Як правильно ставити цілі в різних сферах життя для їх досягнення
15.03.2019 2 275 0 newsdaily.org.ua

Як правильно ставити цілі в різних сферах життя для їх досягнення

В закладки

Як правильно ставити цілі в різних сферах життя для їх досягнення

© Deagreez/iStock

Майже кожен у дитинстві чує, що потрібно ставити перед собою цілі. Ця рада стала настільки звичним, що вже не сприймається як корисний. І необхідність цілепокладання з часом втрачає для більшості свою актуальність. А дійсно, чому важливо ставити перед собою цілі? Чи здатна мета-зробити наше життя кращим? І взагалі, як правильно ставити цілі в різних сферах життя для їх досягнення? Спробую розібратися з цими питаннями далі.

Вміст матеріалу

Чому важливо ставити цілі і якими вони бувають?

© marchmeena29/iStock

«Якщо ти не знаєш, чого хочеш, ти в результаті залишишся з тим, чого точно не хочеш». Чак Паланік

Чітке усвідомлення того, що нам насправді потрібно, дозволяє робити конкретні кроки, щоб отримати бажане. Життя, в якій є цілі, стає осмисленою і наповненою важливими подіями, а досягнення, навіть найскромніші, приносять моральне задоволення і цілком відчутні матеріальні плоди.

У реальності, мети, нехай неусвідомлені і примарні, ставить перед собою кожен. Багато люблять думати про те, що б їм хотілося мати, що змінити в своєму оточенні і в собі. Декого не влаштовує їх вага, іншим хотілося б більше часу приділяти близьким людям і улюбленим заняттям, треті мріють про горе грошей. Однак при цьому мало хто беруть на себе сміливість чітко сформулювати, чого ж конкретно вони хочуть, що для цього потрібно зробити і які шляхи варто вибрати для досягнення бажаного результату.

Часто люди просто бояться будувати плани і ставити перед собою чітко сформульовані завдання. Є приказка: «Хочеш насмішити Бога – розкажи йому про свої плани». Швидше за все, вона придумана невиправним фаталістом, який не звик відповідати за себе та своє життя.

Дійсно, навіщо щось планувати і мріяти, коли все життя залежить від обставин, в які ми потрапляємо, сповнена перешкод і труднощів? Набагато легше здається просто чекати, коли щось хороше станеться». Але воно, це хороше, чомусь «трапляється» дуже і дуже рідко. Як результат – море поганих емоцій і невдоволення власним життям.

Але людина, яка ставить перед собою чіткі цілі, живе по-іншому: труднощі і перешкоди на шляху до своєї мрії він сприймає не як абсолютна невдача, а як цікаві завдання, які потрібно вирішити і рухатися далі. Його життя наповнюється яскравими враженнями, він пишається собою і своїми досягненнями. З пасивного статиста він перетворюється в будівельника власної долі.

Існує безліч цілей, які перед собою поставити. Усі їх можна розділити на наступні види:

 1. Здоров'я, спорт.
 2. Цілі в роботі, кар'єрі. Фінансові цілі.
 3. Оточення, друзі.
 4. Особисті стосунки, сім'я.
 5. Відпочинок, яскравість життя.
 6. Цілі особистісного розвитку, інтелект.
 7. Творчість.
 8. Духовність.

Як досягати цілей в кар'єрі і фінансових показниках?

© rawpixel/Pixabay

Якщо я ставлю перед собою мету, то я виконую її. Тому я ретельно вибираю мета і не починаю виконання дуже важких і непрактичних завдань, тому що я ціную свій вільний час. Уривок з книги «найбагатша людина у Вавилоні»

Любавя фінансова мета — це результат, якого ви хочете досягти. Вона обов'язково повинна бути вимірювана. Приміром, хочу стати багатим — це погана мета. Незрозуміло, скільки грошей вам для цього треба. Потрібно висловлювати свої цілі більш конкретно.

Цілі можуть бути матеріальні або фінансові. Матеріальні обов'язково потрібно перевести в грошовий еквівалент, щоб зрозуміти до чого прагнути.

Наприклад, ви хочете поїхати у відпустку всією сім'єю за кордон наступного літа. Це ваша мета. Матеріальна. Добре. А скільки грошей вам для цього знадобиться? 10, 50, 100 тисяч, може бути 150 або всі 200. Ви не знаєте.

