері слід тільки м'яко направляти дочка, без критики і осуду пояснюючи, чому, наприклад, її хлопець не підходить їй.

Навчіться давати поради доньці ненав'язливо і делікатно, дозвольте їй самій впоратися з новими завданнями, довірте їй виховання власної дитини, наприклад, і м'яко направляйте її в її починаннях. Дочка, у свою чергу, буде прислухатися до вас і переймати ваш досвід без зайвих сварок і конфліктів.

Якщо ви неправі, то не соромтеся визнати свою помилку і сказати про це доньці. Нехай вона знає, що навіть такий авторитет як ви може робити помилки і не боїться їх визнавати. Завжди говорите по душах. У будь-якому випадку гірше не буде, а в кращому варіанті ви тільки зміцните свої відносини.

Як налагодити відносини з дочкою, якщо вона неправа?

© fizkes/IStock

Коли дочка звинувачує батьків у тому, що вони вчать її жити, і, за її словами, краще б грошей дали, то звичайно, що вона не права. Потрібно розуміти, що молодий розум прагне нового. Йому властиве не прислухатися до порад старших. Але, необхідно ставитися з повагою до думки матері, її досвіду і мудрості і прислухатися до того, що вона говорить. Повага, ніжне поводження з батьками – запорука успішних та гармонійних відносин у родині. Цю думку потрібно донести максимально коректно і спокійно. Краще навіть доносити її маленькими порціями і частими розмовами по душах.

Буває і таке, що доросла дочка йде з сім'ї, і просто забуває дзвонити і провідувати маму. Але, як би ви не були зайняті обоє, знайдіть час зателефонувати один одному, приїхати, допомогти по господарству, сходити разом по магазинах або в кіно. Підтримуйте стосунки з мама-дочка, дайте відчути один одного турботу. Нехай донька забула раз зателефонувати, зателефонуйте самі. Проявляйте ініціативу, але не будьте нав'язливими.

Якщо мати робить щось неправильно, дочка повинна або прийняти, або повідомити про це вкрай делікатно, не образивши її. Постійні причіпки і критика ні до чого доброго не приведуть. Це також варто обговорити спокійно.

Також деякі дочки вважають, що у мами, якщо вона вже у віці і на пенсії, не може бути особистого життя. Це в корені невірно, і часто розпещені діти безцеремонно експлуатують маму за звичкою. Тут потрібно провести чітку грань турботи та обов'язків батьків. Дочка повинна зрозуміти, що у мами є особистий простір і перестати використовувати її, дати їй нарешті свободу. Тоді всі будуть щасливі.

Дуже важливо дочки помиритися з мамою, навіть якщо вона багато років не спілкувалася з нею. Образа може міцно вкоренитися в серцях, тому від неї потрібно позбавлятися. Як це краще зробити – залежить конкретно від вашої ситуації, і в цьому вам навіть може допомогти психотерапевт. Якщо, на жаль, з якоїсь причини примирення неможливо, напишіть лист дочки. Такий лист насправді допомагає впоратися з такою глибокою душевною травмою як довгий розрив.

Пам'ятайте, що налагодити відносини завжди можна. Головне – визначити точку конфлікту, сісти і спокійно поговорити, і все у вас буде добре.

4 книги, які допоможуть налагодити стосунки з донькою
© Pexels Найчастіше матерям буває складно вибудовувати дружні, довірчі відносини з дочками з ряду причин: різниця у віці, розбіжності у поглядах, розбіжність характерів,
Як молодої дочки налагодити стосунки з мамою
©huffingtonpost.com Відносини між мамами і дорослими дочками не завжди бувають гладкими. Різниця у віці, відсутність загальних інтересів, відмінність в поглядах на життя
Дівчатка, які росли з батьками, менш імовірно будуть самотніми — дослідження
©Vasyl Dolmatov/IStock Діти можуть прив'язуватися до батьків по-різному, ніж несвідомо змінюють своє життя. Нові дослідження показали, як це відбивається на любимицах
Як довголіття матерів впливає на тривалість життя їхніх дочок
© juliescreativecakes.co.uk Жінки, чиї матері дожили до 90-річного віку, мають на 25% більше шансів стати довгожителями, запевняють вчені з Каліфорнійського університету
5 порад, які допоможуть зміцнити стосунки
© proud_natalia/iStock Стосунки – дуже тендітна річ, яка може звалитися із-за сварок і непорозумінь. Часто партнерам не вистачає терпіння, щоб вислухати один одного і
Депресія у матерів впливає на імунний і психологічне здоров'я дитини
© AntonioGuillem/iStock Депресія у матері може надавати довгострокове вплив на її імунну систему і психологічне здоров'я. Крім того, вона впливає і на здоров'я дитини.