Як перестати ділити обов'язки з чоловіком на хороше і погане батьківство
01.05.2019 517 0 newsdaily.org.ua

Як перестати ділити обов'язки з чоловіком на хороше і погане батьківство

В закладки

Як перестати ділити обов'язки з чоловіком на хороше і погане батьківство

© Zinkevych/iStock

Можливо, ви вже стикалися з таким явищем, як «гарний і поганий коп». Він ефективний на допитах: один поліцейський тисне на злочинця, а інший видається «милим і пухнастим», виявляє розуміння, що змушує злочинця говорити. Звичайно, спільне виховання дітей – це не допит. Але, як не дивно, багато батьки займають ці дві позиції: один є строгим і вимагає дисципліни, а інший потурає дитині і не в силах їй відмовити.

Чому таке виховання шкодить дитині і як грамотно розподілити батьківські обов'язки? Про все ви дізнаєтеся нижче.

Вміст матеріалу

Чому важливо дотримуватися єдиної концепції виховання дитини

© Zinkevych/iStock

Батьки повинні бути єдиним фронтом і поважати правила, які встановили у своєму будинку. Якщо один з батьків змушує їх дотримуватися, а другий дозволяє дитині їх порушувати, то про яких межах може бути мова? Адже дітям потрібні межі і правила. Виховання дітей пов'язане не стільки з дітьми, але і з батьками.

Зріле виховання означає підтримку дружина і раціональне обговорення ситуації, але на очах у дитини. Дитина не повинна чути ваших суперечок і обговорень. Адже якщо він зрозуміє, що є батько, який легко йому підкориться і зробить так, як хоче він, він може цим скористатися і звернути одного з батьків проти іншого.

Виховання за принципом «поганий і хороший поліцейський»

Наприклад, тато – найкращий друг дитини, а мама постійно бурчить. Або навпаки: тато-суворий, а мама добросерда. Батьки не повинні бути поліцейськими. Вони просто повинні бути тренерами та вчителями для своїх дітей. Мало хто усвідомлює, що таке нерівномірний розподіл обов'язків впливає і на стосунки подружжя, а не тільки дитину і батьків.

Чому існують відмінності у вихованні дітей?

Незалежно від того, скільки розмов ви і ваш партнер ведете до і після пологів, якими б не були ваші благі наміри, коли дитина росте, «в гру вступають» ваші особистісні уявлення про виховання. Один з батьків зазвичай більш терплячий або менш схильний до дотримання правил або дисципліни або навпаки – більш суворий і авторитарний. Це може змусити іншого батька відігравати протилежну роль, іноді приводячи його до крайності в несвідомої спробі забезпечити дитині рівновагу.

На думку експертів, іноді використання різних батьківських стилів виховання корисно і допомагає дітям навчитися спілкуватися з різними типами людей. Але найчастіше така модель виховання приносить більше шкоди, ніж користі.

Кожна людина має різне виховання і приклад для наслідування, тому і виникають такі відмінності у вихованні. Та й сам характер людини відкладає відбиток на його виховання дитини та ставлення до дисципліни.

Наслідки неузгодженості у вихованні

Дослідження показують, що непослідовна дисципліна може сприяти поганої поведінки дітей і проблем з дисципліною. Можливо, з-за того, що діти не розуміють важливості правил. Адже якщо один батько дозволяє дитині не дотримуватися правил, хіба можна їх сприймати всерйоз? У підлітковому віці діти починають порушувати більше правил і не розуміють, чому їх карають, що викликає більше конфронтації. Замкнуте коло.

 • Діти швидко вчаться тому, як маніпулювати батьками, щоб обійти правила і отримати те, що вони хочуть. Все це може сформувати їх здатність до маніпулювання людьми і нечесності в майбутньому.
 • Діти починають любити одного з батьків більше, ніж іншого. Якщо «хороший коп» показує, що він завжди на боці дитини, дитина це бачить і сприймає цього батька як одного, а другого чи не як ворога. Навіть коли діти дорослішають, стіна, яка з'явилася між ними і «поганим копом», може нікуди не зникнути. Тобто вони не можуть цілком довіритися цій людині і не готові бути з ним по-справжньому близькі.
 • Дитина може стати безвідповідальним і несамостійним в майбутньому. Коли справа доходить до крайності і «хороший коп» дозволяє дитині щось не робити (не забратися в кімнаті, наприклад) або уникнути покарання (дати цукерку, хоча інший батьки заборонив їсти солодке з-за якогось проступку), це впливає не тільки на дисципліну дитини, але і його особистісні якості. Він не розуміє, що потрібно нести відповідальність за свої вчинки і слова, що є речі, які люди повинні робити (наприклад, чистити зуби перед сном і т. д.). Межі і правила важливі для виховання, т. к. вони готують дитину до дорослого самостійного життя.
 • Самі батьки можуть не раз зіткнутися один з одним через нерозуміння та відсутності узгодженості. Наприклад, коли ви забороняєте дитині сидіти допізна, а ваш партнер стверджує, що в цьому немає нічого поганого. Якщо це трапляється часто, нешкідливі суперечки поступово переростають у скандали. Найгірше, коли це відбувається на очах у дитини. Той починає відчувати напругу з-за сварок батьків. А деякі звинувачують себе за те, що стали причиною конфлікту, що призводить до замкнутості або поганої поведінки.

