5 фраз за методикою Монтессорі, які вчать дитину самоконтролю
20.04.2019 748 0 newsdaily.org.ua

5 фраз за методикою Монтессорі, які вчать дитину самоконтролю

В закладки

5 фраз за методикою Монтессорі, які вчать дитину самоконтролю

©KatarzynaBialasiewicz/iStock

Діти, яких виховують за методикою Монтессорі, мають більшу свободу дії. Вони вільно переміщаються по класу, вибирають, де їм сидіти, над чим працювати і як довго це займе часу. Вони самі вирішують, коли їм перекусити і будуть при цьому вони сидіти з одним або одні.

Через це здається, що діти в школі будуть неспокійними, а заняття галасливими, адже учні бігають, де захочуть, але це не так. Діти ходять по класу з великою обережністю, обходять один одного, щоб не заважати іншим дітям, говорять тихо.

Але як це можливо? Адже дорослий не стоїть посеред класу і не вказує учням те, що їм потрібно робити. Mother.ly розповіли про те, чому це відбувається.

Кожен день вчителя Монтессорі розвивають в дітях самоконтроль, повага правил, завдяки чому ті ставлять інтереси класу вище своїх. Є 5 фраз, які вчителі використовують під час навчання для розвитку самодисципліни. Їх також можна використовувати вдома:

«У тебе ще не було можливості попрацювати з цим»

© IStock

Коли малюки починають ходити в школу Монтессорі (3 роки – 6 років), вони можуть працювати тільки з тим матеріалом, який дав їм вчитель. У класі багато гарних книжок та зошитів для дітей старшого віку, так що дитина може захотіти перескочити через навчання і почати займатися над тим, у чому ще не сильний. І тоді вихователь тактовно пояснює, що у нього ще не було занять, тому потрібно повернути ті книги на полицю. Протягом декількох тижнів дітям доведеться контролювати свій порив взяти те, що їм не можна.

Те ж саме можна зробити вдома. У будинку є безліч речей, які призначені лише для дорослих. Візьміть найбезпечніші з них і менш цінні, поставивши на певну полку. Це може бути гарна книга, яку дитина може читати лише з вами, ваза з квітами, або пляшка з водою, яка належить вам. Дайте можливість вашому чаду практикувати самоконтроль, позначивши межі того, що чіпати не можна. Вони будуть ще більш зрозумілими, якщо ви на якійсь певній полиці поставите речі, що вашій дитині не можна брати без попиту.

«Спасибі, що почекав»

Вихователі Монтессорі не намагаються працювати відразу з декількома учнями одночасно. Звичайно, кожна дитина хоче уваги, але, якщо він просить про допомогу, вчитель може підняти вгору палець, що показує дитині, що зараз вчитель зайнятий, але незабаром до нього підійде. Тоді діти розуміють, що не має сенсу переривати дорослого. Ви можете використовувати той же сигнал будинку, щоб навчити чадо не переривати вас, коли ви балакаєте по телефону, вітається з чоловіком чи допомагаєте іншій дитині. Подякуйте його за терпіння і очікування: «Я знаю, що чекати непросто. Спасибі, що почекав, поки я закінчу допомагати твого братика».

«Ми сидимо, коли їмо і п'ємо»

© monkeybusinessimages/iStock

Коли діти в класах Монтессорі починають ходити під час прийому їжі, вихователь нагадує про те, чого від них чекають. «Я бачу, ти знову ходиш з їжею. Схоже, ти вже поїв. Пізніше можеш перекусити». Чітке правило і наслідок його невиконання навчить дитину самоконтролю. Ви можете привчити дитину їсти за столом і вдома. Почніть з малого: попросіть їх сидіти за столом під час перекусу. Скажіть їм, що якщо вони встануть, то це буде означати, що вони вже закінчили їсти. Спочатку це може бути важко для вашої дитини, але з часом він привчиться є за столом.

«Який виклик ти міг би кинути собі сьогодні?»

Деякі батьки бояться того, що їх діти в класі Монтессорі можуть самі вибирати те, чому будуть вчитися. «Що якщо він ніколи не вибере математику?». «Що якщо він буде цілий день малювати і так і не навчиться читати?». Дітям потрібен поштовх до правильного вибору, тому вчителі обережні стосовно того, що будуть вивчати діти. Вони можуть запитати малюка, над якою важкою завданням вони хотіли б попрацювати сьогодні, або запропонувати самі якесь непросте заняття. На це потрібен час, але діти навчаться вибирати не те, що буде легким, а те, що буде пізнавальним і бути викликом для них.

Те ж саме ви можете провести вдома. Заохотьте малюка намалювати щось більш складне, ніж динозавр, почитати більш складну книгу, створити з допомогою Legos якусь будівлю. Нехай у дитини буде вибір, але направте його таким чином, щоб він робив щось складне.

«У приміщенні ми ходимо, а не бігаємо»

©evgenyatamanenko/iStock

Незважаючи на свободу переміщення, у класах Монтессорі дітям говорять про те, що треба ходити обережно і повільно, не штовхатися і не бігати. Щодня вони практикують правильне переміщення, щоб розвинути в дітях самоконтроль і послабити його бажання бути завжди першим у черзі.

Вдома ви можете пояснити дитині, в яких кімнатах треба ходити, а в яких можна бігати, меблі підходить для лазіння, а яка – ні. Якщо ви підозрюєте, що дитина порушить правило, замість «Припини бігати» говорите: «А де в будинку можна бігати?». Поступово дитина навчиться терпіння і стане контролювати свої дії і пориви.

Читайте також 8 секретів виховання дітей за ефективною методикою Монтессорі

10 завдань за методикою Монтессорі, які маленькі діти можуть робити самі
© monkeybusinessimages/iStock «Допоможіть мені зробити це самостійно» – ось головний посил, який простежується у всіх завданнях за методикою Монтессорі. Навчіть дитину
8 секретів виховання дітей за ефективною методикою Монтессорі
© IStock Методика викладача Марії Монтессорі є дуже успішною і популярною у всьому світі. Її можна використовувати не тільки в навчальних закладах, але також і вдома.
20 рад щодо розвитку і вихованню згідно з методикою Монтессорі
© aaron00023/Pixabay Батьки хочуть, щоб їх чадо було найкращим, але часто вони біжать за ідеалом, забуваючи, що перед ними лише маленький чоловічок зі своїми страхами,
20 важливих іграшок для дитини 1-5 років, які рекомендує система Монтессорі
Ви, ймовірно, вже чули про педагогічній системі Монтессорі. Останнім часом багато говорять про її ефективність для навчання дошкільнят і школярів. Але в чому ж вона
7 відмінних фраз по техніці Монтессорі для виховання дитини
Щоб скласти чітке уявлення про техніку Монтессорі, достатньо послухати як розмовляють з дітьми викладачі, навчальні їх по цій техніці. Вчителя Монтессорі використовують
Підбірка ігор за системою Монтессорі, які оцінить ваш дитина
Італійський педагог і лікар Марія Монтессорі відома всьому світу своєю унікальною методикою роботи з дітьми. Введена в обыход більше ста років тому, вона спочатку