Що потрібно знати про рак, щоб позбутися від помилкового страху їм заразитися
11.03.2019 276 0 newsdaily.org.ua

Що потрібно знати про рак, щоб позбутися від помилкового страху їм заразитися

В закладки

Що потрібно знати про рак, щоб позбутися від помилкового страху заразитися їм

У 2018 році від раку померли 9, 6 мільйонів чоловік, що робить це захворювання другим у списку основних причин смерті. На виникнення ракових клітин впливають шкідливі звички і загальний стан здоров'я. Далі ви дізнаєтеся, що таке «рак» і зможете розібратися в основних міфів, пов'язаних з цим захворюванням.

Вміст матеріалу

Причини виникнення раку

© mzamur/iStock

Під час переходу звичайних ракових клітин у пухлинні, виникає злоякісна пухлина. Це відбувається поступово, в результаті багатоетапного процесу. На зміну клітин впливає багато факторів, починаючи від харчових звичок до генетичної схильності. Далі ви дізнаєтеся про всі причини:

• ультрафіолетове випромінювання;
• іонізуюче випромінювання;
• миш'як;
• куріння;
• інфекції (ВІЛ, гепатит В, С);
• старіння;
• ожиріння;
• пасивний спосіб життя;
• промислові викиди;
• спадковість;
• ослаблений імунітет;
• вживання алкоголю.

Чим більше ризиків ви накопичуєте (особливо тих, які стосуються способу життя), тим вище ризик виникнення цього захворювання. Правильне харчування і відмова від шкідливих звичок – це не запорука успіху, але шанс на здорове життя. Розвиток раку зустрічається у літніх людей з-за того, що в міру старіння в організмі накопичуються небезпечні речовини і відбувається уповільнення оновлення клітин. Куріння є одним з найбільших факторів ризику – 22 % випадків смерті.

Міфи про рак

© wutwhanfoto/iStock

Деякі люди вважають, що рак передається повітряно-крапельним шляхом і що він виникає із-за тривалого використання мобільних телефонів. Настав час позбутися від цих міфів раз і назавжди.

• Використання смартфонів призводить до появи ракових клітин

Вже кілька років люди вважають, що телефони опромінюють нас, що призводить до розвитку раку. Так, такі побоювання були, але немає жодного дослідження, яке підтверджує це. Жодна наукова праця не розповідає про подібному явищі.

• Рак – спадкова хвороба

Якщо хтось з ваших близьких переніс ракове захворювання, виникнення його у вас одно тільки 5-10 %. Решта 90 % залежать від вас і від вашого способу життя.

• Рак можна заразитися від хворої людини

На жаль, це один з найпоширеніших міфів. Запам'ятайте, що рак виникає через мутації кліток організму. Єдина заразна форма цього захворювання – вірус папіломи (HPV). Саме він є причиною раку пеніса, прямої кишки, горла і шийки матки.

• Рак переходить від одного органу до іншого під час хірургічного втручання

Це ще один міф, який часто призводить до летального результату. Люди бояться появи пухлинних клітин на інших органах і тому відмовляються від операцій. Цього не варто боятися, рак не заразний і відповідно не може перейти на сусідні органи.

• Використання замінників цукру викликає рак

Часто в ЗМІ з'являлися статті, що розповідають про те, що штучні підсолоджувачі призводить до поширення ракових клітин – це брехня. Завдяки проведенню досліджень, вчені визнали цей факт міфом.

• Рак можна вилікувати народними способами

Цей міф також призводить до загибелі великого відсотка пацієнтів. Не варто ризикувати і намагатися вилікувати рак содою і трав'яними настоянками. У подібній ситуації необхідно звернутися до лікаря якомога швидше.

• М'ясо і вино викликають рак

Це досить спірне міф. Якщо багато досліджень, які підтверджують негативний вплив м'яса і навпаки. Як відомо, алкоголь може стати каталізатором захворювання, але вино (у складі якого є ресвератрол) в помірних дозах пригнічує пухлини.

