Як зареєструвати і розірвати шлюб в ЗАГСІ: правила 2019 року
22.03.2019 11 0 newsdaily.org.ua

Як зареєструвати і розірвати шлюб в ЗАГСІ: правила 2019 року

В закладки

Як зареєструвати і розірвати шлюб в ЗАГСІ: правила 2019 року

Створення сім'ї – це важливий крок. Кожна людина прагне почати створення сім'ї правильно: ретельно продумує одруження, банкет, одяг і музичний супровід. Хочеться, щоб все було ідеально. Оформлення шлюбу і розпис в Рагсі часто вважається чимось, з-за чого переживати не варто. Але не забувайте, що закони можуть змінюватися. Щоб не потрапити в халепу і не мати несподіваних сюрпризів, дізнайтеся, як подати заяву на одруження. Ми також хочемо розповісти, як оформити розлучення через ЗАГС (про це ви дізнаєтеся в кінці статті).

Вміст матеріалу

Як подати заяву на одруження в ЗАГС

© Sinenkiy/IStock

Вибір Рагсу

На сьогоднішній день можна подавати заяву на шлюб у будь-ЗАГС. Якщо раніше ви були обмежені у виборі, то зараз вільні вибирати ЗАГС незалежно від місця проживання. Наприклад, вибрати той, який знаходиться в улюбленому для вашої пари місті, або яка знаходиться у зручному для вас місці, або має низьку статистику розлучень.

Ознайомлення з правами та обов'язками

При подачі документів в ЗАГС вас ознайомлять з важливими пунктами Сімейного кодексу України, щоб ви знали про свої права і зобов'язання. Співробітники Рагсу також розкажуть про відповідальність за приховування фактів, які перешкоджають укладенню шлюбу, а також про інші важливі моменти, які потрібно враховувати до укладення шлюбу.

Подача заяви на реєстрацію шлюбу

Заява подається особисто. Але якщо є поважні причини відсутності, може подати заяву представник майбутнього чоловіка. Ви також можете подати заяву онлайн, правда, не у всі Загси.

Як подати заяву онлайн:

 • вам потрібно зареєструватися на сайті dracs.minjust.gov.ua
 • вибрати відділення Рагсу, дату, час і тип церемонії;
 • сплатити держмито;
 • заповнити в електронному вигляді форму заяви, підтвердивши її цифровими підписами.
 • Якщо підтвердження не буде, вам потрібно буде протягом 3 робочих днів після подачі заявки відправитися в обраний вами ЗАГС і подати заяву особисто.

Які документи потрібні для реєстрації шлюбу:

Вирушаючи подавати заяву в ЗАГС, не забудьте взяти з собою наступний пакет документів.

Якщо молодята – громадяни України:

 • паспорт громадянина;
 • ідентифікаційний код;
 • квитанція про оплату державного мита та послуг Рагсу;
 • неповнолітніх – свідоцтво про народження та дозвіл суду на вступ у шлюб.

У разі повторного шлюбу:

Крім наведеного вище пакета документів, потрібно мати документ, що підтверджує припинення попереднього шлюбу. Це може бути:

 • свідоцтво про розлучення;
 • рішення суду про розірвання шлюбу;
 • свідоцтво про смерть одного з подружжя;
 • рішення суду або закінчення Рагсу про визнання шлюбу недійсним.

Реєстрація шлюбу з іноземцем:

 • паспорт
 • документ, що підтверджує наявність законних підстав для перебування в Україні.

Всі документи, складені за межами України, повинні бути перекладені на українську мову та засвідчені нотаріально.

Скільки часу чекати реєстрації шлюбу

Зазвичай призначають день весілля через місяць після подачі заяви. Якщо є поважні причини, підтверджені документально (наприклад, стан здоров'я, вагітність або заклик в армію), може бути прийнято рішення про перенесення дати на ранній термін. Деякі розписуються прямо в день подачі заявки.

З липня 2016 року ви можете подати заяву в зручний для вас час і навіть вступити в шлюб через годину або кілька годин після подання заяви. Це нововведення діє не у всіх містах. Тут ви можете дізнатися, де саме проводять експрес-реєстрації шлюбу.

Якщо раніше в паспорт ставили штампи і позначки, то зараз ви отримуєте свідоцтво про укладення або розірвання шлюбу.

Скільки коштує швидка реєстрація шлюбу в Україні:

 • Якщо ви вирішили стати подружжям в будні дні з 9.00 до 17.00 – від 1000 грн.
 • У вечірній і нічний час – з 16.00 до 9.00 або у вихідний – від 1700 грн.
 • Хочете одружитися протягом години? Це обійдеться вам від 2000 грн.
 • Термінова виїзна церемонія — від 2500 грн.

Передбачені пільги для інвалідів, ветеранів, дітей-сиріт та бійців АТО.

Скільки коштують послуги Рагсу

© pvstory/IStock

Коли ви будете подавати документи на шлюб, вам знадобиться оплатити послуги Рагсу. Коли ви визначитеся з ЗАГСом, зателефонуйте та дізнайтесь вартість, оскільки вона може відрізнятися і залежати від того, в якому місті відбувається укладення шлюбу. Держмито за реєстрацію шлюбу складає 85 копійок.