Може ви хочете стати шефом в офісі, піднявшись до рівня звичайного офісного працівника. Скільки часу для цього вам потрібно? Які знання потрібні для цієї посади? Не знаєте.

Або ви бажаєте накопичити гроші на безбідну старість. Яка сума вам потрібна, щоб вести комфортний рівень життя? Незрозуміло.

Правильні фінансові цілі потрібно ставити так:

 • купити новий телевізор за 10 000 грн;
 • зробити ремонт в квартирі — 70 000 грн;
 • взяти іпотеку — потрібні гроші на початковий внесок — 350 000 грн;
 • накопичити на навчання дитини в університеті — 100 000;
 • піднятися на одну сходинку (не відразу на самий вгору по кар'єрних сходів — чіткий план дій із зазначенням термінів, необхідних навичок і т. д.

Правильно сформулювати мету — це тільки півсправи. Необходиморазработать план по її досягненню. Які витрати ви готові нести і від цього отримуємо зразкові терміни реалізації мети. Якщо строк вас не влаштовує (дуже великий), то коригуємо свої витрати в бік збільшення. В результаті у вас повинно вийти якийсь оптимальний баланс по щомісячних витрат для досягнення мети при не дуже великому терміні виконання.

Стосовно роботи. Наприклад, ваша мета отримати підвищення. Ви повинні спочатку вивчити всі нюанси посади, вимоги і необхідні навички, які вам потрібно вивчити для отримання нової роботи. Це вимагає часу і сил, тому варто це враховувати.

Умовно всі цілі можна розділити на 3 види, за часом їх досягнення:

 • короткострокові — до року;
 • середньострокові — від 1 до 3-5 років;
 • довгострокові — від 5 до 10-15 років і вище.

Керуйтеся принципом: «Є мрія — іди до неї. Не можеш йти — повзи. Не можеш повзти — ляж і лежи в напрямку мрії». Головне — вірити, що все вийде.

Як досягати цілей в спорті та догляді за собою?

© PredragImages/iStock

Можна нарікати на генетику, неправильний обмін речовин, а можна підняти дупу з дивана, задатися метою, повіривши в себе, і почати працювати. Арнольд Шварценеггер

Цілі в спорті і красі допомагають підтримувати здоров'я, фігуру та зовнішність на належному рівні. Це позитивно позначається на самооцінці і настрої. Отже, наприклад, є бажання: «Хочу подобатися собі в дзеркалі і краще себе почувати, бути сильнішим». Типове бажання, яке ви напевно чули від багатьох знайомих. З цим бажанням можна ходити місяцями, так і не втіливши його в життя — щось заважає або часу не вистачає. Як бажання перевести на цілі, які досягаються? Їх потрібно відчути і конкретизувати!

В першу чергу визначаємо параметри:

 1. Конкретизуйте. Що маєте на увазі під словом «подобатися»? Опишіть критерії, досягнувши які, ви зрозумієте, що ви досягли мети. Задайте собі питання «Що я хочу змінити і чому?».
 2. Відчуйте себе. Це ваші можливості, це ваша особиста «історія», а не друзів, сусідів або голлівудської знаменитості; киньте засуджувати себе або занижувати здібності — зараз ви формулюєте шанс своїх можливостей, який трохи пізніше і надасте самі собі.
 3. Візуалізуйте себе. Важливо оцінити критерії «краще» і «сильніше» — задайте собі питання «Як краще і сильніше?» Швидше за все, це ваші потреби в реальній щоденної ситуації, що змінюється: наприклад, бути веселіше, вільно або спортивнее; спробуйте уявити, яким ви хочете стати в майбутньому людиною, коли ви собі подобаєтеся, бадьорі і веселі.
 4. Визначте час. Ви хочете цього досягти до свого 100-річного ювілею або до найближчого Новому році?

При обмірковуванні всіх параметрів і ресурсів будуть з'являтися підказки на задоволення потреб, спливаючі з підсвідомості. А далі — надайте собі можливість сформулювати мету. Без обмежень. Навіть, можливо, несподівану.

Окремо варто сказати, що неправильно поставлені цілі, особливо в спорті, принесуть більше шкоди, ніж користі. Правильні допоможуть зосередитися на бажаному результаті і досягти його з найменшими втратами.

