Спорт і застуда: чи можна тренуватися, коли хворієш і як це робити правильно
30.05.2019 620 0 newsdaily.org.ua

Спорт і застуда: чи можна тренуватися, коли хворієш і як це робити правильно

В закладки

Спорт і застуда: чи можна тренуватися, коли хворієш і як це робити правильно

Фізичні навантаження в помірних навантаженнях і на регулярній основі є хорошою профілактикою багатьох захворювань. Але чи можна тренуватися, коли хворієш чи навіть просто застуджений? І як це робити правильно? Спробуємо розібратися в цих питань, спираючись на думки лікарів.

Вміст матеріалу

Можна тренуватися при застуді: думка лікарів

© mheim3011/IStock

Майже всі лікарі і фахівці говорять в один голос, що під час простудних і інших захворювань від фізичної активності краще утриматися. Вони називають причину, що організм в цей час всі сили кидає на боротьбу з збудниками хвороб, а додаткові навантаження на м'язи тіла можуть тільки погіршити ваше самопочуття. Якщо брати в розрахунок одних тільки лікарів, то вони, як правило, повністю забороняють своїм пацієнтам відвідувати тренажерні зали або фітнес-класи до повного одужання, інакше курс лікування може сильно затягнутися.

Але є і такі експерти в галузі охорони здоров'я, що не розділяють цю точку зору. Вони кажуть, що тренування при застуді та інших захворюваннях допускаються, але за полегшеною програмою. Так, людський організм бореться з спровокували захворювання збудниками, та легкі навантаження точно йому не зашкодять. Але і на користь не підуть, тому і більшість лікарів сходяться на тому, що краще почекати до повного одужання (звичайно 7-14 днів при застуді).

Головний аргумент, чому не можна тренуватися під час хвороби, полягає в тому, що заняття спортом в цей час не будуть нести ніякої плюсовій і корисною динаміки.

Фітнес найчастіше тільки погіршує стан того, хто хворіє. Крім цього, активну дію кортизолу не буде позитивно впливати на організм простывшего спортсмена, а може тільки руйнувати м'язову масу, про що ми детально розповімо нижче.

Як на організм під час хвороби впливають фізнагрузкі?

© mheim3011/IStock

Якщо хворий буде тренуватися, то кожен раз після занять він буде відчувати слабкість. Пов'язано це з тим, що м'язам потрібен час на відновлення, а всі сили кинуті на боротьбу із застудою. До того ж, наприклад, якщо вийти відразу на холод після занять спортом, є чималий ризик застудитися або посилити хворобу.

При простудних захворюваннях в організмі виробляється велика кількість гормону кортизолу. Він, у свою чергу, має руйнівну дію по відношенню до м'язовим волокнам, а також тканинам.

У великих кількостях кортизол проводитися при наявності таких факторів, як перевтома (у тому числі і після занять спортом), стрес, почуття страху, голодування, ну і хвороба.

У даного гормону є також корисна функція, що полягає в залученні поживних речовин. При захворюванні тілу потрібен будівельний матеріал, в якості якого виступає глікоген і амінокислоти. Кортизол, у свою чергу, бере участь у розпаді білків на амінокислоти, а глюкози на глікоген. У цьому варіанті організм запасає будівельні матеріали, що будуть потрібні йому для відновлення.

Якщо спостерігається високий рівень кортизолу і він помилково прийнятий за легку застуду, продовжувати фізичну активність не рекомендується. Гормон стресу продовжує збільшуватися від тренувань. В результаті буде спостерігатися різке зменшення захисних функцій організму і розвиток вже цієї застудної хвороби.

До речі, кортизол піднімається вже тоді, коли людина легко застуджений. І якщо тренування в такому стані і не погіршать здоров'я, вони так чи інакше не будуть приносити майже ніякого результату. Збільшення кортизолу не дозволяє домогтися приросту м'язової маси, так і показників сили, витривалості.

Які фізнагрузкі допустимі при хворобі та застуди?

© mheim3011/IStock

При хворобі і застуді не можна допускати, щоб ви сильно потіли або переохлаждались. Головною небезпекою в залах є кондиціонери, які охолоджують повітря в приміщенні навіть взимку. Холодне повітря, якщо потрапити під нього після або під час виконання будь-яких вправ, можуть сильно погіршити наявні симптоми.

Тренування повинна бути легкою і простий. Не можна виходити за межі зони пульсу до 120-130 ударів в 1 хв. Цього цілком вистачить, щоб не потіти. Тривалість занять також потрібно вкоротити до 40-45 хвилин.

Якщо спостерігається загострення хвороби або застуди, то краще обмежитися щадною гімнасткою. До активного тренінгу краще приступати тільки після стабілізації стану або повного одужання. Радимо також зупиняти свій вибір на спокійних видах активності, таких як спортивна ходьба, біг підтюпцем і т. д.

