8 порад редактора, як прищепити дитині любов до читання
16.03.2019 627 0 newsdaily.org.ua

8 порад редактора, як прищепити дитині любов до читання

В закладки

8 порад редактора, як прищепити дитині любов до читання

© KatarzynaBialasiewicz/IStock

Автор: Анастасія Власопуло

Гаджети часто замінюють книги, друзів і сімейні прогулянки, тому сучасні діти мало читають. Можна з цим змиритися, але краще з самого дитинства долучати дитину до читання. Цим я і зайнялася, побачивши, що брат охоче грає в онлайн-ігри, але книг цурається. Мені на допомогу прийшли наступні 8 порад.

1. Подайте приклад

Часто суть проблеми криється в небажанні читати самому. Адже неможливо навчити дитину любити книгу, не читаючи самим. Відкиньте телевізор, комп'ютер, планшет і знайдіть книгу для себе, а потім розкажіть дитині, що корисного в ній знайшли. Мені на допомогу прийшла зовсім недитяча історія австралійського письменника Маркуса Зукаса, «Злодійка книг». У ній розповідалося про маленьку дівчинку, яка жила в часи нацистської Німеччини і з кожним днем від побаченого ставала дорослішими. Історія незвичайна оповідачем, адже в його ролі виступає Смерть. Так як Друга світова війна — важлива тема для брата, він почав слухати і навіть подивився екранізацію.

2. Занурити дитину в світ науки

Наукові книги важливо правильно зарекомендувати. Розкажіть якийсь факт з книги так, щоб дитині було цікаво читати далі або задайте йому питання, відповідь на який він знайде лише в цьому підручнику. Ми, наприклад, почали розбиратися з військовою технікою. Для цього я купила енциклопедію з барвистими малюнками, історіями створення і описом можливостей кожного танка, літака і корабля. Результат не змусив себе чекати, так як вже ввечері того ж дня почалися розповіді про найбільший танк часів Другої світової війни «Maus» і найбільш швидкий літак-ракетоносець в сучасному світі «North American X-15».

3. Знайдіть свого героя разом

Книги розвивають уяву, увагу, пам'ять, здатність до сприйняття. Якщо дитині цікава книга, найчастіше це означає, що її відображають реалії і його життя, тому вибирайте книги, в яких дитина зможе дізнатися себе. Проживаючи історії разом з казковими героями, дитина вчиться розуміти світ. Вибравши улюбленого героя, він разом з ним переживає, проходить всі випробування, вирішує для себе, як би він вчинив у тій чи іншій ситуації. Також книги допомагають відволіктися від життєвих негараздів, показуючи, що погане може статися і з хорошою людиною, але не можна опускати руки і необхідно шукати рішення проблем. Я запропонувала книгу, екранізацію якої чекав весь світ, а саме — «Фантастичні тварини і де вони мешкають» Джоан Роулінг. Я сама виросла на її книгах про Гаррі Поттера, тому з захопленням порекомендувала її, і в кінці кінців брат здався. А почавши читати, вже не міг дочекатися нових пригод Ньюта.

© Oleksandr Briagin/iStock

4. Познайомте з письменником

Дитині також можна влаштувати зустріч з письменником, так як для дітей часто є відкриттям те, що ті існують не тільки на портретах в підручниках, а з ними можна поспілкуватися на фестивалі, виставки, презентації і навіть у школі. Крім бесід, автографів, організатори фестивалів пропонують різноманітні ігри та майстер-класи. Ви можете зв'язатися з автором у соцмережах, запропонувати приїхати, якщо ви з одного міста або просто влаштувати зустріч онлайн. Джоан Роулінг ми не стали турбувати, але до зустрічі з письменником все ж підготувалися. Для початку ми разом прочитали «Невигадані одеські історії» Ігоря Потоцького, а потім списалися з ним на Facebook і домовилися про зустріч. Благо ми теж живемо в Одесі. Далі все ще місяць слухали історії про зустрічі з цим живим письменником.