Приклади цілей, від яких варто відмовитися:

 • Зациклюватися на кілограмах, які хочете скинути. Така мета зазвичай призводить до розчарування. Краще вибрати таку мету, щоб поліпшити не тільки свою зовнішність, але і здоров'я. Наприклад, робіть вправи, які розвинуть силу, гнучкість або витривалість. Можете додати до звичних тренувань заняття йогою, спробувати підготуватися до марафону або просто продовжити щоденну прогулянку.
 • Доводити себе до виснаження. Під час марафонів, перегонів з перешкодами, тріатлону учасники доходять до межі фізичних і психологічних можливостей. Тому брати участь у них мали ті, хто готувався місяцями, якщо не роками. Якщо ви тільки почали займатися спортом, виберіть що-небудь простіше. Можна поставити мету коли-небудь (через 2 роки) взяти участь у такому змаганні, коли буде належна підготовка.
 • Прагнути виглядати як модель. Дивлячись на неправдоподібно прекрасні фото моделей, будь відчує себе неповноцінним. Але таке почуття не буде довго вас мотивувати. У всіх організм влаштований по-різному. Намагаючись виглядати як моделі в Instagram, ви прирікаєте себе на почуття розчарування і провини. Підтягніть своє тіло і радійте тому, що є.

Як досягати цілей у вихованні дітей?

© Choreograph/iStock

Мета виховання – навчити наших дітей обходитися без нас. Ернст Легуве

Процес виховання прагне до ідеальної мети – сформувати всебічно розвинену гармонійну особистість, якій не буде надто важко у великому дорослому світі потім. Так, ця концепція передбачає в якості результату отримати єдність морального, фізичного, розумового, естетичного, трудового, економічного та екологічного виховання.

Звичайно, не можна повністю погодитися з даною метою. А також викликає сумнів реальність досягнення цієї мети. Людську свідомість не можна запрограмувати відразу на ідеальне виконання всіх представлених критеріїв. Якщо, припустимо, взяти за основу 3 критерію, а решта віднести до розряду допоміжних, то в цьому випадку можна домогтися певного результату.

Більш реальною, з точки зору її досягнення, представляється глобальна мета виховання. Для її досягнення ставляться конкретні завдання, які допомагають послідовно, ненав'язливо і часто в ігровій формі прищепити дитині необхідні норми поведінки.

Основні завдання в процесі виховання дітей:

 1. Формування інтересу до здорового способу життя. Здоровий спосіб життя – невід'ємна частина життя сучасної людини. Від цього безпосередньо залежить наше самопочуття, стан здоров'я, працездатність і стресостійкість. Тому дуже важливо привчити дитину з маленького віку слідувати простим правилам. Зарядка вранці, вживання в їжу корисних і правильних продуктів – це не настільки складно виконувати з дня у день. До того ж, якщо не робити з цього обтяжливу обов'язок, а пояснювати необхідність виконання цих правил дитині в ігровій формі, не складе труднощів досягти успіху.
 2. Створення атмосфери емоційного благополуччя. Великий вплив на успіхи у вихованні надає сприятлива обстановка в сім'ї. Діти повинні комфортно почувати себе під час спілкування з батьками. Якщо дитина постійно знаходиться в стані стресу, сімейні проблеми негативно впливають на його емоційний стан, будь-які методи виховання будуть приносити лише негативні результати. Крім того, до цієї ж категорії можна віднести сприятливі умови спілкування з однолітками, педагогами. Завдання дорослих – цікавитись взаєминами дитини з оточуючими його людьми і, при необхідності, втручатися в ситуацію для забезпечення емоційного комфорту дитини.
 3. Розвиток ініціативи і творчих здібностей. Основною помилкою у вихованні дітей можна вважати надмірний контроль батьків над вчинками дітей. На жаль, це повністю позбавляє дитину бажання проявляти ініціативу і самому приймати які-небудь рішення. Що стосується творчості, розвиток здібностей – основний елемент виховання дітей. Це необхідно як для самої дитини, так і для батьків.
 4. Стимулювання різних видів діяльності. Багато батьків стикаються з тим, що діти не виявляють інтересу до навчання, отримання нових знань. Тут може бути безліч причин, але найчастіше проблема полягає в нерозумінні самого процесу навчання. У цьому випадку буде розумно зацікавити дитину за допомогою розвиваючих ігор, що допоможе також і в розширенні кругозору.
 5. Формування здатності до співпраці. Особистість дитини формується через взаємодію з навколишнім світом. Пізнання світу, а також прийняття себе як частини суспільства, як елемента взаємодії в соціумі, є невід'ємним елементом дорослішання. Тому батьки повинні допомогти дитині зорієнтуватися в складному механізмі спілкування з людьми.
 6. Виявлення здібностей та розвиток їх. Розвиток здібностей – основний компонент виховання. В кожній дитині закладений величезний потенціал, який при грамотному розвитку може привести до значних успіхів в майбутньому. Не існує дітей без таланту, є батьки, які не змогли розгледіти і розвинути здібності дитини. До того ж, пошук талантів, різносторонній розвиток та вдосконалення здібностей допомагають сформувати цілісну, самодостатню особистість.

