Гормональний збій: що робити, якщо ви зіткнулися з подібною проблемою
10.03.2019 1 036 0 newsdaily.org.ua

Гормональний збій: що робити, якщо ви зіткнулися з подібною проблемою

В закладки

Гормональний збій: що робити, якщо ви зіткнулися з подібною проблемою

Як відомо, гормони відіграють важливу роль у формуванні людини й особливо біологічного життя жінки. Ці активні речовини, які виробляються залозами внутрішньої секреції, впливають на самопочуття, настрій, сексуальну і менструальну життя. І якщо раптом з гормонами трапляється «проблема» — проблеми зі здоров'ям дають про себе знати.

Що таке гормональний збій і як діяти, якщо вас зачепила ця проблема поговоримо в нашому матеріалі.

Вміст матеріалу

Що таке гормональний збій

Серед різних проблем пов'язаних з виробленням або нестачею гормонів, особливо виділяють гормональний збій. Він характеризується дисбалансом рівня естрогену і прогестерону (групи гормонів в організмі. Такий стан може викликати погане самопочуття, проблеми з менструальним циклом і навіть призвести до безпліддя. Але гормональний дисбаланс впливає не тільки на репродуктивну систему, а на стан всього організму.

Гормональний збій це досить поширене явище. Багато жінок відчувають його кожен місяць напередодні критичних днів. Він може виникнути як у підлітковому віці, так і під час періоду менопаузи. Також гормональний дисбаланс властивий жінкам у допологовий і післяпологовий період, але такий збій не вимагає медикаментозної допомоги.

Гормональний збій може початися у зв'язку з фізіологічними змінами дівчини або як наслідок неправильного способу життя.

Так, навмисні хвилювання і стрес найчастіше негативно впливають на стан гормонів. Справа в тому, що нервова система тісно пов'язана ендокринної, яка виробляє ті ж гормони. Крім того, порушення режиму сну, погане харчування, шкідливі звички та насичений графік також здатні привести організм до дисбалансу.

Проблема з гормонами може виникнути через набору ваги, оскільки зайві кілограми заважають виробництва гормонів. Побоюючись гормонального збою, потрібно розумно підходити до тренувань і різним дієтам, в результаті яких організм може страждати від браку корисних речовин. Рівень гормонів також може змінитися в результаті використання гормональних контрацептивів. Тому перед прийомом варто проконсультуватися з лікарем.

Вплинути на стан гормонів в організмі можуть і багато інші захворювання. У цьому випадку небезпечні гінекологічні проблеми, застуда, патології печінки і щитовидної залози.

Фізіологічні зміни жінки безпосередньо пов'язані з гормональною системою. Так, статеве дозрівання і формування повноцінної репродуктивної системи може порушити гормональні процеси. Безневинними вважаються гормональні зміни під час вагітності, які в більшості випадків проходять самі по собі. Але, в той же час, тривала відсутність вагітності у жінок, які фізично вже дозріли для цього процесу, впливає дуже негативно. Гормональний збій це один з наслідків менопаузи. Такий період настає у жінок старше 50 років, коли вони вже не можуть виконувати дітородну функцію.

Симптоматика гормональних збоїв

 • Втома

Час від часу кожен може відчувати втому та перевтому. Але якщо стан хронічне варто звернутися до лікаря. Це може бути одним із симптомів гормонального дисбалансу або порушення вироблення гормонів щитовидної залози.

 • Проблеми зі сном

Безсоння також має зв'язок з порушенням гормонального балансу. Проблеми зі сном можуть виникнути із-за нестачі гормону прогестерону, який називають природним релаксатором.

 • Проблеми з пам'яттю

Неуважність або хронічні проблеми з пам'яттю можуть бути викликані постійним стресом, безсонням або гормональним збоєм. В останньому випадку на пам'ять впливає нестача естрогену, а також проблеми зі щитовидкою.

 • Дерматологічні проблеми

Закупорювання сальних залоз або невеликі висипання перед критичними днями це нормальний стан шкіри. Але якщо ви спостерігаєте часті висипання, появи вугрів і акне, які не проходять тривалий час причина може бути в гормонах. Так, появі висипань часто сприяє низький рівень андрогену.

 • Проблеми з травною системою

Проблеми з гормонами можуть призвести до болі, нудоту, дискомфорт і порушення роботи шлунково-кишкового тракту. Крім того, кількість гормонів лептину та греліну впливає на почуття голоду.