5. Театрализируйте

Запропонуйте дитині після прочитання книги за її мотивами зробити постановку. Придумайте разом сценарій, підготуйте костюми. Так ви допоможете дитині не тільки полюбити читання, але і розвинете в ньому почуття впевненості в собі. Якщо такий варіант для вас занадто витратний, купіть пластилін, зліпіть героїв і грайте. Так ви зможете придумати будь-яку зовнішність і самі неординарні костюми. Наш сюжет був гранично простий: я благала про допомогу, потрапивши в халепу, а брат рятував, то закутавшись в бордову простирадло, то засунувши олівці між пальців, адже комікси теж можна читати.

6. Зробіть самі книгу

Придумайте свій сценарій для книги і намалюйте персонажів. Якщо ваша дитина вже старша, ви можете використовувати олівці, фарби, фломастери, а долучити комп'ютер, показавши йому світ графічних редакторів (Photoshop, Illustrator). Ми тільки починаємо вчитися графічним редакторам, але в малюванні стали асами, а наші комікси про містера Брокколі користуються успіхом серед однокласників.

© quintanilla/iStock

7. Беріть участь в літературних конкурсах і фестивалях

Наступним етапом в нашому житті стали розповіді про книжкових фестивалях. Дитячі видавництва все частіше пропонують різноманітні конкурси. «Грані-Т» кілька років поспіль проводили конкурс на кращий щоденник читача, «Видавництво Старого Лева» влаштовує конкурс на кращий відгук і пропонує переможцям вибрати 5 вподобаних книжок в якості призу, а головний приз — поїздка на книжковий Форум у Львів. Поки ми тільки гуляли «Зеленої хвилі», але далі хочемо взяти участь у конкурсі на краще оповідання.

8. Призначте приз за прочитану книгу

Домовтеся з дитиною, що за короткий відгук на прочитану книгу, він отримає нагороду. В американських школах у молодших класах дітям належить за чверть прочитати чотири книжки. За кожну прочитану книгу нараховуються бали, і за кожні зароблені сорок балів можна вибрати безкоштовну книгу в подарунок. А в кінці чверті організовується вечірка, де кожен учень на великій дошці клеїть картинку з елементами свого призу. Бажання обліковуються на нагородження кожен отримує сертифікат на безкоштовну піцу або морозиво. Діти, прочитали тільки одну книгу, на святі отримують лише порожні тарілки, а ті, хто прочитав, навпаки отримують більше солодощів. Так як ми ще ті кіномани, нашим призом стають походи в кіно на «Чорну пантеру», «Месників» або «Першому гравцеві приготуватися».

Особистий досвід: як переконати школяра читати книги на канікулах
© monkeybusinessimages/iStock Чи знаєте ви, що всіх успішних людей об'єднує одна спільна риса – любов до читання? Завдання кожного батька – прищепити цю межу своїй
Як вибрати книгу дитині: практичні поради для свідомих батьків
© Rawpixel/iStock Дитяче читання часто стає проблемою для багатьох батьків. Основна складність полягає саме у виборі книги. Common Sense розповідають, як прищепити любов
Як допомогти синові полюбити читання і читати більше
©Pixabay Дослідження показують, що читання може поліпшити результати грамотності по цілому ряду показників. Але дівчатка зазвичай читають частіше, ніж хлопчики, і більш
Геніальне – просто: як допомогти дитині полюбити читання
© tatyana_tomsickova/iStock Як і всі хороші батьки, ви намагаєтеся розширити кругозір своїх дітей і, звичайно ж, хотіли б, щоб вони багато читали. Але що робити, якщо
18 геніальних методик, завдяки яким дитина полюбить читання
Сучасні батьки часто не можуть зрозуміти, чому їхні діти не люблять читати. Причин може бути багато — мало читають батьки, дитина проводить весь час за комп'ютером, він
Книги, які варто прочитати до 30: добірка від New York Times
© fotyma/IStock Читання – прекрасне захоплення. Воно дарує щастя і розвиток, допомагає дізнатися щось нове, відволіктися від турбот і проблем. Книги містять в собі