Неможливо досягти успіхів у формуванні особистості дитини без постановки цілей. Такі цілі можуть бути ідеальними, так і загальними, придатними для їх досягнення. Для того щоб досягти мети,необхідно поставити конкретні завдання. Вони допоможуть послідовно досягти успіхів у вихованні.

Як досягати цілей в особистому житті?

© yacobchuk/iStock

В питаннях відносин люди часто йдуть двом підходам. Одні повністю довіряються долі і чекають «тієї самої» зустрічі. А інші займають певну позицію і створюють можливості, що призводять до знайомства з цікавим партнером. Розглянемо другий підхід, де ви чітко визначаєте, який партнер вам цікавий, як ви хочете почувати себе у відносинах з ним і де ви можете зустрітися. Раціональний підхід допоможе зрозуміти і сформулювати, чого ви хочете від партнера і ваших майбутніх відносин, і дозволить точно налаштувати фокус вашої уваги. Це допоможе вам і довгоочікуваного партнеру зустрітися раніше.

Критерії постановки цілей в особистому житті:

 1. Конкретна мета. Цей параметр повинен містити цифру. Коли мета не конкретна, вона виглядає приблизно як «Хочу зустріти чоловіка мрії». Але якого саме чоловіка? Коли ви хочете його зустріти? Яким він буде? Які в нього якості? Приклади конкретних цілей у відносинах: познайомитися з 30 чоловіками; обзавестися трьома шанувальниками; вийти заміж за чоловіка з доходом від 100 000 грн в місяць. Цифри можна замінити на список якостей, якими повинен володіти чоловік, або опис того, як ви хочете почувати себе у відносинах з ним.
 2. Вимірна мета. Наприклад: «Я зустрічаю свого чоловіка і створюю з ним стосунки протягом найближчих півроку». Або «Я познайомлюся з 50 різними чоловіками протягом 6 місяців і виберу 3 самих цікавих шанувальників». Якщо ваша мета виглядає як «Хочу зустріти чоловіка і вийти за нього заміж через 3 роки», то ваше підсвідоме намір уникнути цієї зустрічі. Швидше за все, в глибині душі ви до неї не готові.
 3. Досяжна мета. Чи Реально досягти цієї мети? Наприклад, якщо ви ставите мету – зустріти по дорозі на роботу прекрасного незнайомця, який закохається у вас з першого погляду, то які шанси її досягти? Шанси невеликі, адже багато факторів.
 4. Реалістична мета. На цьому етапі ми перевіряємо, чи не суперечить ваша мета іншим пріоритетам в житті. Порівняйте між собою цілі з усіх сфер життя, які для вас важливі. Ймовірно, якісь з них сперечаються один з одним. Розставте всі цілі по пріоритетності одну за одною. Наприклад, до зустрічі з чоловіком мрії вам потрібно схуднути, зайнятися своїм чином, купити новий одяг і т. д.
 5. Обмежена за часом мета. Це правило працює завжди: якщо ви не ставите конкретний термін, мета ніколи не буде досягнута. Необхідно зазначити дату в календарі, коли ви плануєте до своєї мети прийти. Обов'язково у формулюванні повинен бути конкретний рік і місяць чи пору року. А ось конкретну дату як раз краще не писати – ця хитрість допоможе обдурити розум і не почати чекати зустрічі, закреслюючи дні в календарі.

Наше несвідоме здатне на дивовижні речі. Якщо ви поставите йому завдання, як слід сформулювавши мету і записавши її на папері, воно почне шукати способи її досягти. Тільки робити кроки потрібно легко, без суєти і надриву, не надаючи процесу і термінами занадто великого значення.

Як досягати цілей в життєвих питаннях?