• Рак обов'язково призводить до смерті

Так, це може бути правдою, якщо людина потрапляє в лікарню вже на пізній стадії або відмовляється від лікування. Але, якщо пацієнт виявляє захворювання на ранньому етапі, то є шанс на одужання.

Читайте також Як скинути пару кілограм за допомогою харчування і тренувань

Які обстеження проводяться для ранньої діагностики раку

© marchmeena29/iStock

У 95 % випадків людину можна врятувати при виявленні ракових клітин на ранній стадії. Далі ви дізнаєтеся, які процедури вам потрібно буде пройти в разі звернення в клініку.

• УЗД

Проведення УЗД дає детальну інформацію про те, де саме знаходиться пухлина. Також можна визначити розмір і структуру новоутворення.

• Імунодіагностика

Це один з новітніх методів діагностики, який лікарі вважають проривом в медицині. На сьогодні вченими доведено, що існує певна реакція імунної системи на кожний вид раку.

• Радіоізотопний метод

Завдяки радиоизотопам можна визначити зміни, що відбуваються в організмі. Також за допомогою цього методу визначають порушення у функціонуванні клітин і визначають місце знаходження пухлини.

• Ендоскопічна діагностика

В цьому випадку відбувається взяття тканин для досліджень. Також відбувається перевірка слизової органу. Ця діагностика має кілька підвидів: гастроскопія, лапароскопія, цистоскопія і колоноскопія.

• Біопсія

Біопсію проводять в обов'язковому порядку для підтвердження наявності ракових клітин. Під час проведення даної процедури відбувається діагностика біоматеріалу тканин. Також біопсія дає можливість визначити характер пухлини: вона доброякісна або злоякісна.

• Позитронно-емісійна томографія

Це також один з інноваційних методів, в основі якого лежить використання радіоактивних речовин. З допомогою цього виду томографії відбувається вивчення анатомічних особливостей тканин і органів, а також визначають їх активність. Також цей метод дозволяє визначити стадію раку та наявність метастаз.

• Магнітно-резонансна томографія

Цей метод характеризується високою точністю, а також можливістю отримання точного зображення тканин і органів пацієнта. Магнітно-резонансна томографія є безпечною і виключає використання рентгенівського випромінювання.

• Онкомаркери

Ракові клітини вражають будь-які органи і тканини. На жаль, деякі пухлини не дають про себе знати протягом тривалого періоду часу. З розвитком захворювання в організмі відбуваються певні зміни, які можна визначити з допомогою онкомаркерів. Це тести, що виявляють рак на ранній стадії. Кожен онкомаркер відповідає різним видам раку.

Класифікація стадій рак

© takasuu/iStock

Існує 5 стадій раку, кожна з яких має свої характеристики і певні наслідки.

• Нульова стадія раку

В принципі цій стадії не існує, але багато вчених виділяють її. Нульова стадія характеризує неінвазивні пухлини. Плюс в тому, що на цьому рівні ракові клітини не поширюються за межі епітелію, де виникло новоутворення. У цьому випадку рак виліковний на 100 %, особливо при ранньому виявленні.

• Перша стадія раку

На першій стадії з'являється пухлинний вузол, але відсутні метастази і ураження лімфатичних вузлів. Найчастіше захворювання виявляють саме на цій стадії, що не може не радувати. У цьому випадку також можливе повне одужання за умови початку лікування в потрібні терміни.

• Друга стадія раку

На цій стадії вже відбувається пошкодження тканин і поширення метастаз. Часто наявність ракових клітин виявляють саме на цьому етапі. Не можна точно говорити про успішність лікування, адже медичні процедури залежать від особливостей пухлини та її місця розташування. Але, відомо багато випадків одужання.

• Третя стадія раку

На третій стадії відбувається активний процес поширення ракових клітин, які вражають не тільки тканини, а й органи. На цьому етапі можна стовідсотково визначити наявність метастаз, але плюс у тому, що вони не досягають найвіддаленіших місць, тому результат може бути позитивним. Важливу роль відіграють розташування пухлини і стан здоров'я хворого. На третій стадії рак переростає в хронічне захворювання, яке ще можна вилікувати.

