Як перестати бути егоїстом і думати не тільки про себе
12.05.2019 717 0 newsdaily.org.ua

Як перестати бути егоїстом і думати не тільки про себе

В закладки

Як перестати бути егоїстом і думати не тільки про себе

Як визначити, чи ставитеся ви або ваш партнер до егоїстам? В яких межах егоїзм припустимо? Ми хочемо детально розглянути ці проблеми, розповісти, як перестати бути егоїстом, як його розпізнати і що вважається здоровим егоїзмом.

Вміст матеріалу

7 рис егоїстичних людей

© Deagreez/Pixabay

Ми не завжди щедрі і не завжди егоїстичні. Ми приймаємо рішення в залежності від різних факторів. Як зрозуміти чи ставитеся ви або ваші близькі до егоїстам? Ви можете задавати собі це питання у багатьох життєвих ситуаціях.

Якщо ці звички виробляються постійно, вони є характеристиками людей з надактивним его:

 • Вони не показують слабкість або вразливість

Одна загальна і егоїстична причина не допомагати іншим – це страх показати слабкість. Людина думає, що, простягаючи руку нужденному, він або вона демонструє слабкість або внутрішню незахищеність. Егоїст проігнорує той факт, що у всіх є слабкості, і саме ці слабкості роблять нас людьми, і вони необхідні, щоб вчитися і розвиватися.

 • Вони не приймають конструктивну критику

Егоїсти вважають, що оточуючі всіма силами намагаються знецінити їх заслуги і потенціал. Вони ніколи не визнають конструктивну критику, і, вислуховуючи її, будуть оборонятися словесно (часто – з іронією). Їм дуже важко зрозуміти, що вони можуть бути не праві.

 • Вони вірять, що заслуговують всього найкращого

Егоїстичні люди характеризуються непослідовністю при досягненні своїх цілей. Вони постійно змінюють їх і вимагають кожний раз, щоб їх оцінювали і визнавали. Егоїсти переконані, що завжди будуть успішними, тому що не піклуються про те, кого потрібно прибрати з шляху, щоб отримати бажане.

 • Вони не слухають тих, хто не згоден з ними

Егоїстичні люди думають, що той, хто з ними не згоден, – їх ворог. І ці люди (вороги) не заслуговує їхньої поваги або уваги. Вислуховування думки інших людей – це гарна можливість розширити свій кругозір. Можна все робити по-своєму, але ніколи не варто припиняти слухати і відвертатися від усього, бо боїшся цього.

 • Вони критикують інших за спиною

Егоїстичні люди воліють засуджувати людину за його спиною. В глибині душі вони бояться, що можуть бути не праві, тому не говорять про це прямо. Наприклад, їм хочеться вірити, що всі люди, які живуть у бідності, роблять це, тому що не хочуть працювати і вважають за краще жити на вулиці або тому, що вони недостатньо вольові і наполегливі. Вони не можуть навіть припустити, що одного разу нещастя може трапитися з ними і поставити їх в таку ж ситуацію.

 • Вони перебільшують свої досягнення

Скромність – дорогоцінна риса, якої позбавлені егоїсти. Егоцентричні люди будуть шукати спосіб виділитися і збільшити кількість досягнень. Якщо проект вдався, вони будуть в центрі уваги, але якщо провалиться – вони побіжать до «аварійного виходу». Ви можете розраховувати на них, тільки якщо «вітер на кораблі дме в їх бік».

 • Вони бояться ризикувати

Це зв'язано з попереднім пунктом; егоїстичні люди рідко стикаються з невдачею, тому що ніколи не піддають себе небезпеки і ризику. Тим не менш, вони готові жорстко розкритикувати людей, які не отримують того, чого хочуть. Вони перші, хто скаже вам, що ви «повинні були передбачити такий результат».

Ознаки того, що ви (або ваш партнер) егоїстичні у романтичних стосунках

©LittleBee80/IStock

Бути в романтичних стосунках з ким-то, про кого ти дбаєш, це прекрасно. Але іноді ми починаємо проявляти егоїзм, самі того не помічаючи. Егоїзм в романтичних стосунках може вплинути на динаміку між вами та вашим партнером. Егоїзм зазвичай викликаний прихованими образами, пов'язаними з невирішеними проблемами у відносинах.