© g-stockstudio/iStock

До розряду життєвий питань може підходити майже все. Тому для реалізації таких цілей потрібно підійти комплексно, виділивши найважливіше з пунктів вище. Ставити перед собою цілі і досягати їх — завдання не з простих. Тому почніть з малого. Нижче приводиться кілька способів досягнення того, чого ви хочете в будь-яких життєвих питаннях.

 1. Складіть список цілей. Процес записування того, що ви збираєтеся зробити, є хорошою мотивацією. Сформульовані цілі також виключають можливість їх невизначеності. Вдавайтеся в деталі. Використовуйте дієслова в наказовому способі. Встановіть дату виконання мети. Також визначте розмір «винагороди», яке ви отримаєте по досягненню мети. Укладіть з самим собою «контракт», текст якого перечитуйте вранці і ввечері.
 2. Складіть список перешкод, з якими ви, можливо, зустрінетеся на шляху до своєї мети. Продумайте, які це можуть бути перешкоди. Розробіть план, як можна їх обійти.
 3. Складіть список «нагород», які ви отримаєте, якщо мета вами буде досягнута. Усвідомлення вигоди, яку ви отримаєте, є хорошою мотивацією.
 4. Визначте підцілі. Розбийте свої великі цілі на багато маленьких. Виберіть порядок і час їх виконання. Відзначте на календарі дні виконання підцілей.
 5. Перевірте, чи знаєте ви всі, що вам необхідно. Якщо вам не вистачає інформації або вмінь для досягнення мети, то придумайте, як можна заповнити прогалини. Не бійтеся вчитися і намагайтеся з усіх сил, щоб досягти бажаного.
 6. Складіть список тих, хто може вам допомогти. Знайдіть друзів або колег, або ще кого-небудь, чия мета співпадає з вашою. Наприклад, знайдіть того, хто буде ходити з вами в спортзал, для того щоб скинути вагу, або хто буде разом з вами намагатися кинути курити або вживати здорову їжу. Такі люди допоможуть вам зберегти мотивацію. Проконсультуйтеся з тими, хто вже досяг своєї мети. Запитайте у них, як їм це вдалося.
 7. Часто уявляйте собі, що ви вже досягли мети. Чим частіше ви будете це робити, тим краще. Складіть для себе картину ідеальної для себе життя.
 8. Будьте організованими. Коли ви відчуваєте себе підготовленими і організованими, то вам набагато легше уявити собі все те, що вам необхідно зробити для досягнення мети.
 9. Не забувайте заохочувати себе. Якщо ви хоч на маленький крок наблизилися до своєї основної мети, не забудьте себе віддячити. Це полегшить ваш наступний крок.

Розуміючи принципи, які я виклала вище, ми всі можемо підвищити свої шанси максимально використовувати можливості, які у нас є сьогодні, а також прокласти шлях до можливостей завтрашнього дня.

Як знизити рівень стресу в житті всього в три кроки
© Poike/IStock Якщо ви живете в хронічному стані придушення або втомилися від життя, то вам терміново потрібні зміни. PsychCentral допомагають знизити рівень стресу за
90% людей кидають спортзал через 3 місяці. Як не опинитися в їх числі
© Alexandr Screaghin/IStock На жаль, обіцянка скинути зайву вагу за допомогою активних тренувань, дане за новорічним столом, виконують лише 10% осіб. Переважної більшості
Як досягти мети: 4 кроки, які допоможуть в житті
© m-imagephotography/iStock Люди прагнуть до вершин і сподіваються досягти мети, щоб знайти щастя і успіх. Але, на жаль, не завжди їм вдається цього досягти. Хтось
Twitter планує позбутися однієї з головних кнопок
© rvlsoft/IStock Користувачі однією з найбільших соціальних мереж незабаром можуть позбутися можливості ставити лайки. Мова йде про кнопці Like в Twitter. Цікавими
4 корисних кроку для тих, хто не може знайти в житті свою мету
© masterzphotois/iStock Якщо ви постійно питаєте себе, про те, в якому напрямку варто рухатися, ви не самотні. Багато людей турбуються про правильність вибору і про те,
Список книг, після прочитання яких буде простіше почати нове життя
©last19/IStock Бувають моменти, коли життя здається безпросветной і не має сенсу, але ми підготували список книг, які допоможуть вдихнути на повні груди, щоб надати їй