• Четверта стадія раку

Це одна з найбільш серйозних і невтішних стадій. Пухлина значно збільшується в розмірі і вражає тканини. Також відбувається наявність метастазів на органах. До цієї групи відносять швидко розвиваються пухлини. На цьому етапі рак стає хронічним захворюванням, яке не підлягає лікуванню, можлива тільки ремісія.

Як лікують рак на різних стадіях

© ThitareeSarmkasat/iStock

Лікування залежить від місця розташування пухлини, її стадії та стану здоров'я пацієнта. Конкретні методи призначає лікар індивідуально для кожного пацієнта. Нижченаведені методи лікування мають загальний характер.

• Нульова стадія

Це сама «безпечна стадія», тому лікування призводить до сприятливого результату. На цьому етапі застосовують хірургічне втручання і гормональну терапію.

• Перша стадія

На цій стадії відбувається розвиток раку саме на клітинному рівні, що впливає на зміни у всьому організмі. У цьому випадку можна видалити пухлину, але для цього потрібно точно дізнатися можливе хірургічне втручання. Ще один спосіб лікування – це променева терапія. При наявності невеликої пухлини застосовують тільки часткове опромінення, завдяки сучасним технологіям, можливо лікування навіть маленьких ділянок тіла. Плюс подібних процедур в тому, що вони не ушкоджують здорові тканини.

• Друга і третя стадії

Ці стадії тісно переплітаються, тому варто звернути увагу на їх варіанти лікування. Краще всього діє саме комплексний підхід. В першу чергу, відбувається видалення новоутворення за допомогою хірургічного втручання, а вже після цього лікарі застосовують хіміотерапію. Її використання поширено саме в разі третьої стадії. Для другої стадії актуальна променева терапія, яка справляється з невеликими пухлинами і руйнує метастази.

• Четверта стадія

На цій стадії застосовують хіміотерапію, яка діє на ракові клітини за допомогою цитотоксичних, гормональних, антигормональных засобів та імунних препаратів. Також використовують протипухлинні антибіотики. Ці препарати уповільнюють ріст клітин. Новим методом лікування є нейтронна терапія. При її застосуванні нейтрони проникають в заражені тканини пухлини і знищують їх. Найчастіше цей метод застосовують на більш ранніх стадіях, але навіть на четвертій відомі позитивні результати.

Тепер вам відомо, що потрібно знати про рак і як відбувається лікування. Зверніть увагу на причини виникнення, щоб убезпечити себе. Також не забувайте про те, що своєчасне звернення в клініку — це шанс на одужання.

Найпоширеніші захворювання, до яких схильні високі люди
©Pixabay Високі люди частіше, ніж низькорослі, піддаються проблем зі здоров'ям. Поширені захворювання людей високого зростання можуть бути найрізноманітнішими. Вчені зі
Чому для людини ідеально саме 8 годин сну
Чому для людини ідеально саме 8 годин сну
Чому для людини ідеально саме 8 годин сну
04.05.19 Поради про саморозвиток
©millann/IStock Чи знаєте ви, що сон протягом 8 годин на добу є ідеальним для людини, про що свідчить безліч досліджень? Сьогодні ми розповімо, чим загрожує недосип і
8 фактів про рак шкіри, які повинен знати кожен
©pixabay Меланома – це потенційно смертельна форма раку шкіри, виникнення якої збільшилася у вісім разів для жінок у віці до 40 років і в чотири рази серед молодих людей
Вчені створили препарат, який блокує відновлення ракових клітин
© KatarzynaBialasiewicz/iStock Британські вчені винайшли революційний ліки від раку, здатне блокувати відновлення аномальних клітин. Дослідники з Інституту Френсіса
Як часте харчування впливає на здоров'я жінки
© Happycity21/iStock Дослідники Гарвардського університету проаналізували дані 182 000 жінок старше 37 років і з'ясували, які продукти допомагають запобігти раку.
9 симптомів раку яєчників, про які повинна знати кожна жінка
© Srisakorn/IStock Рак яєчників зустрічається майже в 10 разів рідше, ніж рак грудей. Але це не повинно заспокоювати, оскільки цей тип онкології є вкрай агресивною. На