Завжди потрібно пам'ятати про те, що до повного одужання не можна піднімати тяжкості і вдаватися до інших аналогічних навантажень. Та й працювати над нарощуванням м'язової маси під час хвороби також буде марно. Основна ваша задача — граничне підтримку працездатності всіх органів і систем, а також зміцнення організму.

Під час тренувань при хворобі зверніть увагу на наступні моменти:

  • Не виконуйте важкі вправи, уникайте великих ваг і довгих дистанцій.
  • Починайте тренування з полегшених вправ.
  • Не навантажуйте організм надто сильно, а також покращуйте імунітет і пийте вітаміни. Е
  • Через 1-2 тижні після одужання можна повертатися до колишніх навантажень поступово. Останнє дуже важливо.

В основному, інтенсивність вашого тренінгу під час хвороби потрібно знизити до 50-ти відсотків. Этокасается і часу, і фізичних навантажень. Крім того, під час хвороби слід приділити особливу увагу споживання чистої води – пийте її кожні 10-15 хвилин.

Віддавайте перевагу аеробним навантаженням – бігу на доріжці, степ-аеробіки і т. д. Також краще звернути увагу на йогу і розтяжку. Важкі гантелі та гирі краще залишити на момент повного одужання.

Майже всім можна займатися спортом при хворобах легенів та застуді, але робити це потрібно дуже обережно, уважно спостерігаючи за власним самопочуттям.

Як тренуватися, щоб швидше одужати?

© mheim3011/IStock

Продовжувати тренуватися при хворобі безпечно тільки при повній впевненості в тому, що причиною є не грип, а легка інфекція. Тренування, щоб одужати, повинна бути короткою і ви не повинні потіти.

Витривалість – це параметр, що страждає більше всього при хворобі. Дослідження довели, що найшвидше повернутися до колишніх показників витривалості допомагають інтервальні тренування. В їх рамках ви чергуєте відрізки бігу і ходьби, бігу в повільному і більш швидкому темпі. Робити це можна і на біговій доріжці.

Як правило, тривалість реабілітації після застуди становить від 7-ми до 10 днів. Весь цей час краще утримуватися від інтенсивного бігу.

Через 5-7 днів після хвороби можна приступати до легкого тренінгів з власною вагою. В нього може входити невеликий комплекс присідань, віджимань і скручувань. Але, якщо відчули слабкість, негайно припиніть заняття. Робіть вправи в легкому темпі, не доводьте їх до відмови. Тільки тоді одужання пройде як треба.

Виходьте на першу інтенсивне тренування приблизно через 1,5 тижні після одужання. Пам'ятайте, що будь-які тренування необхідно відновлювати поступово. Почніть з 50%своєї навантаження до хвороби. Збільшуйте навантаження на 10-15% на кожному тренуванні. Уникайте різких стрибків інтенсивності і тривалості.

Після застуди почніть з легких 20-25-хвилинних тренувань в інтенсивному темпі і 5-7 хвилинних — у легкому. Коли ви знову будете в змозі тренуватися в колишньому темпі й інтенсивності, то можна повернути програму занять.

Ну і наостанок варто сказати, що гарантія видужання – це уникнення частих тренувань і збільшений час відпочинку. Тільки тоді організму буде вистачати сил справлятися з хворобою і підтримувати тіло в тонусі.

Чи можна тренуватися під час хвороби?
© mheim3011/IStock Люди часто задаються питанням, а чи можна займатися спортом під час хвороби. Все залежить від того, чим ви хворієте. Застуда? Грип? Алергія?
Як тренуватися, коли ви не налаштовані на спортивні досягнення, — поради тренера
© SeventyFour/iStock Часом бувають такі дні, що тіло зовсім не налаштований на фізичну активність. Вам хочеться просто лягти і нічого не робити. В тренажерний зал йти
Як залишатися красивою, якщо вас відвідала застуда
©Pixabay Осінь – час холодних вечорів і дощів, тому застудитися можна за лічені хвилини. Що робити при застуді, щоб швидше одужати та не втратити свою привабливість? Ми
Що є при застуді і що при ній зовсім не допомагає
© Purificación Airlife/Flickr Застуда. Таке безглузде стан – слабкість, забитий ніс, біль у горлі, важко зібратися з думками. Що ж робити? Респіраторна інфекція не
Осінній питання: як правильно лікувати, годувати і поїти дитину при застуді
©ixil.info Застуда у дитини – завжди привід для хвилювання батьків. Відразу з'являється багато запитань: чим поїти і годувати малюка, як впоратися з високою температурою,
Як переконати себе почати тренуватися вже завтра
© Rawpixel/iStock Найчастіше на спорт не вистачає часу, адже робота, навчання, соцмережі і домашні клопоти собою всі заповнюють. Але почати все ж варто, і ми навчимо як,