Ось чому так важливо, щоб ви з чоловіком були на одній стороні і разом вирішували, які правила потрібно встановлювати і дотримуватися. Навіть якщо виникають спірні моменти, ви завжди можете обговорити їх у спокійній обстановці і прийти до компромісу.

Не забувайте, що ваша дитина і партнер – це нова сім'я. Ви можете перейняти щось від своїх батьків, але вам не потрібно копіювати концепцію сім'ї, яка була у вас в дитинстві. Сучасні діти відрізняються від дітей попередніх поколінь. Тому методи виховання вдосконалюються та збагачуються. До того ж потрібно поважати свого партнера і враховувати його побажання і бачення сім'ї.

Як розподілити обов'язки по вихованню дитини між батьками

© Zinkevych/iStock

Ніколи не пізно змінити підхід до виховання дитини і розподілити обов'язки по вихованню. Те, що ми – дорослі люди і виховуємо дітей, не означає, що ми перестаємо вчитися. Ми вчимося виховання, роблячи помилки і витягуючи з них уроки. Ось що ви можете зробити, щоб досягти гармонії у вихованні дитини:

 • Перегляньте свої очікування

Ще до того, як у вас з'явився дитина, ви замислювалися про те, якою бачите свою сім'ю. Але наші сподівання і мрії часто не вписуються в реальність. І це нормально. Батьківство – це велика праця. Стаючи батьком, ви стикаєтеся з речами, які ніяк не могли передбачити. Навіть якщо ви з партнером в чомусь не згодні, це не привід ображатися і конфліктувати. Спочатку визначитеся з тим, чого хочете ви, подумайте про те, що вас не влаштовує в нинішньому положенні, тверезо оцініть себе і свої помилки.

 • Обговоріть проблеми з партнером

Більшість з нас не обговорюють деталі того, хто що буде робити в сім'ї. Але не пізно почати співпрацювати з партнером. Сядьте і спокійно поговоріть про те, що вас турбує. Не критикуйте і не звинувачуйте його, інакше ви так і не знайдете компроміс. Чесно зізнайтеся, що батьківство виявилося складніше, ніж ви думали. Спонукайте партнера поділитися тими думками з вами.

Адже часто люди, особливо чоловіки, соромляться зізнатися в своїх слабкостях. Запитаєте, що застало їх зненацька, що їх лякає. Ставитися з гумором до таких речей, покажіть, що ви добре розумієте й самі чогось боїтеся. Така відверта розмова розкріпачить вас, спонукає бути щирими і чесними щодо труднощів, які виникають.

 • Поділіться своїми почуттями

Важливо не тільки розповісти про страхи, але і чесно зізнатися у своїх образах. Не звинувачуйте, немає. Зізнайтеся, що вам було неприємно, що партнер, приміром, не підтримав вас, коли ви пояснили дитині, що він вів себе погано. Що ви не хочете бути злодійкою в очах дитини, що йому також потрібна тверда рука батька.

 • Попросіть партнера про допомогу

Можливо, ви взяли на себе більше обов'язків і стали «поганим копом», тому що ваш партнер не проявляє ініціативи. Із-за страху зробити щось не так деякі люди вирішують і зовсім нічого не робити. Таким людям потрібно більше часу на те, щоб стати більш активним учасником при вихованні. З іншого боку, не варто занадто довго вичікувати і нести все на своїх плечах.

Допоможіть партнеру «розгойдатися»: залиште його на годину вдома з дитиною наодинці або попросіть відправитися з дитиною в похід на кілька днів. Виділіть якусь область, за яку буде відповідальний партнер. Приміром, щоб він детальніше дізнався про мовних школах, в одній з яких дитина підтягне англійська.

Не поспішайте втручатися і показувати партнеру, як правильно потрібно щось робити. Довіртеся йому. Нехай він набереться впевненості у вихованні дитини і зрозуміє, як багато ви несли на собі, і чому так приділяли увагу дисципліни і правил.