Важливо пам'ятати, що для того, щоб мати здорові люблячі стосунки, ви і ваш партнер повинні прагнути бути уважними до почуттів один одного. Ви повинні враховувати те, що вони хочуть. Але якщо ви відчуваєте, що останнім часом у вас і вашого партнера було багато конфліктів, і ви не розумієте чому, ось кілька ознак того, що ви можете вести себе егоїстично в романтичних стосунках:

 • Ваші інтереси і бажання понад усе

Коли ви обговорюєте, це закінчується тим, що партнер робить те, що хочете ви, відмовляючись від власного щастя. Це ненормально. Це може призвести до образу, яка згодом може зруйнувати стосунки.

 • Ви не слухаєте думку партнера

Спілкування – це ключ до процвітаючим романтичним відносинам. Партнери повинні бути рівноправними. Думка кожного має враховуватися. Але якщо ви ігноруєте бажання і думки вашого партнера, це може бути ключовою ознакою того, що ви егоїстичні.

 • Ви не берете на себе відповідальність

Егоїстичні люди у відносинах ніколи не вважають себе неправими. Вони звинувачують свого партнера у всьому і не вибачаються, навіть коли в чомусь самі завинили.

 • Ви розраховуєте, що ваш партнер зміниться

Егоїсти сподіваються, що їх партнер змінить свою індивідуальність і звички у відповідності з їх бажаннями і потребами.

 • Вам потрібно все контролювати

Ви повинні контролювати кожен аспект того, що відбувається у вашому житті, особливо життя свого партнера. Якщо ви робите це, ви не враховуєте їх цілі або думки і хочете тільки те, що вважаєте найкращим для них. Постарайтеся відмовитися від контролю. Довіряйте своєму партнеру приймати рішення самостійно.

 • Ви рідко радієте за партнера

Як часто ви думаєте про те, щоб зробити свого партнера щасливим або піклуватися про те, що хоче або відчуває ваш партнер? Повинен бути баланс і взаємність. Якщо щастя вашого партнера не є одним з ваших головних пріоритетів, то відносини можуть бути приречені. Ви можете ревнувати до досягнень свого партнера. Це може бути ознакою того, що ви егоїстичні.

 • Ви перестали працювати над стосунками

Лінь може бути ознакою егоїзму. Якщо ви хочете робити тільки те, що робить вас щасливим, а не робити те, що робить вашого партнера щасливим, це ознака того, що ви егоїстичні.

 • Ви приймаєте партнера як належне

Ви думаєте, що ваш партнер ніколи не піде і нічого не зміниться. Але рано чи пізно ваш партнер може втомитися від таких відносин і такого відношення до нього.

 • Ви завжди берете, але ніколи не віддаєте

Важливо знайти здоровий баланс, при якому партнери не використовують один одного. Якщо ви тільки берете, але не віддаєте, – ви, ймовірно, егоїстичні.

 • Ви не співпереживаєте своєму партнерові

Ви не можете співпереживати своєму партнеру і замість цього умаляете або ігноруєте почуття партнера. Щоб стосунки тривали довго і розвивалися, вам потрібно прагнути бути чуйними до свого партнера.

 • Ви дієте імпульсивно

Можливо, ви думаєте, що знаєте, що краще для вас і вашого партнера. Ви не говорите з ним в першу чергу, а вирішуєте самі.

 • Ви не гнуття

Відносини будуються на компроміс. Але егоїсти часто кажуть «ні» своїм партнерам, вони не гнучкі і не прагнуть йти на компроміс.

Чому люди з низькою самооцінкою егоїстичні?

