Психологія дитинства: чому в дорослому віці ми прагнемо догоджати іншим
07.05.2019 582 0 newsdaily.org.ua

Психологія дитинства: чому в дорослому віці ми прагнемо догоджати іншим

В закладки

Психологія дитинства: чому в дорослому віці ми прагнемо догоджати іншим

© fizkes/iStock

Деяким людям властива надмірна опіка і турбота про інших. Вони не вміють говорити «ні», намагаються знайти в усьому компроміс і зробити так, щоб оточуючі були щасливі, всім задоволені і їх любили. Американський психолог і психотерапевт Вірджинія Сатир вважає, що ці проблеми (як і багато інших) зароджуються в дитинстві. Саме тоді багато хто з нас помічають, що, коли ти добрий до інших, люди перестають вести себе лякає, можуть запропонувати відповідну турботу і любов. Але чому хтось починає догоджати, а інші – ні?

Динаміка сімей

© monkeybusinessimages/iStock

Існують відмінності між дисфункціональними сім'ями і функціональними. У перших члени сім'ї не говорять вільно на будь-які теми, батьки передбачають жорсткі правила (вголос вони їх не вимовляють), яким повинні слідувати їх діти. Спілкування між членами сім'ї мізерне, діти зазвичай здогадуються про тих чи інших речах. У функціональних сім'ях члени сім'ї відкриті, їх спілкування протікає вільно.

В дисфункціональних сім'ях дитина намагається дізнатися, яка реакція виникне у його батька, якщо він зробить щось погане (або навпаки). Він починає пристосовуватися до цього: хоче, щоб його любили, тому і веде себе так, щоб цього досягти. У результаті дитина виростає особистість, у якої з'являються проблеми в спілкуванні з іншими: він стає отвлекателем, рассуждателем, обвинувачем або миротворцем.

Миротворець

Цей тип особистості характеризується тим, що його турбують інтереси інших більше, ніж свої власні. Вони перестають думати про себе і навіть забувають про те, що їм потрібно. Вони прагнуть не стільки догоджати, а скільки втихомирювати людей: уникаючи конфлікту, вибачаються, визнають провину, навіть якщо не винен вони, не просячи нічого взамін. У цих людей є проблеми з самооцінкою, вони не вміють говорити «ні» і допомагають іншим людям здійснити їх мрії, ігноруючи власні.

Отвлекатель

© ELEVATE/Pexels

Цей тип особистості теж уникає шорсткості в розмові і намагається з допомогою гумору змінити тему розмови, відвернути від співрозмовника проблеми і навіть висміяти якісь речі, які насправді є важливими.

Рассуждатель

До цих людей часто звертаються за допомогою, так як вони здаються логічними і неупередженими. Але проблема в тому, що вони занадто зосереджені на суті речей, не звертаючи уваги на почуття людей і самого себе. Вони всі будують у своєму житті за законами логіки і якимось правилам.

Обвинувач

© AntonioGuillem/iStock

Їх позиція прямо протилежна миротворцям. Їм хочеться звинуватити інших і підпорядкувати їх, щоб відчувати себе сильніше. Вони не готові брати на себе відповідальність і часто говорять про те, що проблема не в них, а людей, які їх оточують.

Що в такому випадку робити?

Як бачимо, всі ці типи (вірніше, комунікативні стилі) мають проблеми у взаємовідносинах, з якими дійсно потрібно боротися. Психотерапевт закликає вас в першу чергу думати про себе, а не про те, щоб догоджати іншим. Якщо ви турбуєтеся про те, що ваша позиція шкодить вашому житті, це – вже початок. Ви вже усвідомлюєте, що так не повинно тривати. Не забувайте про своїх потребах і почуттях.

Неможливо догодити всім і вся. Будуть люди, яким все одно буде щось у вас не подобатися. Коли ви хочете сказати «ні», але на язиці крутиться «так», не поспішайте з відповіддю. Дозвольте собі бути собою. Ви не повинні робити все для того, щоб оточуючі вас любили. Ви не повинні намагатися заслужити чиюсь любов. Якщо цей друг справжній, він буде вас любити, навіть якщо ви йому скажете «ні». Любіть себе і дбайте в першу чергу про себе.

Читайте також Від якихось звичок варто позбутися, щоб жити більш комфортним життям

4 кроки до успішних стосунків, які ви ніколи не побачите у фільмах
©g-stockstudio/iStock Як правило, в романтичних фільмах показують ідеальні стосунки між чоловіком і жінкою, у той час, як у реальному житті все відбувається зовсім
Чому ми відчуваємо себе більш привабливими на тлі суб'єктивно некрасивих людей
© deniskomarov/iStock Психологія краси полягає в тому, що ми відчуваємо себе більш привабливими, коли нас оточують некрасиві люди. Fatherly докладніше розповідають про
Діти, які недосипають, у дорослому віці більш схильні до кишкових захворювань
© dagon_/Pixabay Як відомо, якісний, здоровий сон позитивно впливає на здоров'я людини в цілому. А прищеплення цієї звички в дитинстві також є ключем до здоров'я
Черофобия: що це таке і чим вона нам загрожує
Черофобия: що це таке і чим вона нам загрожує
Черофобия: що це таке і чим вона нам загрожує
31.05.19 Поради про саморозвиток
© fizkes/iStock Психічне здоров'я людини продовжує цікавити вчених і лікарів. Тривожність, стрес, фобії – ми, можливо, не з чуток знаємо про ці речі. Але психологія
3 способу, які допоможуть перестати накопичувати образу на інших
©Viktor_Gladkov/iStock Образа – одне з найважчих почуттів людини, яке включає в себе цілий спектр різних емоцій: біль, розчарування, любов, злість, почуття провини і т.
5 ознак чоловіка, який щасливий у шлюбі
5 ознак чоловіка, який щасливий у шлюбі
5 ознак чоловіка, який щасливий у шлюбі
18.03.19 Поради про саморозвиток
© iStock Як часто, дивлячись на успішну подружню пару, ви важко зітхаєте і нарікаєте на власні відносини? Всім нам хочеться мати міцну сім'ю і старанного, чуйного