Чому важливо змінюватися обов'язками

© Zinkevych/iStock

Дуже важливо, щоб партнери мінялися ролями і обов'язками, оскільки це дозволить їм цінувати і розуміти ту працю, який люди вкладають.

 • Ви почнете більше цінувати одне одного

Мені дуже подобається один епізод серіалу «Відчайдушні домогосподарки», в якому багатодітна мати запропонувала своєму працюючому чоловікові на цілий день залишитися вдома і зайнятися домашніми справами. Зробила вона це для того, щоб він перестав вважати, що те, що вона робить по дому (прибирання, готування, виховання дітей), це дрібниця. Щоб він зрозумів, що бути домогосподаркою – це не менш складно, ніж робота в офісі. І вона змогла йому це довести: в кінці дня чоловік був без сил.

Можливо, ваш партнер не розуміє, як довго ви стояли біля плити і готували вечерю. Вам прикро? Природно. Запропонуйте йому наступного разу взяти на себе підготовку. Це покаже йому, що те, що ви робите, заслуговує поваги, навчить його не приймати весь вас працю як належне.

 • Ви будете встигати більше

Хто сказав, що лише жінка повинна прибирати і готувати? З-за цих стереотипів жінка працює на знос, стає дратівливою, швидко втомлюється і частіше хворіє. Не бійтеся просити партнера про допомогу: чи то просто винос сміття або поміняти дитині підгузки.

 • Ви створите в будинку гармонію і розуміння

Якщо жінка щаслива і розслаблена, щасливими будуть і її рідні. Даючи партнеру доручення, ви звільняєте свій час, можете спокійно прийняти душ або відправитися на прогулянку. Ви цього заслуговуєте. Постійне або тривале перебування в будинку може звести з розуму. З-за стресу ви почнете сердитися на партнера. Під таким тиском партнер буде прагнути затримуватися на роботі, що не може подобатися вам.

Якщо ж ви будете допомагати один одному, ви будете представляти собою єдину команду. Робота по будинку не може викликати сильний стрес.

 • Ви покажіть дитині хороший приклад

Діти вчаться на прикладі своїх батьків. Немає нічого ганебного в тому, що чоловік готує або стирає. Вони побачать і зрозуміють це, і будуть у майбутньому створювати на вашому прикладі свою сім'ю. Покажіть йому, що не повинно бути ніяких стереотипів. Що чоловік і дружина – рівні партнери. Вони повинні працювати спільно і дозволяти один одному, щоб кожен член сім'ї не брав на себе занадто багато.

Також важливо розподіл ролі «гарний і поганий коп». Поговоріть з партнером про те, що потрібно підтримувати загальні правила і принципи поведінки дитини. Розкажіть про можливі наслідки: про те, що потурання всім бажанням дитини ні до чого доброго не призведе.

Зізнайтеся, що вам неприємно бути весь час сердитися і суворою. Попросіть розділяти з вами цю долю. Адже ви теж хочете бути іноді доброю і хорошою мамою, але деколи не можете дозволити собі це, адже хто в родині повинен стежити за порядком і дисципліною.

Як спільно налагодити поведінку дитини

© Zinkevych/iStock

Що ж робити, якщо поведінка дитини залишає бажати кращого? Звичайно, якщо ви хочете самостійно налагодити дисципліну, навряд чи це вийде. Ви повинні об'єднати зусилля з партнером, щоб виробити у дитини правильну поведінку і самодисципліну.

Потрібно не забувати, що ви несете відповідальність за дитину, що ваш обов'язок бути сильним і іноді говорити «ні», навіть коли хочеться сказати «так». Адже в дитинстві ми формируемся як особистості: отримуємо потрібні якості, які знадобляться нам у майбутньому.

 • Станьте авторитетом

Діти повинні розуміти, що батьки – це дорослі люди, чию думку треба поважати і до чиїх правилами потрібно прислухатися і слідувати. Ви не повинні дозволяти їм розмовляти з вами нешанобливо, перебивати вас, говорити «так», щоб дитина перестала плакати. Слабке виховання призводить до того, що дитина стає некерованим. Ви можете чудово спілкуватися і дружити, але дитина не повинна забувати, що ви – його батьки.