©
monkeybusinessimages/iStock

Доктор Барб Марквей вважає, що впевнені в собі люди менше зосереджені на собі. Він також пояснив, чому низька самооцінка часто веде до егоїзму:

 • Невпевнені люди схильні думати, що іншим не знадобиться їх допомога

Наприклад, студент хоче запропонувати прочитати дисертацію одногрупника, але думає: «Він, ймовірно, не хоче, щоб я давав йому свої коментарі». Люди гадають і навіть не намагаються запитати. Практична порада: якщо ви схильні до невпевненості, запитайте себе: «Яку допомогу я б запропонував іншим, якби я був більш впевненим у собі?». Постарайтеся протягнути руку допомоги і подивитися, чи допоможе це вам відчувати себе більш впевнено.

 • Коли ви переживаєте, ви надовго занурюєтеся в себе

Згадайте, коли ви в останній раз переживали з-за чого-то й залучали в свої переживання близьких? Якщо ви схильні переживати через дрібниці, у вас, звичайно, не залишиться часу для інших. Ці почуття ставлять нас в режим самозахисту, в якому ми в основному думаємо про себе і своєї (фізичної або психологічної) безпеки.

 • Низька впевненість змушує в усьому бачити загрозу

Невпевнені в собі люди відчувають, що все, чого вони досягли, можуть відібрати в будь-яку хвилину. Наприклад, колега простягає вам руку і запитує: «чи Хотіли б ви співпрацювати зі мною в цьому проекті?». Невпевнена в собі людина, яка отримує цю прохання, може подумати: «Якщо я скажу «так», людина зрозуміє, що я не настільки досвідчений, як він думав. Він дізнається про мої недоліки». Отже, вони кажуть немає. Вони не хочуть турбуватися, і найпростіше, що можна зробити, це відмовитися.

Практичний рада: всякий раз, коли ви відчуваєте загрозу, запитайте себе, чи це справді загроза, або вам представлена унікальна можливість, яку не варто упускати.

 • Замкнуте коло

Якщо ви зациклені на собі і ніколи не намагаєтеся запропонувати допомогу іншим, люди будуть схильні вважати вас егоїстом, тому що саме так ви себе ведете. В розмові з другом, який хоче вашої підтримки, ви можете не помітити цього і почати говорити про себе. Це поведінка віддаляє від вас близьких, з-за чого ви думаєте, що ви – жахлива людина. І такі думки лише посилюють невпевненість у собі. А та – підсилює егоїзм. Порочне коло. Але це не означає, що нічого не можна зробити.

Як перестати бути егоїстом?

© Wavebreakmedia/iStock

Якщо ви турбуєтеся про те, що ви занадто егоїстичні і хочете щось змінити у своєму житті, зробіть наступне:

 • Поставте себе на місце іншої людини

Ви можете докласти зусиль, щоб подумати про інших людей навколо вас і спробувати зрозуміти, як вони можуть відчувати себе в тій чи іншій ситуації. Подумайте, як ваші батьки, ваш друг, ваш начальник або випадкова людина на вулиці відчувають себе і думають, перш ніж робити які-небудь дії, і ви можете виявити, що світ не так проста і однозначна. Чим більше ви практикуєте емпатію і занурюєтеся в те, що переживають інші люди, тим швидше ви зможете позбутися егоїзму.

 • Пам'ятайте, що ви не важливіше, ніж хто-небудь інший

Егоїстичні люди постійно думають, що вони є центром всесвіту і що світ повинен обертатися навколо них. Світ – це величезна і абсолютно дивовижне місце, і ви – лише одна його маленька частина.

 • Не дозволяйте своєму минулому диктувати своє майбутнє

Можливо, всі ваші друзі, колеги і сусіди вважають вас самим егоїстичною людиною в світі. Але навчитеся рухатися вперед. Інші люди можуть поставити під сумнів ваші мотиви, коли ви намагаєтеся зробити щось безкорисливе. Нехай це тільки підштовхне вас бути менш егоїстичним.

 • Не Думайте про те, чого хочете, а про те, що вам потрібно

Егоїстичні люди завжди повторюють цю мантру: «Я хочу, я хочу, я хочу...», думаючи, що все в світі має належати їм. Зупиніться і запитайте себе, чи дійсно вам потрібні ці п'ять светрів. Буде розумно спростити своє життя і відмовитися від деяких речей, які, як ви думаєте, вам потрібні. Це чудовий навик, який вчить вас йти на компроміс. Ви можете бути більш поступливими з іншими людьми.

