4 батьківських стилю виховання і їх вплив на дітей
02.06.2019 537 0 newsdaily.org.ua

4 батьківських стилю виховання і їх вплив на дітей

В закладки

4 батьківських стилю виховання і їх вплив на дітей

© Evolution Labs/Flickr

Стиль вашого виховання може вплинути на те, як дитина буде ставитися до самого себе, яким він виросте людиною, а також які у вас будуть взаємини в сім'ї. З самого дитинства батьки закладають міцний фундамент для розвитку, успіху і щастя своїх дітей, тому так важливо знаходити час для них, спілкуватися, спілкуватися та допомагати їм пізнавати цей світ кращим.

Дослідники визначили 4 батьківських стилю виховання:

 • Авторитарний
 • Авторитетний
 • Попустительский
 • Індиферентний

Авторитарний стиль виховання – це тип батьківства, при якому:

© Evolution Labs/Flickr
 • Батьки не враховують почуттів дитини
 • Батьки дотримуються принципів 3: примусу, придушення і насильства
 • Діти повинні слідувати всім правилам без винятку

Мати і батько вимагають від дитини слухняності, вони не дозволяють дітям брати участь у вирішенні проблем, не зацікавлені в переговорах. А коли чадо запитує, чому треба чинити так чи інакше, батьки відповідають: «Тому що я так сказав». Для того, щоб домогтися від дитини дисципліни, вони можуть застосовувати заходи покарання, і досить суворі.

У підсумку це позначається на самооцінці дитини, адже він розуміє, що його думка не враховується. Він перетвориться на ворожу або агресивну особистість у майбутньому. Негативні почуття, у тому числі гнів, для нього є нормою. Крім цього, така людина стане прекрасним брехуном, адже він навчився брехати із самого дитинства, щоб уникнути покарання суворих батьків.

Читайте також: 5 цікавих блогів батьків, на які варто підписатися

Авторитетний стиль виховання – це тип батьківства, при якому:

@ yacobchuk/IStock
 • Батьки пояснюють дитині, чому він повинен робити так, а не інакше
 • Батьки роблять все можливе, щоб підтримувати добрі взаємини з дітьми
 • Батьки карають дітей за непослух, але враховують при цьому їх почуття

Між такими батьками та їх дитиною виникає взаємодовіру. Дорослий враховує думку чада, прислухається до нього, вчить його самостійності, а також того, що за кожний свій вчинок вона несе відповідальність.

Для того, щоб у дитини не було проблем з дисципліною, авторитетні батьки використовують заходи заохочення: нагороди або похвалу за хороші вчинки і поведінку. Діти, яких виховують у такому середовищі, мають тенденцію бути щасливими і успішними. Вони швидше інших почнуть самостійно приймати рішення, стануть відповідальними людьми, які здатні легко і вільно висловлювати свою думку.

Попустительский (ліберальний) стиль виховання – це тип батьківства, при якому:

© Evolution Labs/Flickr
 • Батьки встановлюють правила в будинку, але рідко вимагають їх дотримуватися
 • Батьки рідко використовують міри покарання
 • Батьки думають, що їх дитина буде краще вчитися і розвиватися, якщо вони не будуть втручатися в його справи

Такі батьки дуже поблажливі, практично все прощають дітям, вважаючи, що вони мають право бути дітьми. Міри покарання застосовуються тільки в самому крайньому випадку. Вони виступають, швидше, в якості друзів своїх дітей, а не їх батьків. Вони заохочують своїх дітей, говорити з ними про свої проблеми, але не піклуються про те, щоб ті не вчиняли поганих вчинків.

В результаті дитина стає некерованим, він думає, що може робити все, що хоче, навіть у дорослому житті: він не цінує правила і авторитет. До того ж у такої людини з'являються проблеми зі здоров'ям – ожиріння, проблеми з зубами, адже з дитинства батьки не могли їм сказати «ні».

Читайте також: Корисні поради про ідеальний батьківство у вік технологій

Індиферентний стиль виховання – це тип батьківства, при якому:

© Evolution Labs/Flickr
 • Батьки не проводять багато часу зі своїм чадом
 • Батьки не питають дитини про школу і про те, чи зробив він домашнє завдання
 • Батьки не знають, де знаходиться дитина і з ким він

Такі батьки, як правило, мало знають про те, що роблять їхні діти, вони не встановлюють порядки в хаті і правила. У дитини – свій світ, свої проблеми, які вони, на думку матері і батька, повинні вирішити самі. Він не отримує належну увагу від батька, про нього не турбуються, що негативно позначиться на її подальшому житті: він погано вчиться, у нього з'являються проблеми з самооцінкою, дисципліною, він часто впадає в депресію.

Індиферентний стиль виховання може виникнути із-за того, що батьки весь час зайняті роботою, оплатою рахунків, забуваючи про своїх дітей. Іноді вони не приділяють увагу дитині ненавмисно, а з-за проблем зі здоров'ям, зловживання психоактивними речовинами і т. д.

 

Буває і так, що батьки не вписуються в якийсь один стиль виховання: вони можуть бути авторитарними в одному питанні, в іншому – ліберальними. Дослідження доводять, що авторитетне виховання – кращий стиль батьківства. Але навіть якщо ви до нього не ставитися, ніколи не пізно почати робити кроки для того, щоб стати більш чуйним і турботливим батьком, адже це вплине на майбутнє дитини і його щастя.

Читайте також: 6 досліджень, які пояснюють вплив сімейних сварок на дитину

Як виховувати дитину, щоб сприяти його успіху
© GeorgeRudy/IStock Батько – це людина, яка піклується про дитину без перерви та вихідних. Але, коли діти перебувають в школі, за них відповідальні вчителі. Коли вдома –
7 правил виховання, які допоможуть виростити успішного дитини
© monkeybusinessimages/iStock Існує величезна різниця між тим, як виховуємо своїх дітей ми, і як це роблять євреї. Їх діти зазвичай виростають геніями і стають успішними
4 міфу про вільному вихованні дітей
@ Choreograph/iStock Незважаючи на свою сумнівну репутацію, вільне виховання не є зневагою. Це просто відмова від суворого виховання, яке обмежує дитини. Основна ідея
Поради з щирою лестощів, коли потрібно похвалити свого дитини
© Evolution Labs/Flickr Коли діти досягають 7-річного віку, вони починають розуміти, що похвала в їх адресу не завжди відповідає істині. З оптимістів вони перетворюються
Правила життя австралійських батьків, які варто перейняти і нам
© Evolution Labs/Flickr Ольга Павлова – руська австралійська мама, яка 6 років тому переїхала в Австралію з чоловіком. Там, у цій незвичайній і такій далекій країні,
7 помилок батьків при поганій поведінці дитини
© Evolution Labs/Flickr Мішель Борба, автор книги «Велика книга батьківських рішень», вважає, що батькам потрібно навчитися розпізнавати знаки, які подають їх діти при