 • Оформлення заяви – від 36 грн.
 • Стандартна реєстрація шлюбу – 155-260 грн.,
 • урочиста реєстрація шлюбу – від 304-410 грн.

Видають свідоцтво безкоштовно, а за ламінацію потрібно заплатити 10 грн.

Але знову ж, обов'язково дізнайтеся про розцінки вашого Загсу, адже, скажімо, в столиці вони значно вищі, ніж в інших містах України.

Ви також можете розглянути варіант замовлення додаткових послуг. Наприклад, підготувати зал до церемонії – 100 грн. Деякі пари хочуть мати повний обряд (з рушником, короваєм і т. д.), такі послуги обійдуться мінімум в 300 грн.

Виїзна церемонія коштує понад 1000 грн., а якщо ви хочете, замовити живу музику, потрібно буде заплатити ще 300 грн.

Кількість витрат залежить від побажання самої пари. Деякі воліють скромні розпису, а інші хочуть повний набір (з голубами, міні-банкетом, музичним супроводом). Подумайте про те, що підходить саме вам. Поговоріть з другою половинкою. Важливо, щоб ваші уявлення про ідеальне весілля збігалися. Адже це – початок вашої сімейного життя.

Як розлучитися через ЗАГС?

© iStock

Припинення шлюбу через ЗАГС можливо в тому випадку, якщо у вас з чоловіком немає спільних неповнолітніх дітей і обидва подружжя згодні на розірвання шлюбу. Розлучитися через ЗАГС досить просто, але проблема в тому, що не завжди розлучитися хочуть обоє.

Якщо ви вирішили питання полюбовно, ви звертаєтеся до органу запису актів громадянського стану за місцем проживання (прописки). Далі вам дають заяву про розірвання шлюбу, який потрібно оформити:

Завантажити зразок заяви про розлучення

Відповідно до Сімейного кодексу нашої країни, подружжю відводиться один місяць на роздуми. Якщо по закінченню цього часу вони твердо впевнені в необхідності розлучення, то вони приходять в ЗАГС і отримують свідоцтво про розірвання шлюбу. Але вони також можуть відкликати заяву протягом цього місяця. Якщо це відбувається, але ви все ще хочете розлучитися, ви можете розірвати шлюб, але вже в судовому порядку, а не в Загсі.

Дату розірвання шлюбу через ЗАГС можуть перенести обидва подружжя, якщо попросять про це письмово. Строк відкладення не може перевищувати один рік з дня подачі заяви.

Які документи знадобляться для подачі заяви в ЗАГС?

 • спільна заява подружжя
 • свідоцтво про шлюб
 • паспорт

Коштує ця процедура зовсім небагато. Якщо подружжя прийняли спільне рішення, і у них немає спільних дітей, вона коштує 8 гривень 50 копійок. При цьому сума податку при розлученні з особами, визнаними в установленому порядку безвісно відсутніми або недієздатними, становить 0,03 НМДГ (неоподатковуваний мінімум доходів громадян). Також у вартість також можуть входити додаткові платні послуги Рагсу.

Розлучення з іноземцем

Процедура є аналогічною процесу розірвання шлюбу з українцем.

Чи можна розірвати шлюб через інтернет?

На цьому порталі ви можете поставити запитання, подати заяву на розірвання в електронному вигляді та записатися на прийом у відділи державної реєстрації актів цивільного стану.

Дуже важливо не користуватися послугами недержавних ресурсів і онлайн-ботів для вирішення питань з приводу розірвання шлюбу.

Розлучення через ЗАГС або суд без присутності чоловіка

 

© ruigsantos/iStock

Можна розлучитися, якщо чоловік не прийшов у суд? Як бути, якщо місцезнаходження чоловіка невідомо? Розривають шлюб, якщо чоловік був засуджений? Нерідкі ситуації, коли людина фізично не може бути присутнім під час шлюборозлучного процесу з певних особистих або об'єктивних обставин (при виїзді, хвороби тощо).

 • Припинення шлюбу можна здійснити двома способами:
 • Адміністративним, тобто, розлучення через ЗАГС без присутності чоловіка
 • Судовим

Застосування адміністративного способу допустимо, якщо обидва з подружжя мають намір розійтися мирно, не мають загальних неповнолітніх дітей і майнових домагань. В інших обставинах без судового рішення не обійтися.

Розлучення в Загсі без присутності одного з подружжя

Якщо сімейна пара згодна мирно розійтися, то досить подачі спільної заяви до уповноваженого органу. Коли хтось із них не має можливості особисто бути присутнім під час процедури, він має право уповноважити свого представника. Для цього виписується нотаріальна довіреність. З допомогою довіреної особи здійснюються необхідні дії і підписуються необхідні документи. Таким чином, фізична відсутність кого-небудь із сімейної пари не перешкоджає здійсненню розлучення.

Якщо ви не знаєте, де знаходиться чоловік

Таке можливо, коли подружжя кілька років не живуть разом, але офіційно їх шлюб зареєстрований. В такій ситуації людина, що бажає розлучитися, повинен вдатися до розлучення через суд без присутності чоловіка.