 • Мігрень

Головні болі турбують з різних причин. Але якщо вони починаються в один і той же період місяця, причиною може бути зниження рівня жіночого гормону естрогену.

 • Зміна структури грудей

Зміна розмірів молочних залоз частіше всього свідчить про гормональні зміни в організмі. Так, втрата форми, еластичності і сухість шкіри грудей може означати зниження рівня естрогену. Також можлива поява твердих утворень.

 • Приливи

З цим симптомом зустрічаються жінки в період менопаузи. Такий стан характеризується інтенсивним почуттям жару на обличчі і верхньої частини тіла. Іноді може супроводжуватися нудотою, запамороченням і інтенсивним виділенням поту.

 • Зміни настрою

Часто гормональний збій супроводжується різкою зміною настрою. Особливо активно це проявляється у вагітних і жінок у період менопаузи.

 • Інтимний фактор

При низькому рівні тестостерону жінка не відчуває сексуального потягу. Хоча тестостерон вважається чоловічим гормоном, він необхідний і жінкам. Низький рівень призводить до зниження лібідо, а надто високий до появи висипань.

 • Проблеми з вагою

Незалежно від раціону харчування, при гормональному збої людина може набирати масу тіла. Адже деякі гормони сприяють накопиченню жиру і зменшення росту м'язової маси. Крім того, порушення роботи щитовидної залози уповільнює обмін речовин.

 • Збій менструального циклу

Гормональний дисбаланс може викликати затримку або втрату менструації. У такому разі потрібно негайно звертатися до лікарів і відновлювати причину такого явища.

 • Неконтрольоване зростання або випадання волосся

До випадання волосся може навести гормони, які виробляє щитовидка тестостерон і інсулін. При цьому під час гормональних проблем може початися інтенсивне зростання небажаних волосся на ділянках тіла, наприклад, особі.

Що робити, якщо почався гормональний збій

Якщо ви помітили у себе якісь симптоми, не варто чекати краще відразу звернутися до лікаря. Адже самостійно можна боротися тільки з якихось видимих симптомом, а найчастіше потрібно пройти комплексне лікування.

Насамперед варто обстежуватися у гінеколога. За необхідності також пройти УЗД і гормональне дослідження. Але перший етап це загальний аналіз крові. Деякі фахівці радять скласти кілька проб в різні періоди циклу. Тільки тоді лікар зможе визначити, з яким саме гормоном виникли проблеми.

При цьому є загальні рекомендації, що допоможуть тримати організм в тонусі і підтримувати гормональний баланс. Здорове харчування, помірна фізична активність, регулярний сон і статеве життя, а також мінімум стресу – все це допоможе уникнути проблеми під назвою "гормональний збій".

Як відновити гормональний збій: принципи харчування і продукти для вирішення проблеми
©Ella Olsson/Pexels Гормони впливають на наше психічне і фізичне здоров'я, тому важливо завжди підтримувати їх баланс. Ті хто хоч раз стикалися з такою проблемою, як
Як ефективно схуднути, якщо у організму гормональний збій
© sagasan3000/Flickr Зайва вага не завжди є наслідком неправильного харчування, особливо у жінок. Понад 70% гормонів жіночого організму впливають на функціонування
Як схуднути, якщо причиною набору ваги став гормональний збій
© Milkos/IStock Якщо ви почали набирати вагу і не знаєте причини. Можливо, це може бути генетика і порушення ендокринної системи. Саме про це ми і розповімо сьогодні.
Важливі причини переїдання, до яких не відноситься дієта
© rawpixel.com/Pexels Окрім жорсткої дієти, яка часто супроводжується зривами, існує ще дуже багато причин, за якими ви можете переїдати. Ось список найбільш поширених
5 ознак нестачі вітаміну D
©anyaberkut/IStock Вітамін D відіграє важливу роль у багатьох аспектах здоров'я людини: він допомагає засвоювати кальцій і фосфор з продуктів харчування і запобігати
Гормональний дисбаланс: як зрозуміти його симптоми і самостійно усунути проблему
© VeranoVerde/iStock Гормональний дисбаланс є однією з найбільш поширених проблем зі здоров'ям. Жінки починають звертати на це увагу, тільки після серйозних змін,