 • Пишаєтеся іншими людьми

Відпустіть почуття заздрості чи гіркоти і насолоджуйся успіхом інших. Перестаньте намагатися бути нареченою на кожному весіллі. Пишаєтеся іншими людьми за те, що вони досягли чогось замість того, щоб бажати опинитися на їх місці.

 • Приймайте критику

Егоїстичні люди завжди думають, що їхній спосіб життя бездоганний, що той, хто дає їм раду, хоче заподіяти їм шкоду. Звичайно, всій критиці вірити не варто. Але якщо багато людей говорять одне і те ж, може, варто прислухатися? Ви хотіли б знати, як можете поліпшити себе як особистість? Впевнені, що так.

 • Складіть список того, за що ви вдячні

Заведіть звичку записувати все, за що ви вдячні, хоча б раз на тиждень. Витратьте час, щоб подумати про кожній окремій речі, яка робить ваше життя дійсно щасливою, і не витрачайте час на те, чого у вас немає, або на речі, які ви хотіли б мати. Егоїстичні люди не бувають повністю задоволені і завжди хочуть більше, більше, більше. Якщо ви хочете перестати бути егоїстичним, ви повинні зрозуміти, що у вашому житті вже є чимало дивних речей.

 • Будьте безкорисливим

Якщо ви хочете перестати бути егоїстичним, шукайте можливості допомогти своїм друзям тільки тому, що їм потрібна допомога, а не з якихось прихованих мотивів.

 • Будьте уважним слухачем

У будь-якій розмові має бути близько 50/50 обміну ідеями. Егоїстичні люди більше зосереджені на собі, ніж на інших людях, тому насправді вони практично взагалі не слухають оточуючих.

 • Проявляйте інтерес до людей

Бути уважним слухачем – відмінний спосіб проявити до них інтерес. Інша річ, яку ви можете зробити, це задавати питання людям. Наступного разу, коли ви будете говорити з ким-то, маєте намір говорити на 20% менше, не перебивати і щиро цікавитися тим, що говорить ваш співрозмовник.

 • Займіться благодійністю

Волонтерство може змусити вас побачити, що в світі є багато людей, яким пощастило набагато менше, ніж вам.

 • Заведіть домашнього улюбленця

Ідіть в притулок і виберіть милого кошеня чи цуценя і зробіть його своїм найкращим другом. Собаки вимагають великої відповідальності. Прийняття на себе обов'язків безумовно допоможе вам перестати бути егоїстичним.

 • Допомагайте людям, яких ви знаєте, у важкі часи

Коли ваші друзі, родина або навіть ваші сусіди переживають важкі часи, будьте поруч. Люди рідко визнають, що їм потрібна допомога, навіть якщо вони явно в ній потребують.

 • Вчіться ділитися

Егоїстичні люди ненавидять ділитися з того моменту, як їм дали їх першого гумового каченяти. Отже, настав час позбутися від цього. Спробуйте поділитися тим, що ви любите, з близькою людиною. Запропонуйте подрузі плаття для того, щоб вона блищала на побаченні, або колезі смачний сендвіч на обіді.

 • Перестаньте говорити про себе

Егоїстичні люди постійно говорять про свої потреби і своїх бажаннях. Якщо ви відчуваєте, що все, що ви сказали, було пов'язано з вами, а не зі світом навколо вас, і що ваш друг чи щось зрозумів, тоді настав час це змінити поведінку.

 • Даруйте подарунки

Егоїстичні люди ненавидять витрачати гроші на інших і роздавати свої речі. Поставте собі за мету робити один маленький подарунок на місяць, щоб показати людям, як сильно ви їх цінуєте. Це дійсно змусить вас почувати себе краще.

Чому бути егоїстом корисно іноді?

