Що робити, якщо сильно болить горло, – рекомендації лікаря
30.06.2019 607 0 newsdaily.org.ua

Що робити, якщо сильно болить горло, – рекомендації лікаря

В закладки

Що робити, якщо сильно болить горло, – рекомендації лікаря

© seoterra/IStock

Складно знайти хоча б одну людину, який не знайомий з болем у горлі. Звичайно, офіційно такого захворювання не існує. Цей симптом є лише одним з наслідків абсолютно різних захворювань. Деякі з них несерйозні, а інші можуть навіть загрожувати життю та здоров'ю. Що ж робити, якщо сильно болить горло?

Редакція Newsdaily.org.ua розповідається детальніше про причини болю в горлі, а також методи вирішення ситуації.

Вміст матеріалу

Звідки виникає біль у горлі?

Для простого людини горло — це і порожнину рота, і верхні відділи дихальних шляхів, і мигдалини. Хворому просто хочеться по швидше видужати і позбутися цього нестерпного симптому, а не розбиратися в анатомії. Однак доктору дуже важливо знати конкретну локалізацію болю, щоб з'ясувати чому сильно болить горло. Так він зможе поставити правильний діагноз і призначити ефективне лікування.

Запальний процес слизової оболонки глотки називається фарингіт, гортані — ларингіт, а порожнини рота — стоматит. З обох боків порожнини рота між піднебінними дужками розташовані піднебінні мигдалики, запалення яких називається тонзиліт. Всі вони лікуються по-різному.

Лікарю потрібно оглянути порожнину рота, доступні ділянки глотки, піднебінні мигдалини. ЛОР-лікар при пильному огляді може оцінити стан голосових зв'язок і самих верхніх відділів гортані. Без з'ясування точної локалізації болю і запалення не можна точно відповісти на питання, як лікувати горло.

Що робити, якщо сильно болить горло і немає температури?

Часто буває, що сильно болить горло, а температури немає. Ці симптоми часто є проявами неважкої респіраторної вірусної інфекції (гострий фарингіт). При цьому людина описує відчуття саднения в горлі, біль при цьому не інтенсивна, може супроводжуватися слабкою покашлюванням. Також часто одночасно з цим буває нежить, слабкість, нездужання та інші всім добре знайомі симптоми. Якщо хвороба протікає легко, то воно взагалі може не вимагати жодних ліків: хворий повинен полоскати горло ромашкою, фурациліном, шавлією, смоктати спеціальні льодяники, пити багато рідини і займатися дихальною гімнастикою.

Але іноді причиною болю в горлі без лихоманки може бути травма слизової оболонки мигдаликів, а також ротової порожнини. Вона може виникнути, коли людина проковтнув твердий шматочок їжі. При цьому біль буде локалізуватися в 1-му певному місці. Іноді вона проходить самостійно протягом декількох днів, але в ряді випадків необхідна допомога лікаря.

Що робити, якщо сильно болить горло і температура?

Часто причиною сильного болю у горлі і високої температури буває серйозне захворювання — гострий тонзиліт. Зазвичай навіть немає нежиті та кашлю. Так, больові відчуття при ковтанні стають настільки сильними, що позбавляє хворого можливості є, пити і говорити. Часто тонзиліт супроводжується збільшенням підщелепних лімфатичних вузлів і високою температурою. Якщо дійсно йдеться про гострої стрептококової ангіни, тоді не можна займатися самолікуванням. Цей мікроорганізм поступово з током крові може потрапити в нирки, серце та інші органи, викликавши серйозні ускладнення. Якщо сильно болить горло в цьому випадку, то позбутися від болю за день точно не вийде. Так, хворому потрібен курс антибіотиків на 7-10 днів, причому під контролем лікаря.

Ще однією причиною болю в горлі у поєднанні з високою температурою є захворювання, яке часто плутають з гострим тонзилітом — інфекційний мононуклеоз. Він викликається вірусом Епштейна-Барра і не лікується антибіотиками. Лікар призначає специфічні противірусні засоби та інші лікарські препарати для симптоматичного лікування.

