Як ваш тип особистості може вплинути на якість вашого сну
16.06.2019 312 0 newsdaily.org.ua

Як ваш тип особистості може вплинути на якість вашого сну

В закладки

Як ваш тип особистості може вплинути на якість вашого сну

© Deagreez/IStock

Ви людина з нервовими розладами? Перфекціоніст типу А? Схильні до депресії? Тоді є хороший шанс, що ви погано спите. Фахівцям з сну давно відомо, що безсоння, як правило, володіє певними особистісними якостями — більшість з них не настільки позитивні. І нова стаття, опублікована в Lancet Psychiatry, тільки доповнює докази. Дослідник з Нідерландського інституту нейробіології Тесса Бланкен і її команда вивчили особистісні особливості та історії життя 2224 учасників дослідження з діагнозом ймовірного розлади безсоння в період між 2010 і 2016 роками і виявили безсоння у п'яти типів особистості. Редакція health розповіла детальніше, як тип особистості впливає на якість сну.

Вміст матеріалу

Типи особистості і безсоння

Люди типу 1 або «сильно засмучені» відчувають себе дуже активними і стривоженими перед сном. Вони схильні до депресії.

Люди типу 2 — «помірно засмучені, чутливі до нагород» — схожі на тип 1 в тому, що їх думки також починають роїтися в голові перед сном, але вони, як правило, більш сприйнятливі до щасливим або приємним емоціям. Особистості 2-го типу повідомили про більш високому, ніж у середньому рівні безсоння-за стресу. Це змусило Бланкен припустити, що ці особи можуть відчувати безсоння, звану психофізіологічної. Вона викликає стрес під час сну (тому не дає спати).

Тип 3, «помірно засмучені, нечутливі до винагороди» люди, вкрай нещасним і, як правило, песимістичні. Хоча вони не сприйнятливі до щасливим почуттям, типу особистості 3 не так схильні до діагнозу депресії, як люди типу 2.

Згідно з дослідженням Бланкен, люди типу 4 є «злегка стурбовані, з високою сприйнятливістю» — беспокоящимися з приводу життя в цілому, але відчувають труднощі зі сном через життєвих подій, таких як фінансові проблеми чи проблеми у стосунках. У той час як більшість людей можуть втратити сон після розставання, наприклад, типу особистості 4 мають більш тривалу і більш стійку безсоння, ніж зазвичай. У них також були травми в дитинстві.

Безсоння типу 5 або злегка стурбованих, з низькою сприйнятливістю» також відчувають труднощі зі сном через життєвих подій, але у них менш інтенсивна реакція на ці події. Вони також повідомляють про меншій кількості травм в дитинстві, ніж у типу 4. Цей тип особистості також показує низький рівень мотивації, згідно з дослідженням. Як особистості типу 5, так і типу особистості 4 більш схильні до розвитку безсоння у віці 40 років.

Думку дослідників

За словами Рафаеля Пелайо, доктора медицини, спеціаліста по снам в Стенфордському медичному центрі сну, всі ці люди, схильні до безсоння, узгоджуються з тим, що дослідники вже знають. І має сенс, що люди, які схильні до депресії, високим стресів та іншим негативним настроям, будуть мати проблеми зі сном. «Люди краще сплять в стані спокою», — каже він. «Ви краще спіть, коли відчуваєте себе в безпеці і комфортно, коли кохані».

«Засмучені» типи особистості, які Бланкен зазначає у своїй статті, — це люди, які, ймовірно, не так часто відчувають себе безтурботно. І є наукове пояснення потреби вашого мозку у спокої, щоб нормально відключатися на кілька годин щоночі. Це все про механізми безпеки вашого тіла.

У той час як всі повинні спати, ми спимо по-різному, коли справи йдуть добре, а коли ні, каже доктор Пелайо. Якщо ваше тіло знаходиться в якій-небудь безпосередньої небезпеки (наприклад, якщо хтось кричить «Вогонь!» Або «Землетрус!»), тоді ваш мозок буде уникати повного сну. Але якщо небезпека, яку він сприймає, носить довгостроковий характер (наприклад, хронічний стрес або депресія), мозок не може просто постійно пильнувати і чекати, поки небезпека мине. «Він входить у режим сну, де спить ривками і спить як можна менше», — говорить доктор Пелайо. «І це те, що безсоння — це такий режим виживання сну».