© Koldunova_Anna/iStock

Самопожертва може перетворитися на мучеництво – почуття постійної допомоги іншим і величезних втрат для самого себе. Для справжнього успіху вам необхідно самосвідомість і повагу до себе. Ось кілька причин, чому егоїзм в міру навіть необхідний:

 • Бути егоїстичним в одних областях може дозволити вам бути більш щедрим в інших. Чим щасливіше, здоровіше і самореализованнее ви, тим більше у вас сил і бажання допомагати іншим.
 • У вас буде більше часу на те, що ви любите. Коли ви бережете свій час, відмовляючись від речей, які не збагачують або не цікавлять вас, ви можете навчитися виявляти і розвивати свої реальні таланти. Розвиваючи їх, ви зможете більше допомоги запропонувати світу.
 • Ви будете здорові фізично і емоційно. Здоровий егоїзм дозволяє нам жити і радіти життю. Для деяких це може бути біг або похід у спортзал, для інших це може бути розслаблююча ванна. Що б це не було, це необхідно, щоб дозволити вам зарядитися і бути продуктивним і виконувати те, що вам потрібно виконати. Без цих актів «здорового егоїзму» ми в кінцевому підсумку «згоримо».
 • Ви не будете жити «на автопілоті». Багато прокидаються і несподівано розуміють, що живуть наче і не своїм життям. Коли ви зосереджуєтесь на собі і даєте собі те, що вам потрібно, у вас не буде такого періоду. Ви не будете вважати, що витратили час і життя даремно.
 • Ви станете впевненіше в собі. Концепція впевненості в собі може бути важким завданням, але коли ви цінуєте себе настільки, щоб жити повноцінним життям, ви розвиваєтеся і перетворюєтеся в самодостатню особистість.
 • Ви будете цінувати себе. Потрібно багато мужності і самовладання, щоб встати і сказати: «Я того вартий!» для інших, і навіть просто для себе. Пам'ятайте, що турбота про себе – це турбота про своїх власних потребах так, як ви піклуєтеся про своє кращому другові.

Звичайно, у всьому потрібно дотримуватися баланс. В деяких моментах проявляти здоровий егоїзм, а в інших допомагати людям і поважати потреби оточуючих. З таким підходом ваше життя буде гармонійною у всіх сферах, а особисті та професійні відносини будуть процвітати.

Матеріал оформлений на основі даних сайтів Psychologytoday, Bustle, Wikihow, Exploringyourmind і The list.

Чому егоїзм насправді може бути корисним у відносинах
©Vasyl Dolmatov/IStock Ніхто не хоче рахуватися егоїстом. Однак, експерти стверджують, що в серйозних відносинах проявляти здоровий егоїзм можна і іноді навіть потрібно.
Як егоїзм здатний вплинути на кількість зароблених грошей
© SIphotography/iStock Як заробляти більше? Ми не раз чули, що треба бути жадібним і не витрачати час на інших людей. За логікою речей егоїсти думають тільки про себе,
Як перестати ревнувати свого партнера
© Deagreez/iStock Ревнощі у відносинах — це цілком нормальне явище. Але багатьох турбує питання, як перестати ревнувати. HuffPost розповідають, що потрібно змінити, щоб
Як брати і сестри впливають на формування нашої особистості
© pixabay.com Брати і сестри – це наші перші суперники і, одночасно, самі близькі друзі! Вони дуже сильно впливають на нас і наше життя, і заперечувати цього не можна.
Лайфхаки Дмитра Карпачова, як побороти дитячий егоїзм
© jora.biz У блозі Дмитра Карпачова зібрано чимало цікавих матеріалів, серед яких є той, який піднімає важливе питання для багатьох батьків: як побороти дитячий егоїзм?
Як перестати нервувати і жити спокійно
Як перестати нервувати і жити спокійно
Як перестати нервувати і жити спокійно
31.03.19 Поради про саморозвиток
© Deagreez/iStock На жаль, наше життя не так безхмарна і взагалі не схожа на казку. Проблем, хвилювань, тривог і розчарувань у ній вистачає. Часто ми починаємо нервувати