Існує ефект плацебо і як він працює
22.05.2019 655 0 newsdaily.org.ua

Існує ефект плацебо і як він працює

В закладки

Існує ефект плацебо і як він працює

© IStock

Виконуюча обов'язки міністра охорони здоров'я України Уляна Супрун підняла дуже важливу тему – про ефективності плацебо. Протягом багатьох років ведуться суперечки на цей рахунок: хтось стверджує, що таблетки з цукром замість діючої речовини здатні вплинути на головний мозок, що призводить до одужанню людини. Інші настійно рекомендують не витрачати час на ці варіанти лікування.

У 21-му столітті існує безліч практик по гомеопатії і неефективні медичні технології, які процвітають за рахунок довірливих пацієнтів. Можливо, за рахунок підвищення обізнаності населення ситуація покращиться.

Що таке плацебо?

© IStock

Це речовина, яка не має лікувальних властивостей, але яка призначається пацієнту як ліки. Ефектом плацебо називається феномен, при якому людина відчуває себе краще після прийому таких «ліків».

З роками з'явився своєрідний культ плацебо: люди розраховують на диво і позбавлення від хвороб за рахунок цього препарату, відмовившись від традиційної медицини.

Працює плацебо насправді?

© g-stockstudio/IStock

Чому плацебо взагалі стало проблемою? Адже, по суті, якщо людина відчуває себе краще після того, як прийняв цукор, це повинно радувати? Але з точки зору клінічного значення плацебо не має ніякого значення. Згідно дослідникам, плацебо може лише послабити нудоту і симптоми болю. Воно не лікує і не видаляє чарівним чином вірус, пухлина і т. д.

Проблема також полягає в тому, що люди, які вірять у силу ефекту плацебо, починають припиняти звичайне лікування і сприймають лише альтернативне. З-за цього, як показує статистика, збільшується ризик смертності.

Щоб не попастися на цю вудку, потрібно враховувати наступні фактори:

Наш організм сам бореться з хворобою

Наприклад, коли людина підхопив застуду, він може почати лікування за допомогою гомеопатії. Але він не враховує, що наш організм був створений таким чином, щоб імунна система сама боролася з захворюванням. І коли через кілька днів після застосованого ним лікування він відчуває, що його стан покращився, за це треба дякувати не плацебо, а природні процеси в його організмі.

Плацебо «спрацьовує» після прийому ефективних ліків

© KatarzynaBialasiewicz/iStock

Зазвичай до альтернативних варіантів лікування люди звертаються, коли їм здається, що попередні варіанти не допомогли. Приміром, коли людина, хвора на рак, брав препарати, призначені йому лікарями, але, коли порахував, що вони малоефективні, звернувся за допомогою до «магічним» настоянками. В результаті вони, як йому здається, подіяли. Але це не вони сприяли видужанню, а ті препарати, які він приймав до цього.

Самонавіювання допомагає послабити симптоми, але не дарує зцілення

Коли ми кажемо собі, наша впевненість настільки сильна, що це може вплинути на наш фізичний стан. Коли людина приймає неефективне ліки, але вірить у його ефективність, він може помітити, що його симптоми ослабли. Але подібні препарати не можуть справитися з самою проблемою – прибрати пухлина або знизити рівень холестерину в крові пацієнта.

 

Не варто відмовлятися від лікування, яке доведено наукою і яке застосовують лікарі протягом багатьох років. Навіть якщо ви не вірите в силу плацебо, у неї може вірити хтось із вашого оточення. Для їх же блага буде корисно розповісти про те, чому гомеопатія й інші альтернативні варіанти лікування можуть їм нашкодити.

Більш значущий ефект на хворого виробляє обстановка, в якій він знаходиться. Замість того, щоб давати йому препарат без молекул діючої речовини, зосередьтеся на тому, щоб лікування проходило в хорошій поліклініці. Фахівці впевнені, що навіть такі фактори, як стосунки з лікарем, уважність медперсоналу, позитивний настрій і підтримка близьких покращують стан хворого.

Читайте також Нові правила медичного обслуговування, які набувають чинності в липні

Уляна Супрун затвердила: перевозити пацієнтів вперед ногами – можна
© МОЗ Глава українського міністерства охорони здоров'я Уляна Супрун розвінчала черговий медичний міф. На думку в. о. міністра, перевозити пацієнтів на каталках і нести на
Вакцинація для вагітних: які щеплення потрібні майбутнім мамам в 2018-2019 році
© Jovanmandic/iStock Виконуюча обов'язки міністра охорони здоров'я України Уляна Супрун розповіла важливою вакцинація вагітних. Крім того, вона назвала, які щеплення
Гомеопатія і натуропатія: чи є сенс в нетрадиційній медицині
Нетрадиційна медицина, або як її ще називають, альтернативна, поєднує в собі методи лікування, ефективність яких не доведена науковим методом. При великій кількості
Непотрібні ліки від ГРВІ для дітей, які не рекомендує МОЗ
Pills macro Не так давно на офіційному сайті Міністерства охорони здоров'я України були опубліковані рекомендації щодо лікування ГРВІ у дітей. Фахівці стурбовані цим
Чи можна вживати дорослій людині молоко і молочні продукти, – думка Уляни Супрун
©id-art/IStock Здавалося б, молоко і молочні продукти – це звична їжа, знайома нам з дитинства. Проте, існує безліч тверджень і міфів з приводу її користі і шкоди. Щоб
Уважні люди здатні відчувати менше болю, дослідження
© spukkato/IStock Чи помічали ви, що деякі люди відчувають менше болю, ніж інші? Комусь достатньо подивитися сумний фільм для того, щоб випробувати пекучий біль у серці.