Це схоже на людей, які є перфекціоністами. Доктор Пелайо працює в Силіконовій долині, і він і його колеги бачать, як багато інженери-програмісти приходять в центр сну зі скаргами на безсоння. Взагалі, каже він, це тому, що їх мозок не бажає залишати проблему невирішеною. «Люди, які є перфекціоністами або мають обсесивно-компульсивний розлад схильні до безсоння, тому що вони намагаються все виправити, а ви тільки виправляєте речі, не спя», — говорить він. «Безсоння може бути станом мислителя».

Може бути, це звучить благородно: ти не можеш спати, тому що занадто гарний у своїй роботі. Але втрата сну робить людей менш продуктивними і менш зосередженими на роботі . Це означає, що ваша безсоння, ймовірно, призводить до меншої кількості розв'язуваних проблем і, отже, до ще меншої кількості сну. Це порочне коло.

© KrisCole/IStock

Що робити, якщо ваш тип особистості не дає спати ночами?

По-перше, визнайте, що безсоння не знаходиться під вашим контролем. «Люди думають про проблеми зі сном, як ніби вони не в їх руках. Якщо це поза їх контролем, то ви в небезпеці, і якщо ви перебуваєте в небезпеку, то ваш мозок знаходиться в стані стресу. Він буде уникати сну», — говорить доктор Пелайо.

Перший крок — перестати думати (і казати іншим людям), що вам щастить спати 4 або 5 годин щоночі. Якщо це звичайна для вас фраза, то прийшов час записатися на прийом до лікаря, щоб поговорити про вашу безсонні.

Іноді ваш лікар зможе вилікувати основну причину вашої безсоння. В інших випадках, наприклад, коли депресія або занепокоєння заважають вам спати, спеціаліст по психічному здоров'ю може надати вам терапію, антидепресанти або ліки від неспокою, щоб допомогти вам краще відпочити.

Але якщо безсонні ночі тривають, доктор Пелайо пропонує звернутися до фахівця зі сну. Часто вони просять вас провести когнітивно-поведінкову терапію (КПТ), поширений тип психотерапії, який допомагає пацієнтам розпізнавати негативне мислення, щоб вони могли вирішувати проблеми більш позитивно і ефективно. За словами доктора Пелайо, КПТ дуже ефективний для людей, які страждають безсонням, в той час як щось на зразок снодійного може бути менш корисним, тому що воно не допоможе усунути причину проблеми зі сном.

Відвідування фахівця зі сну і застосування КПТ може назавжди позбавити вас від безсоння. Вам просто потрібно записатися на прийом і перестати вірити, що вам судилося бути втомленим весь час. «Люди з безсонням страждають. Боляче не спати», — говорить доктор Пелайо. «Але їм не потрібно страждати, якщо вони отримають правильне лікування».

5 підтипів безсоння, розуміння яких допоможе вирішити проблему
© Vera_Petrunina/iStock Якщо вас мучить безсоння, то ви знаєте, що всі «безпомилкові» прийоми для сну не завжди працюють. Нові дослідження показують, що існують різні
Нове дослідження пояснює, як оброблене м'ясо впливає на стан здоров'я
©Pixabay Вчені давно помітили, що деякі психіатричні розлади посилюються неправильної дієтою. А останнє дослідження університету Джона Хопкінса довело згубний вплив
Що таке розлад особистості, яким воно буває і як з ним жити
© fizkes/IStock Ви, ймовірно, чули про таке поняття, як розлад особистості. Але що таке розлад особистості і які його ознаки? Healthline постаралися розкрити суть цього
У чому причина післяпологової депресії, дослідження
© Vasyl Dolmatov/iStock Стало відомо, що основна причина післяпологової депресії – це стійка біль після пологів. MailOnline докладніше розповідають про те, на що варто
Особистості типу D і їх реакція на стрес
© phototechno/iStock В недавній статті «Психологія сьогодні» професора психології Сьюзан Краусс Уитбурн говориться, що люди типу D більш стривожені, схильні до стресу і
8 способів поліпшити якість сну в більш зрілому віці
Старіння може вплинути на якість вашого сну. Ви можете прокидатися частіше, а сон може бути більш чуйним. Процес старіння запобігти неможливо, як і його «симптоми», але