Заява позивача розглядається судом, що знаходиться за останнім місцем проживання відповідача. Якщо воно невідоме, то матеріали надсилаються до суду, який функціонує за місцем знаходження активів зниклого дружина.

Позивач докладає наступні докази:

 • довідку про останнє місце проживання відповідача;
 • правовстановлюючої документації на об'єкти відповідача (земельну ділянку, будинок тощо);
 • підтвердження факту, що діти, які не досягли 18 років, проживають з позивачем.

Суд направить іншій стороні запит на відомий адресу. У випадку дворазової неявки відповідача розлучення через суд без присутності чоловіка буде здійснено під час третього засідання. Отримавши на руки судове рішення, позивач реєструє розлучення в Загсі, який видає свідоцтво про розірвання шлюбу.

Чоловік перебуває у виправній колонії

В цьому випадку вид застосовуваної процедури і тривалість розірвання шлюбних відносин залежать від конкретного строку покарання. Якщо людина позбувся волі на строк до 3 років, то розлучення без згоди здійснює суд за заявою позивача.

Для ініціювання судового звернення будуть потрібні:

 • паспорт;
 • свідоцтво про шлюб;
 • свідоцтво про народження дітей;
 • виписка про тимчасове зняття засудженого з обліку;
 • судовий вирок.

Суд повідомляє іншу сторону про те, що на розгляд надійшло заяву про розлучення. При бажанні особа, яка перебуває у виправній установі, може уповноважити людину, якій довіряє, представляти його інтереси в суді, ознайомитися з матеріалами справи, подати клопотання і т. д. Особиста присутність засудженого на цивільному процесі виключено.

Якщо чоловік згоден на розлучення, процедура пройде швидко. В іншому випадку розлучення триватиме як мінімум три місяці.

Якщо чоловіка позбавили волі на більший термін, то можливий розлучення через ЗАГС без присутності чоловіка. Для цього дружина представляє наступне:

 • заяву;
 • паспорт;
 • судовий вирок.

Після закінчення 1 місяця видається документ про розірвання шлюбних відносин.

Якщо чоловік недієздатний чи безвісно відсутній

Такі союзи розриваються адміністративним шляхом. Для цього друга людина пред'являє, крім стандартної документації, зазначеної вище, судовий акт про визнання особи недієздатною або безвісно відсутнім.

Факт наявності неповнолітніх дітей у такій ситуації не перешкоджає розлучення.

Протягом 3 днів ЗАГС ставить про це в популярність опікуна недієздатної особи. Якщо його немає, то офіційним листом інформується орган опіки та піклування.

Якщо опікун або уповноважений орган не відповіли у відведений термін, то розлучення через ЗАГС без присутності чоловіка вважається таким, що відбувся. Завершує бракоразводную процедуру виписка реєстраційного свідоцтва в Загсі.

Розлучення через суд без присутності чоловіка

Якщо людина, незважаючи на отримання офіційної повістки, в призначений час не з'явився, йому повторно повідомляють про наступному засіданні. Повторна неявка відповідача тягне за собою ухвалення заочного рішення про розлучення.

Заочний акт анулюється у разі подання відповідної заяви відповідачем протягом 7 днів з дня отримання копії документа. Поважність причини вимагає пред'явлення доказів. Скасування заочного рішення тягне за собою повторний процес. Якщо в цей раз відповідач знову буде ухилятися від явки, то розлучення буде вважатися законним.

Коли судовий акт набере чинності, ви зможете піти в РАГС і отримати підтвердження про розлучення.

Як подати на аліменти у шлюбі: особливості шлюборозлучного процесу
©Pixabay Ваш шлюб тріщить по швах, і ви серйозно замислюєтеся про розлучення? Виходить, незабаром вам доведеться подумати і про те, як правильно подати на аліменти. Ми
Як прописати і виписати людину з квартири: гід з усіх питань
У 2019 році сталися деякі зміни в реєстрації місця проживання в Україні. Корективи внесені в те, які органи влади цим займаються і перелік документів. Далі ви дізнаєтеся
8 питань, які потрібно вирішити парам перед одруженням
© Pixabay Якщо ви знайшли кохання всього свого життя і плануєте весілля, для початку вам необхідно як слід морально підготуватися до створення власної сім'ї. Кожна пара
Що робити, якщо ваш партнер не хоче одружуватися, а ви — навпаки
©BlackbourneA/IStock Буває так, що двоє люблять один одного і будують відносини, але потім з'ясовується, що один з них не готовий до шлюбу. Якщо вам знайома така
5 ознак нетривалого шлюбу, про яких варто замислитися перед весіллям
© Kostyazar/iStock Насправді жоден шлюб не є ідеальним, але існують деякі ознаки того, що ваші відносини не протримаються й року. Дуже важливо вчасно розпізнати їх, щоб
Як відновити свідоцтво про народження: 4 ради
© Jirapong Manustrong/iStock Причини, чому може знадобитися нове свідоцтво про народження, можуть бути різними. У деяких документ втратив первісний вигляд або в ньому