Також можуть бути стоматологічні хвороби. Вчасно не пролікований або не видалений зуб іноді викликає гострий періодонтит або періостит. Часто біль у горлі може стати єдиним симптомом, що говорить про проблеми з так званими «зубами мудрості». У цьому випадку, проблему може вирішити тільки лікар-стоматолог: або проводити консервативне лікування, або ж видаляти причину запального процесу.

© shironosov/IStock

Рідкісні причини, чому сильно болить горло

Крім найбільш частих причин, по яких у людини сильно і постійно болить горло, можуть бути і більш рідкісні. Про них лікар може відразу і не подумати, так як вони зустрічаються нечасто. Деколи підозра на такі діагнози у нього з'являється тоді, коли людина хвора вже протягом 7-10 днів. Тоді лікар направляє хворого на різні аналізи і методи додаткового обстеження.

До рідкісних причин болю в горлі можна віднести:

  • інфекції, які передаються статевим шляхом, коли зараження відбулося після орально-генітального контакту (наприклад, гонорея);
  • гострий лейкоз (рак крові) або агранулоцитоз (раптове припинення або зменшення вироблення лейкоцитів — захисних клітин крові);
  • заглотковий абсцес — гнійник в товщі слизової оболонки глотки;
  • невралгія язикоглоткового нерва та ін

Дані захворювання лікуються по-різному і кожна з них у свого фахівця.

Що робити, якщо сильно болить горло?

Звичайно, огляд у лікаря потрібен кожній людині, у якого сильно болить горло. Однак буває, що потрапити на огляд просто неможливо. Враховуючи, що найпоширенішою причиною для цього симптому є гострий фарингіт (вірусна інфекція), який лікується симптоматично, то можна купити різні лікарські трави, таблетки фурациліну або розчин хлоргексидину. Полоскати горло необхідно після кожного прийому їжі, але не рідше 3 разів на день.

Запорукою успішного лікування є рясне пиття. Воно допомагає швидше «змити» віруси з поверхні слизової оболонки, а також вивести їх з сечею з організму. Найефективнішими є морси і компоти. Не варто віддавати перевагу сокам, адже вони дратують слизову, а також посилюють біль.

Крім того, досить ефективним способом самолікування при болях у горлі є льодяники, до складу яких входять анестетики і знеболюючі засоби.

Пам'ятайте, що будь-яка неускладнена вірусна інфекція проходить протягом 7 днів. Якщо ж цього не сталося, чи стало гірше, піднялася температура, з'явився кашель, то потрібно шукати будь-яку можливість для консультації лікаря. Всі інші з зазначених причин для болю в горлі вимагають специфічного обстеження, а також лікування.

Читайте також Біль у лівому боці: симптоми і ймовірні причини недуги

Як вирішити проблему, якщо сильно болить куприк
© rawpixel/Pixabay Біль в куприку виникає в кістковій структурі в нижній частині хребта або навколо неї (куприк). Вона може бути викликана травмою куприка під час
Чому болить куприк: причини виникнення та методи лікування
© spukkato/iStock Біль в куприку буває тупий і ниючий, але, частіше, вона гостра. Чому болить куприк? З-за травми під час падіння, довгого сидіння на твердих поверхнях,
Що робити, якщо болить горло: симптоми, поради та методи лікування
©beautysphere.com.ua Біль у горлі – явище поширене, особливо в холодну пору року. Це може бути ознакою як застуди, так і інших захворювань, тому ви повинні вміти
Як впоратися з болем у горлі, якщо ви захворіли взимку
© puhhha/iStock Під час застуди може бути важко впоратися з сильним болем у горлі. The Guardian розповідають, як усунути перші симптоми захворювання. Вміст матеріалуЯк
Що робити, якщо сильно болить шия
© Kristina Paukshtite/Pexels Якщо у вас сильно болить шия, то не варто ігнорувати хворобливі симптоми, щоб не погіршити ситуацію. HealthEssentials знають, як поліпшити
Як позбавитися від запалення горла: 4 домашніх рецепта
©Getty Images / iStockphoto Найгірше в холодному періоді року – це те, що ми можемо підхопити застуду. При цьому особливо дратівної може бути нав'язлива біль у горлі, яка