 • Адекватно реагуйте на погану поведінку

У пориві емоцій батьки можуть сказати або зробити щось, що ще більше віддалить від них дитину. Яким би не було його поведінку, він залишається вашою дитиною, якого ви любите. Постарайтеся зрозуміти причину такої поведінки, а не лаяти і відразу карати:

 • Дитина не знає, як звільнити негативні емоції
 • Дитина не розуміє себе і своїх почуттів
 • Дитина втомилася або відчуває стрес
 • Дитина страждає від нелюбові оточуючих або навіть батьків
 • Дитина гостро реагує на конфлікти батьків
 • Брак уваги
 • Втрата віри в себе
 • Боротьба за самоствердження

Як бачимо, причини поганої поведінки дитини можуть бути самими різними. Так що краще для початку обговорити проблеми зі своїм партнером, а потім обидва вам потрібно поговорити з вашою дитиною. Ви повинні спонукати його до чесної розмови, сказати, що ви хочете зрозуміти його почуття і просите їх озвучити. Дитині потрібно висловитися і звільнити свою біль. Покажіть, що ви не засуджуєте його, що ви на його боці і хочете допомогти.

 • Зміцнюйте стосунки з дитиною

Дуже багато залежить від того, наскільки ви близькі. Частіше проводьте час з дитиною, станьте йому другом. Він буде швидше йти на контакт і ділитися з вами внутрішніми переживаннями.

 • Переконайтеся, що дитина здорова морально і фізично

Дитина повинна добре висипатися, є і по можливості займатися спортом. Займайтеся ним разом: грайте в м'яч на свіжому повітрі, бігайте або освойте йогу. Нехай у вашої дитини буде можливість зарядитися позитивною енергією і підняти собі настрій.

Сама атмосфера в сім'ї також важлива. Покажіть дитині, що у вас з партнером все в порядку, що ви щасливі і вирішили всі свої суперечки (якщо вони були).

 • Дотримуйтесь правил і за межами дому

Отже, ви з партнером встановили правила і порядок, вимагаючи, щоб дитина їм слідував у вашому домі. Але тут ви йдете в гості, і бабуся дозволяє дитині робити те, що ви йому забороняєте робити. Що ж робити в такому випадку? Як не заплутати дитини? Позначте кордону і скажіть родичам про те, які у вас є правила, що вони актуальні як вдома, так і в гостях. Нехай вони поважають їх.

 • Навчіться йти на компроміс

Домовтеся з партнером про те, що ваша дитина не буде сльозами і істериками вимолювати у вас іграшку або цукерки. Адже якщо він буде знати, що це поведінка може на вас вплинути, він буде продовжувати вами маніпулювати. Скажіть партнеру, як важливо, щоб дитина вчилася приймати слово «немає»: адже в його житті люди багато разів будуть йому відмовляти.

Буває так, що деякі батьки щось дозволяють дитині, кажучи, що це буде їх маленький секрет. Але ви не тільки покажіть дитині, що брехня – це нормально, але і підірвете авторитет другого з батьків.

Не забувайте, що від ваших поточних вчинків і ставлення до дитини залежить те, яким він виросте людиною. Партнери повинні обговорювати проблеми і ділитися тим, що їх турбує. Ви в силах знайти загальне рішення, яке задовольнить обох і буде найбільш корисним для вашої дитини. Адже ви обидва бажаєте йому найкращого.

Спільне батьківство: як баланс стосунків у сім'ї створює гармонію
© Deagreez/iStock Сучасне суспільство розвивається так швидко, що вже про народження дітей почали домовлятися. Людей, які зійшлися заради спільного виховання дитини,
Важливі моменти, які варто знати жінкам про баланс між роботою та материнством
© grinvalds/IStock Багато хто з працюючих жінок визнають, що одночасно хочуть поєднувати в собі ролі і професіонала своєї справи, і хорошої матері. І в той же час, багато
Що можна дізнатися про свого партнера після появи загального дитини
@ AntonioGuillem/iStock Народження дитини виводить сімейне життя на новий рівень і стає випробуванням закоханих одне в одного людей. Адже батьківство показує вас один
Як допомогти дитині відчути себе сильнішими
© Vasyl Dolmatov/iStock У батьків завжди багато обов'язків: принести попити, спекти печиво, відвести дитину в парк і т. п. Але може іноді варто дати дітям більше свободи?
Корисні поради про ідеальний батьківство у вік технологій
Як виховувати дітей у століття технологій? Здається, що малюки більше проводять часу з гаджетами, ніж зі своїми батьками. Варто визнати, що все це залежить і від батька з
Чому люди розлучаються і як зрозуміти, що дійсно пора розійтися
Як зрозуміти, що потрібно розлучатися? Це питання турбує багатьох людей, адже ніхто не хоче наробити помилок зопалу. Але і жити в шлюбі, який вичерпав себе, не потрібно,